Ukrajinci se vraćaju kućama iako je linija fronta blizu

Tamara Markova (82) i njen sin Mikola Riaskov proveli su pet dana u prihvatnom centru u Dnjepru prije nego što su odlučili da se vrate kući, domu koji je teško oštećen jer se nalazi blizu linije fronta kod Kramatorska.

"Bili bismo razdvojeni [u Dnjepru]", rekla je Markova.

Markova priča da su joj zvaničnici u privremenom skloništu u kojem su boravili u Dnjepru rekli da će ona biti premještena u starački dom, a da će njen sin, čija je lijeva strana imobilizirana nakon moždanog udara, otići u dom za osobe sa invaliditetom. Smatrali su to neprihvatljivim.

U žurbi da se čim prije vrate kući u selu Malotaranivka (na fotografiji), ostavili su njegova invalidska kolica. Bila su prevelika za autobus.

Krst na frižideru u njihovoj razorenoj kući.

Kada je riječ o ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i onome šta njegovi vojnici rade ukrajinskom narodu, Markova ističe: "On je star i mora biti penzionisan".

Njihovo selo je više puta bilo granatirano. Uništeni su domovi, sredstva za život, a ljudi ubijani.

Karina Smulska (18) je konobarica u gradu Pokrovsk. Vratila se mjesec dana nakon evakuacije i sada jedina izdržava svoju porodicu.

Prema navodima uredu gradonačelnika, 70 posto evakuisanih stanovnika Pokrovska vratilo se kući, baš kao i Smulska.

U predgrađu Pokrovska, muškarac hoda od kratera, nastalog od ruskog projektila. U tom napadu ubijena je 35-godišnja Ana Procenko, koja se upravo vratila kući.

Nije željela novi život, na drugom mjestu, skup i težak. Stoga se Ana Procenko odlučila vratiti. Međutim, ubijena je dva dana kasnije u raketnom napadu.

Od jačine eksplozije Ana Procenko bila je bačena na ogradu i sva u ranama. Majka ju je pronašla kako umire na klupi ispod kruške gdje bi često provodila popodnevne sate. Kada je njen otac stigao do nje, već je bila mrtva.

Rodbina i prijatelji nose tijelo poginule Ane Pocenko na sahrani u predgrađu Prokovska 18. jula.

Pogrebna povorka na sahrani Ane Pocenko.

Protsenko's grave.