Intenzivne borbe između ukrajinskih i ruskih snaga bjesnile su 15. aprila u Bakhmutu dok je, istovremeno, na 11 porastao broj mrtvih u ruskom napadu u obližnjem Slovjansku.
Serhiy Cherevatiy, glasnogovornik istočnog vojnog zapovjedništva, kazao je da su borbe u centru grada "bez presedana". Dodao je da je u posljednja 24 sata bilo 17 sukoba s ruskim trupama, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Rekao je, također, da je Rusija, u istom vremenskom periodu, pokrenula 158 napada na Bakhmut raketama i topništvom.
U Slovjansku, koji se nalazi oko 45 kilometara sjeverozapadno od Bakhmuta, djelatnici hitne pomoći u subotu su otklanjali posljedice ruskih raketnih napada, koji se desio dan ranije.
Veronika Bakhal, glasnogovornica službe za hitne slučajeve, navela je da je broj mrtvih porastao na 11. Prvobitno je rečeno da je devet ljudi poginulo, dok su deseci ozlijeđeni u ruskim napadima, iz kojih su ostale ruševine.
Pročitajte i ovo: Ruski napadi na istoku Ukrajine, u Slovjansku 11 žrtavaRusija je 15. aprila objavila kako napreduje na sjevernom i južnom rubu Bakhmuta. Ruske snage opkolile su Bakhmut sa tri strane, sa samo jednom glavnom cestom koja je još dostupna opkoljenim ukrajinskim snagama.
Rusko ministarstvo odrbane saopćilo je u subotu da su borci plaćeničke grupe Wagner zauzeli još dva dijela Bakhmuta, glavnog cilja ruske ofanzive u istočnoj Ukrajini.
Ukrajina je uspjela zadržati dijelove grada unatoč predviđanjima analitičara da je bio na rubu da ga zauzmu ruske trupe.
Bakhmut se nalazi na raskršći nekoliko glavnih cesta, što ga čini vrijednim logističkim gradom. No, njegova simbolička važnost nadmašuje njegovu stratešku važnost, tvrde stručnjaci.
Rusija i Ukrajina izgubile su hiljade vojnika u tom gradu, jednom od najsmrtonosnijih poprišta invazije, od početka ukrajinskog rata 24. februara prošle godine.
U obavještajnom izvještaju, objavljenom u petak, Velika Britanija je navela da su ukrajinske snage bile prisiljene predati dio teritorija u Bakhmutu, jer je Rusija nastavila napad, otvorivši intenzivnu artiljerijsku vatru z posljednja dva dana.
Bakhmut, koji je prije rata imao 70.000 stanovnika, glavni je cilj ruske ofanzive, koja je do sada postigla slabe rezultate unatoč snažnim kopnenim pješačkim borbama.
Ruski gubici u Ukrajini, uključujući Bakhmut, mogli bi prisiliti Kremlj na daljnju mobilizaciju tokom ove godine.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin potpisao je 14. aprila zakon kojim se dozvoljava kreiranje digitalnog sistema za pozive za vojnu službu što umnogome omogućava mobilizaciju.
Možda vas zanima: Putin potpisao zakon o digitalnom sistemu poziva za vojskuZakon omogućava sistem za digitalno slanje poziva za vojsku koji će muškarcima pod obavezom onemugućiti da napuste zemlju i učiniti da izbjegavanje i neodazivanje bude gotovo nemoguće.
Ovaj potez je probudio nove strahove u Rusiji dok je vojna kampanja Moskve u Ukrajini ušla u drugu godinu.