Prva proslava Božića po gregorijanskom kalendaru u Ukrajini, 'daleko od Moskve'

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u božićnom obraćanju u Kijevu, 24. decembar 2023.

Ukrajinski pravoslavni hrišćani prisustvovali su bogosluženjima u nedelju dok se zemlja sprema da prvi put proslavi Božić 25. decembra, nakon što je vlada promenila datum proslave sa 7. januara kako bi se distancirala od Rusije.

Mnoge pravoslavne crkve, uključujući rusku, praznike obeležavaju po julijanskom kalendaru, gde Božić pada 7. januara, a ne po gregorijanskom kalendaru koji se koristi u svakodnevnom životu i u zapadnim crkvama.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potpisao je u julu zakon kojim se proslava pomera za 25. decembar, rekavši da omogućava Ukrajincima da "napuste rusko nasleđe nametanja božićnih proslava 7. januara".

Promena datuma je deo ubrzanih poteza nakon ruske invazije na Ukrajinu, da se država distancira od ruskog i sovjetskog nasleđa, što podrazumeva i preimenovanje ulica i uklanjanje spomenika.

Pravoslavna crkva Ukrajine se formalno odvojila od Ruske pravoslavne crkve zbog ruske aneksije Krima 2014. i njene podrške separatistima u istočnoj Ukrajini.

Politički raskol je doveo do toga da sveštenici, pa čak i čitave parohije prelaze iz jedne crkve u drugu, a nova pravoslavna crkva Ukrajine ubrzano raste i preuzela je nekoliko crkvenih zgrada povezanih sa Rusijom, što je ukrajinska vlada podržala.

Pročitajte i ovo: Kako je pesma za nezavisnost Ukrajine postala božićni klasik?

Ukrajinci su izrazili podršku promeni datuma za Božić.

U crnomorskoj luci Odesi na jugu, vernici prisustvovali bogosluženju za Badnje veče u Sabornom hramu Hristovog rođenja, okićenom jelkama i jaslicama.

"Verujemo da zaista treba da slavimo Božić sa celim svetom, daleko, daleko od Moskve. Za mene je to sada nova poruka", rekla je za AFP Olena, čiji je sin medicinski radnik na prvoj liniji fronta.

"Želeli smo da podržimo ono što se sada dešava u Ukrajini. Zato što su promene uvek teške, a kada dođe do tih promena, potrebno je više ljudi da to podrže da bi se nešto novo desilo", rekao je Denis.

U zapadnom gradu Lavovu, koji je malo oštećen ratom, Taras Kobza, vojni lekar, rekao je da se Ukrajina "mora pridružiti civilizovanom svetu“.

Tetiana, pevačica tradicionalne muzike se složila:

"Veoma sam srećna što konačno slavimo Badnje veče i Božić zajedno sa ostatkom sveta. Zaista je super".

Ukrajinska grkokatolička crkva takođe održava božićne službe 25. decembra.

Ali, istorijski povezana sa Rusijom, Ukrajinska pravoslavna crkva ne odustaje od proslave Božića 7. januara.

Ova crkva tvrdi da je prekinula veze sa Rusijom zbog rata, ali mnogi Ukrajinci su skeptični.

Pod Sovjetskim Savezom, ateizam je podstican u Ukrajini, a božićne tradicije poput jelki i poklona prebačene su na doček Nove godine, koji je postao glavni praznik.

Po običajima, Ukrajinci za Badnje veče prave večeru sa 12 jela bez mesa, koja uključuje slatki puding od žitarica. Pored božićnih ukrasa, domovi se ukrašavaju snopovima pšenice i pevaju se pesme zvane "koljadki".

Izvor: AFP
Pročitajte i ovo: Povećane bezbednosne mere u evropskim gradovima tokom Božića