Ekskluzivno: Unutar radioaktivnih ruševina Černobila
Unutar kontrolne sobe černobilskog Četvrtog reaktora. Dvadeset šestog aprila 1986. tehničari su provjeravali rad pomoćnog sistema za hlađenje kada su primijetili da je nešto pošlo po zlu.
Komandna ploča u kontrolnoj sobi Četvrtog reaktora. Iako su uklonili sve kontrolne šipke, radnici su izgubili kontrolu nad protokom tekućine za hlađenje.
Jedan od mjerila u kontrolnoj sobi Četvrtog reaktora. Neposredno pred katastrofu, tehničari su shvatili da je nagla visoka temperatura počela topiti samu unutrašnjost reaktora.
Pogled na jedan dio kontrolne sobe Četvrtog reaktora. Iz reaktora koji je eksplodirao u 1:23 sati, osam tona radioaktivne prašine je otišlo u atmosferu.
Predvorje černobilskog Prvog reaktora koji je 1977. prvi pušten u pogon.
Posebni prekrivači nad kontrolnom pločom Prvog reaktora. Kontrolne šipke su se postavljale između uranijevog goriva i jezgre, kako bi se kontrolisala nuklearna reakcija.
Cijevi u predvorju Prvog reaktora.
Predvorje Prvog reaktora. Ovaj kompleks je godinama poslije havarije proizvodio struju za cijelu Ukrajinu. Prvi reaktor je bio u funkciji sve do 1996.
Pumpa među turbinama Četvrtog reaktora.
Ostaci turbina Četvrtog reaktora. Nakon katastrofe radioaktivna prašina i vreo zrak su prouzrokovali požar na krovu reaktora.
Turbine Četvrtog reaktora u ruševinama. Odmah nakon nesreće stručne ekipe su izgradile betonski okvir – odnosno, kako su ga nazvali, sarkofag – kojim su obložile cijeli reaktor i tako spriječile daljnje širenje radioaktivnog zračenja.
Velika turbina Četvrtog reaktora. Nuklearni reaktor je poput parne mašine. Nuklearni reaktor proizvodi veliku količinu toplote preko reakcije nuklearne fisije. Toplota pretvara vodu u paru koja pokreće turbine a kao rezultat nastaje struja.
Električni vodovi Četvrtog reaktora. Unutar ovog reaktora ostalo je još oko 200 tona radioaktivnog goriva.
Dizalica iznad turbina Četvrtog reaktora. Budući da betonski sarkofag ima rok trajanja, međunarodna zajednica je došla na ideju da napravi novu konstrukciju kojom će zapečatiti sadržaj reaktora.
Završeni su radovi na izgradnji sarkofaga "Novo sigurno ograničenje" (New Safe Confinement, NSC). Gigantska čelična konstrukcija će sredinom novembra doći na odredište kako bi zamijenila stari betonski sarkofag. Konačni zidovi koji će zapečatiti novu konstrukciju trebalo bi da dogodine budu izgrađeni. Očekuje se da nova konstrukcija zaustavi curenje radioaktivnog zračenja narednih 100 godina.