Šta to vojnici u Ukrajini zapisuju na raketama?

Borci separatisti u okupiranom dijelu ukrajinske regije Lugansk pripremaju se da ispale granata sa propagandnim letcima prema ukrajinskim položajima, marta 2022.

Granate su ispisane porukama "pridružite se narodnoj miliciji LNR" i "Rusi nikada ne odustaju". LNR je skraćenica od Luganska Narodna Republika koju koristi grupa separatista u Ukrajini.

Ukrajinski vojnik ubacuje raketu u top kod Bahmuta, februara 2023. Poruka na projektilu sadrži sarkastičnu poruku "Sretan dan sovjetske armije! 23. februar."

Službenica za medije ukrajinske vojske Irina Ribakova za Radio Slobodna Evropa je rekla da su ove poruke, koje će pri udaru biti razbijene na najsitnije dijelove, uglavnom namijenjene za upotrebu na društvenim mrežama.

Ukrajinski vojnik nosi granatu s porukom "za Harkiv" prema haubici kod Limana, u ukrajinskoj oblasti Donjeck, avgusta 2023. Harkiv je gotovo pod stalnim napadom ruskih snaga od početka invazije 2022. godine.

"Vjerovatnoća da je [poruku] neprijatelj pročitati je mala. Zato ih [rakete] fotografišu i postavljaju na društvene mreže. Ovo je više poruka za ukrajinsko društvo nego za neprijatelja", navodi Ribakova.

Ukrajinski vojnik piše poruku na raketi samohodne haubice Akatsiya u regionu Donjecka, jula 2023.

Ribakova ističe da poruke mogu poslužiti i za podizanje morala vojnika.

"Ponekad je to samo bacanje prokletstva na neprijatelja." Često, dodaje ona, "ljudi zapisuju imena svoje poginule braće i nadaju se da će ih osvetiti ovom granatom".

Komandant ukrajinske artiljerije ispisuje poruku na raketi u oblasti Donjecka, 4. novembra, u znak sjećanja na Valentina Diktiara, vojnika i prijatelja koji je poginuo u martu 2023.

"Što više žele osvetu, veću raketu ispisuju", kaže Ribakova.

Raketa sa porukom "pismo za [ukrajinskog predsjednika Volodimira] Zelenskog" zabilježena na položaju proruskih boraca u ukrajinskoj oblasti Donjeck, oktobra 2022.

Poruke na projektilima je ratni običaj star najmanje 2.000 godina. Prvi poznati primjer je starogrčki metak za praćku od olova i sa porukom "uhvati!".

 

Ruski raketni bacač TOS-1A koji je zauzela Ukrajina puca na ruske položaje u blizini Kremine u regiji Lugansk u julu. Poruka ofarbana sprejom na raketnoj kapsuli glasi "Da Vinci", što je kodno ime komandanta ukrajinskog bataljona Dmitra Kocubajla, koji je poginuo u borbi u martu.

Vrh krila ruske bespilotne letjelice kamikaze koja je udarila u Kijev u oktobru 2022. sa potukom "Za Belgorod i "za Lug (ili Luč)". Ruska regija Belgorod napadnuta je tokom upada iz Ukrajine od strane antikremaljskih milicija u proljeće 2023. Više puta je bila na meti Kijeva. Lug/Luč može upućivati na rusku elektranu u južnom Belgorodu koja je oštećena u ukrajinskom napadu nekoliko dana prije lansiranja ovog drona, ili na mjesto bitke u Drugom svjetskom ratu između sovjetskih i nacističkih snaga.

Ukrajinski vojnici ispisuju poruku "za Kreminu". Oko grada na istoku Ukrajine vode se intenzivne borbe od prvih dana ruske invazije 2022. godine.

Nekoliko ukrajinskih web-stranica nudi pisanje prilagođenih poruka na granate koje će biti ispaljene prema položajima Rusije, uz naknadu. Jedna stranica tvrdi da je prikupila više od 1,5 miliona dolara za ukrajinsku vojsku od svog pokretanja 2022. godine.

Raketa sa američkom zastavom i frazom "slava Ukrajini" u regionu Donjecka, 4. novembra.

Donatori plaćaju oko 200 dolara kako bi njihova poruka bila ispisana na mecima velikog kalibra, odnosno kako bi dobili fotografiju svoje "prilagođene" rakete sa prvih linija fronta.

Projektili ispisani porukama. Neke od njih su "od stanovnika Bohuslava ’s ljubavlju’ " i "za Harkiv". Na jednoj od njih je i potpis "Lt. Kravetz".

Borac grupe separatista koju podržava Rusija u Donjecku ispisuje poruku na raketi, juna 2022.

Jedan ruski komandant na pitanje o praksi pisanja poruka na raketama kaže: "Naravno, crtanje ili pisanje na takvim materijalima zvanično nije dozvoljeno, ali kako da to ne dozvolim momcima sa kojima idem u bitku?".