Zapadne zemlje šalju artiljeriju da pomognu Ukrajini u novoj fazi rata

Ukrajinski vojnik na napuštenom ruskom tenku u Andriivki, u regiji Kijeva, april 2022.

Sjedinjene Države, Britanija i Kanada su se obavezale da će poslati još artiljerije u Ukrajinu kako bi pomogli vojnicima da brane regije na istoku zemlje, gdje je Rusija počela sveopšti napad.

Predsjednik SAD Joe Biden rekao je novinarima nakon razgovora s britanskim premijerom Borisom Johnsonom, kanadskim premijerom Justinom Trudeauom i drugim zapadnim liderima 19. aprila rekao da će artiljerija biti u narednom kontingentu municije koju će poslati Sjedinjene Države.

Govoreći parlamentarcima u Londonu, britanski premijer Boris Johnson je rekao: "Ovo će postati artiljerijski sukob, potrebna im je podrška sa više artiljerije, to je ono što ćemo im pružiti... pored mnogih drugih oblika podrške."

Kanadski premijer Justin Trudeau je rekao da će Kanada poslati tešku artiljeriju i obećao da će uskoro dati više detalja.

Portparol Pentagona John Kirby rekao je da se Sjedinjene Države pokušavaju fokusirati na slanje sistema koje ukrajinske snage mogu gotovo odmah staviti na teren zajedno sa opremom koja ne zahtijeva dugotrajnu obuku.

Za Mariupolj se 'borimo do kraja'

Njemački kancelar Olaf Scholz, koji je također bio u razgovoru s Bidenom i drugim liderima, obećao je da će Berlin finansirati direktne isporuke oružja iz njemačke industrije.

On je rekao da su protivtenkovsko oružje, oprema protivvazdušne odbrane, municija i oprema koja bi se mogla koristiti "u artiljerijskom sukobu" među naoružanjem koje bi mogla isporučiti Njemačka.

Razmatraju se i sistemi iz istočnoevropskih zemalja koji bi mogli biti brzo raspoređeni jer su poznati ukrajinskim trupama, rekao je Scholz.

Scholz je kazao da su Njemačka i njeni partneri u G7 zaključili da bi bilo dobro poslati sisteme koji bi bili poznati ukrajinskim trupama, kao što je oružje iz sovjetske ere koje neki partneri u NATO-u još uvijek imaju. Zapadni partneri bi tada pomogli tim zemljama da nabave zamjene.

Šolc se suočava sa sve većim pritiskom kod kuće da odobri slanje teškog naoružanja u Ukrajinu. On i njegova stranka lijevog centra SPD sedmicama su tvrdili da bi to riskiralo da izazove spiralu eskalacije zbog koje bi druge zemlje mogle biti napadnute.

Scholzova vlada je obećala više od milijardu eura finansijske pomoći Ukrajini kako bi vlada u Kijevu mogla kupiti oružje koje joj je potrebno za uzvrat. Ali izvještaji o zločinima počinjenim nad civilima podstakli su pozive na čvršći stav.

Na osnovu izvještavanja AP-a, Reutersa, AFP-a i Dpa.