Broj ukrajinskih izbjeglica u Hrvatskoj bliži se brojci od četiri tisuće, a prema podacima državnih službi, većina ih je u individualnom smještaju. Država za mlade Ukrajince već osigurava školovanje i stipendije, a uspostavljaju se mehanizmi za traženje i nalaženje posla za odrasle, većinom žene.
Prema najnovijim podacima, sa 9. ožujkom ujutro u Hrvatsku je stigla 3.631 izbjeglica iz Ukrajine, od toga je 47 posto žena, 41 posto djece i 12 posto muškaraca. Njih dvjestotinjak već je napustilo Hrvatsku.
"Od ukupnog broja pristiglih izbjeglica, manji broj, njih 284, je u prihvatnim ili kolektivnim centrima, a ostali su smješteni individualno", izvijestio je novinare 9. ožujka ravnatelj Civilne zaštite Republike Hrvatske Damir Trut.
Pročitajte i ovo: Kako sa Zapadnog Balkana pomoći Ukrajincima"Za sada imamo podignutih tri prihvatna centra i šest kolektivnih smještaja. U pojedinačnom smještaju imamo 2.945 osoba. Prioritetno ih smještamo u pojedinačni smještaj – u stanove, apartmane i obiteljske kuće, znači one koje su ponudili građani ili koje država ima na raspolaganju. Kako se radi o obiteljima, mislim da je humanije da im omogućimo da tako mogu živjeti", kazao je Trut.
Od izbjeglih Ukrajinaca koji su u kolektivnim smještajima, najviše ih je u motelu Plitvice pored Zagreba – njih 107, i u Varaždinskim toplicama na sjeverozapadu Hrvatske – njih 84.
Vaš browser nepodržava HTML5
Pomoć u traženju posla
Tatjana Kraljuk, predsjednica Udruge za ukrajinsku kulturu u Dalmaciji "CVIT", koja se silom nužde pretvorila u humanitarnu udrugu, razgovarala je sa novinarom Radija slobodna Europa (RSE) dok je u sjedištu udruge u Splitu dojila svoje četvrto dijete, malog Sergeja, jer posla ima preko glave.
Kako je ukrajinskim izbjeglicama omogućeno da u sljedeće tri godine rade u državama Europska unije, udruga splitskih Ukrajinaca se i oko toga angažirala.
"Pomažemo koliko možemo. Svi su željni i voljni pomoći. Imamo i friških izbjeglica iz Ukrajine koji volontiraju. Otvorili smo sada u Splitu info-punkt i prikupljamo životopise izbjeglih Ukrajinaca i ponude poslodavaca, kao i ponude smještaja i koliko se može ostati – po povoljnoj cijeni ili ako hoće besplatno", kaže naša sugovornica koja je pred osam godina došla u Split i imala turističku agenciju i agenciju za nekretnine, koje su sada zatvorene.
Pratite Blog RSE o invaziji Rusije na Ukrajinu Ukrajinci tvrde da je oslobođena cijela kijevska regija, evakuisano 4.200 ljudi na istoku zemljePrioritet im je sada nabava dječjih krevetića, a posla ima preko glave.
"Imamo u udruzi i svećenika i biznismena, imamo volontere koji su tu došli kao turisti i sudbina je odredila da tu i ostanu. Svi pomažu kao jedan tim i jedini je cilj da pomognemo tim ljudima koji sada trebaju našu pomoć", poručila je ukrajinska Splićanka Tatjana Kraljuk.
Uključivanje u škole i na fakultete
Dio osnovnoškolaca iz obitelji izbjeglih iz Ukrajine već se uključio u hrvatske škole, a isto tako i studenti, kojima je omogućen besplatan studij i smještaj, kao i stipendija.
Kako to izgleda na Sveučilištu u Rijeci, pojasnila je novinarima prorektorica za studije, studente i osiguravanje kvalitete Marta Žuvić.
"U domu smo osigurali da imaju besplatan smještaj i prehranu do daljnjeg. Nastojat ćemo ih uključiti u svakojake aktivnosti koje budu na raspolaganju", najavila je prorektorica.
Vaš browser nepodržava HTML5
Kako i gdje pomoći?
Glavni teret skrbi oko izbjeglica i dalje pada na Hrvatski Crveni križ (HCK).
"Poziv za novčane donacije već je dao prve rezultate", kaže za RSE glasnogovornica HCK-a Katarina Zorić.
"HCK je do sada prikupio oko 700.000 kuna (nešto preko 93.000 eura), a u najavi su i brojne druge donacije - kako kompanija tako i građana. Krećemo i sa prikupljanjem materijalne pomoći – točno određenih artikala za prehranu i higijenu i dječjih potrepština. Popis tih artikala formiran je na temelju informacija prikupljenih tijekom posjete Ukrajini prošlog vikenda. Izvidjeli smo situaciju, vidjeli što je točno potrebno i razmotrili najbolje načine dostave. Također, otvoren je dodatni donatorski telefon za financijsku pomoć – broj je 060 90 11", izvijestila je glasnogovornica.
Ona je apelirala i da se jave volonteri koji vladaju ukrajinskim – u Zagrebu ih ima više nego dovoljno, ali potrebni su u drugim dijelovima Hrvatske gdje su smještene ukrajinske izbjeglice.
Pročitajte i ovo:
Dramatična evakuacija iz Kijeva do Srbije Ukrajinske izbjeglice sigurnost traže u Poljskoj, Rumuniji i MađarskojHrvatska spremila smještaj za 2.700 izbjeglica iz UkrajineMeđu 3.641 izbjeglica iz Ukrajine je 1.707 žena, 441 muškarac i 1.493 djece.
Na raspolaganju su tri prihvatna centra i šest kolektivnih centara razmještenih po cijeloj zemlji. Kakva je procedura? Prihvatni centri - obično dvorane sa kapacitetom do 5.000 kreveta - služe za boravak do 48 sati kako bi se obavio administrativni dio, a nakon toga osoba ide u kolektivni ili pojedinačni smještaj.
Hrvatska Vlada je 7. ožujka donijela Odluku o uvođenju privremene zaštite u Hrvatskoj za raseljene osobe iz Ukrajine, koja se naslanja na ranije donesenu takvu odluku Europske unije.
Po njoj, osobe koje dolaze kao izbjeglice iz Ukrajine dobivaju status privremene zaštite i imaju mogućnost boravka u Hrvatskoj, imaju zdravstvenu i socijalnu zaštitu, kao i mogućnost školovanja i zapošljavanja.
Rusija je pokrenula invaziju na Ukrajinu 24. veljače, a do sada je iz zemlje, prema podacima Ujedinjenih naroda izbjeglo preko dva milijuna ljudi. Najveći dio je smješten u Poljskoj.