Hasidske jevrejske izbjeglice iz Ukrajine u Mađarskoj
Hasidske jevrejske izbjeglice plešu na vjerskoj proslavi u Machne Chabadu, Balatonoszod, Mađarska 11. juli.
Olha Malka, ukrajinska hasidska jevrejska izbjeglica, igra se sa kćerkom na jezeru Balaton. Machne Chabad, smješten u ljetnom skloništu bivših komunističkih vođa, obezbjeđuje privremeni smještaj za nju i druge izbjeglice.
Oko 400 ljudi živi u spasilačkom selu, najvećem objektu te vrste u Evropi, kojim upravljaju Udruženje mađarskih jevrejskih opština (EMIH) i Federacija jevrejskih opština Ukrajine.
Ukrajinske vlasti zabranile su muškarcima između 18 i 60 godina da napuste zemlju kada je Rusija izvršila invaziju u februaru. Ali neki, poput ovih hasidskih Jevreja koji se mole u Machne Chabadu, uspjeli su pobjeći.
Njihova djeca crtaju kredom ratne brodove i tenkove.
Neomi Gluzman Kravčenko, hasidska jevrejska izbjeglica iz Ukrajine, igra se sa sinom Mihajlom. Dok su neki odustali od ideje da se vrate u Ukrajinu, Kravčenko kaže da se nada da će kraj rata dočekati u Mađarskoj, pa će se onda zaputiti kući.
Doručak u selu.
Margarita Jakovleva Ormotsadže mazi psa Jenu. Izrael je bio popularna destinacija za ukrajinske jevrejske izbjeglice, a procjenjuje se da je tamo, od početka rata u Ukrajini, stiglo oko 30.000 ljudi.
Egzodus tolikog broja hasidskih Jevreja bio je udarac za jevrejsku zajednicu u Ukrajini.
"Život Jevreja je bio tako bujan, tako jak, tako bogat. Neposredno prije rata, kažu da je bilo kao na vrhuncu... Šteta što se sve ovo samo rasulo u jednom danu zbog rata", kaže glavni rabin u EMIH-u, Slomo Koveš.
Djeca u selu za spas hasida. Historijski gledano, jevrejska zajednica u Ukrajini suočila se s antisemitskim pogromima, holokaustom i represijom iz sovjetskog perioda.
Spomenik Holokaustu u Drobickom Jaru u pregrađu Harkiva oštećen je u ruskom granatiranju u martu. Procjenjuje se da je oko 50.000 Jevreja pobjeglo iz Ukrajine, oslabivši zajednicu koja je obnovljena nakon raspada Sovjetskog Saveza.