Godišnjica nuklearne katastrofe u Černobilu

Ukrajinski ministar ekologije Ruslan Strilets (u sredini, nosi naočale) i drugi dužnosnici odali su počast stradalima u Černobilu, najvećoj civilnoj nuklearnoj nesreći na svijetu.

Postrojenje je više od mjesec dana bilo pod kontrolom ruske vojske prije nego što se povukla krajem februara 2022. godine.

Radnik černobilske elektrane stavlja svijeću na spomenik u Slavutiču u Ukrajini, posvećenom vatrogascima i radnicima koji su poginuli u nuklearnoj katastrofi 1986. godine.

Osoblje Černobila drži svijeće na spomeniku u Slavutiču. Neposredno nakon katastrofe, 31 osoba je izgubila život. Procjenjuje se da su deseci hiljada ljudi umrli od bolesti povezanih s radijacijom.

Prizor s bdijenja u Slavutiču.

Pogled na černobilsku nuklearnu elektranu u maju 1986. prikazuje posljedice katastrofalne eksplozije koja je izbacila radioaktivne čestice u atmosferu. Toksičnost radioaktivnog oblaka bila je ekvivalentna 400 atomskih eksplozija u Hirošimi.

Vojnici Nacionalne garde Kirgistana nose vijence kod spomenika posvećenog likvidatorima u Černobilu, Biškek.

Sovjetske vlasti poslale su hiljade slabo opremljenog osoblja zvanog likvidatori da očiste izbačeni radioaktivni materijal. Mnogi od njih umrli su od posljedica tog rada, većina od raznih oblika raka.

Bivši likvidator dodiruje spomenik palim suborcima u glavnom gradu Kirgistana.

Kadeti na ceremoniji obilježavanja černobilske nesreće u Kijevu.

Čišćenje ploče na spomen-obilježju Černobilu koja sadrži imena onih koji su poginuli u katastrofi, Kijev.

Više obreda i bdijenja bilo je održano tokom dana i večeri 26. aprila.