Kako je KGB uhvatio američkog 'Folksvagen špijuna'

Slika iz arhiva SBU-a

Foto-album s polica arhiva ukrajinskog KGB-a otkriva kako je amaterski američki špijun uhvaćen, a zatim osuđen na zatvor pre 60 godina, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

U leto 1961. tihi, ozbiljni američki student Marvin Makinen došao je do sovjetske granice u automobilu Folksvagen (Volkswagen). Student hemije rekao je graničarima da ide na višenedeljno putovanje SSSR-om.

Sovjetski graničari su zabeležili ulazak Makinena, a zatim ga pustili da uđe u socijalističku Ukrajinu.

Nešto ranije, 21-godišnjaku su se obratili američki obaveštajni operativci u Zapadnom Berlinu, koji su tražili od Makinena da krene na put kako bi prikupio informacije o sovjetskoj vojnoj i civilnoj infrastrukturi.

Marvin Makinen je studirao hemiju u Zapadnom Berlinu kada su ga kontaktirali američki obaveštajni operativci.

Makinen, međutim, nije znao da su agenti KGB-a pratili njegovo putovanje Sovjetskim Savezom i on je uhapšen u Kijevu. Njegovo hapšenje i potonji zatvor ispratili su međunarodni mediji, posle čega su uglavnom pali u zaborav.

Arhiv SBU-a (Bezbednosna služba Ukrajine) u Kijevu sadrži desetine hiljada dokumenata KGB-a koji su sada dostupni javnosti.

U arhivu Bezbednosne službe Ukrajine (SBU) u Kijevu, RSE je naišao na fascinantan izveštaj KGB-a, koji fotografijama i ilustrovanim montažama opisuje detalje praćenja mladog Amerikanca. Fotografije na ovoj stranici su iz te fascikle.

Naslovnica foto-albuma s detaljima operacije hvatanja Makinena. Fascikla se nalazila među hiljadama kutija dokumenata u kijevskom SBU arhivu.

Makinen je živ i radi na Univerzitetu u Čikagu. On je odgovorio na imejl RSE-a o otkriću fascikle KGB-a rekavši da ona "ne sadrži celu priču" o događajima iz 1961. godine, ali nije izneo druge detalje.

Makinen je u intervjuu 2013. priznao da je bio angažovan za špijunažu u SSSR-u i da "nije oklevao" da prihvati opasan zadatak, uglavnom zbog svog gađenja prema načinu na koji su komunističke države tlačile svoje građane.

Foto-montaža koja prikazuje Makinenovu Folksvagen "bubu" i plan njegove rute.

Sovjetska avantura mladog Amerikanca počela je na zapadu Ukrajine, na granici s Čehoslovačkom, posle čega je trebalo da ga odvede do Krima, Harkova, Moskve i Minska. Ipak, Makinenovo putovanje je dramatično prekinuto kada je uhapšen u Kijevu.

Fotografija Makinenovog autombila ubrzo posle ulaska u SSSR 23. jula 1961.

Izveštaj KGB-a je mešavina fotografija praćenja, rekonstrukcija i fotografija koje je napravio Makinen, mada u fascikli nije naznačeno koje su fotografije iscenirane.

Fotografija vojnog konvoja koju je navodno snimio Makinen.

Izveštaj KGB-a navodi da je Makinen na sovjetskoj granici s Čehoslovačkom izgledao "obazrivo i primetno zabrinuto". Njegov dolazak u sovjetsku Ukrajinu ranije pre nego što je planirano izazvao je sumnju, pošto mu je omogućio da prisustvuje nespecifikovanim vojnim aktivnostima.

Fotografija sovjetske infrastrukture snimljena kroz prozore Makinenove "bube".

Makinen je kasnije priznao da se nije bio dovoljno pripremio za svoj spektakularno rizičan zadatak.

Fotografija Makinenove "bube" u sovjetskoj Ukrajini, navodno dok su agenti KGB-a planirali pretres vozila.

Kada je Makinen pitao američke obaveštajce koji su radili s njim šta da radi ako ga uhvate, studentu je rečeno da će morati da se "izvuče kako zna i ume".

Fotografija uz koju stoji natpis s opisom kako je Makinenov Folksvagen tajno pretresen dok je on bio u obližnjoj zgradi.

U izveštaju KGB-a o tajnom pretresu VV-a opisuje se, između ostalog, "pojas za telo sa sedam fotografskih filmova" i "kamera visokog kvaliteta", kao i sveska s nekoliko istrgnutih stranica.

Stranica foto-albuma sa slikama koje je navodno napravio Makinen i njegovom beleškom.

Za Makinenove beleške koje deluju bezazleno kasnije se tvrdilo da su bile šifre za obaveštajne podatke. Članak časopisa Tajm (Time) iz 1961. izvestio je o sovjetskoj interpretaciji njegove beleške: "Blizu grada sam pojeo tri sendviča... Na 156 kilometara počela je kiša... Naišao sam na seljake."

Naizgled bezazlena beleška, objasnili su Rusi, sadržala je zaista lukave šifre – "tri sendviča" su značila "tri vojna objekta"; "156" je bila registarska tablica vojnog kamiona; "seljaci" su značili "vojnici".

Stranica s detaljima Makinenovog navodnog kretanja po predgrađu Kijeva pre nego što je uhapšen.

Na mapi iznad s prikazom mesta Makinenovog hapšenja 27. jula 1961. (pri vrhu levo), tri različite rute pokazuju njegovo navodno kretanje pešice, automobilom i taksijem do trenutka kada je naišao na sumnjičavog lokalnog stanovnika.

Fotografija neidentifikovanog "vojnog objekta" koju je navodno napravio Makinen u Kijevu nešto pre nego što ga je spazio prolaznik.

Makinen je u intervjuu iz 2013. opisao svoje hapšenje, rekavši da je usledilo pošto ga je primetio jedan prolaznik i upozorio vojnika koji je bio u blizini. "Potpuno sam potcenio koliko su sovjetski građani obazrivi i sumnjičavi prema strancima", rekao je on.

Rekonstrukcija trenutka kada je Makinen napravio fotografiju koja je dovela do njegovog hapšenja.

Natpis ispod gornje fotografije tvrdi da se Makinen "krio iza žbunja i pokušavao da snimi fotografije, ali je svaki put kada bi podigao kameru i video prolaznika, odmah spustio kameru i zatvorio futrolu".

Fotografija koja navodno prikazuje Makinena dok ga je hapsila sovjetska policija.

Izveštaj u arhivi SBU-a navodi da je Makinen, dok je ispitivan pošto je snimljena gornja fotografija, "pokušao da otvori kameru kako bi osvetlio film (da uništi slike na njemu), ali je u tome sprečen".

Stvari iz Makinenove "bube" koje su Sovjeti koristili kao dokaze.

Makinen je rekao da je, dok je čekao suđenje, shvatio da "nema šanse da se oslobodim optužbi. KGB je imao fotografske filmove koje sam snimio", rekao je u intervjuu 2013. "Takođe, prikupio sam značajnu količinu informacija i to nisu bila tipična turistička zapažanja i fotografije."

Makinen (levo) tokom suđenja u Kijevu u septembru 1961.

Makinen, koji je napunio 22 godine pre suđenja, mogao je potencijalno da dobije smrtnu kaznu. Nakon što je pretrpeo "ogroman" stres tokom ispitivanja, on je na vojnom sudu osuđen na osam godina zatvora.

Izveštaj Njujork tajmsa (The New York Times) o Makinenovom zatvaranju. U članku je pogrešno napisano njegovo ime.

Makinen je odslužio skoro tri meseca kazne u samici. Oslobođen je i poslat u Sjedinjene Američke Države u okviru razmene zatvorenika u oktobru 1963.

Makinen se kasnije uključio u istragu sudbine Raula Valenberga (Raoul Wallenberg), švedskog diplomate zaslužnog za spasavanje desetina hiljada Jevreja tokom Holokausta koji je nestao dok je bio u sovjetskom pritvoru.

Tokom boravka u zatvoru, Makinen je rekao da je čuo nekoliko priča od drugih zatvorenika koji su videli Valenberga godinama nakon što su Sovjeti tvrdili da je umro od srčanog udara 1947.

UPITNIK: Kako da poboljšamo Dnevno@RSE?

Više od dve godine šaljemo Dnevno@RSE za medije i novinare širom Zapadnog Balkana kako bi sa vama podelili sadržaje koje možete besplatno da objavite na svojim platformama.

Ako ste novinar ili medijski radnik koji koristi ovu uslugu, želimo da čujemo od vas kako je možemo unaprediti.

Molimo vas da popunite kratki upitnik koji možete naći na ovom linku: UPITNIK