Ubijeno 67 novinara i medijskih radnika ove godine

Novinari usred ruskog granatiranja u Irpinu, Ukrajina, 5.mart 2022.godine. Foto: Reuters/Carlos Barria

Ruski rat u Ukrajini, haos na Haitiju i rastuće nasilje kriminalnih grupa u Meksiku su doprinijeli naglom porastu broja ubijenih novinara u 2022. godini, saopštila je Međunarodna federacija novinara (IFJ).

U svom najnovijem izvještaju navode da je do sada u svijetu ubijeno 67 novinara i medijskog osoblja, u odnosu na 47 prošle godine.

U Ukrajini je tokom izvještavanja o ratu ubijeno 12 novinara, više nego u bilo kojoj drugoj zemlji ove godine. Većina su bili Ukrajinci, ali su uključivali i druge nacionalnosti, kao što je američki dokumentarista Brent Renaud.

Pročitajte i ovo: Producentkinja Radija Slobodna Evropa ubijena u ruskom granatiranju Kijeva

IFJ ocjenjuje da su porastu broja ubijenih novinara doprinijeli vladavina terora kriminalnih organizacija u Meksiku i narušavanje reda i zakona na Haitiju.

Ova godina je, naglašavaju, bila jedna od najsmrtonosnijih ikada za novinare u Meksiku, koji se sada smatra najopasnijom zemljom za novinare izvan ratne zone.

U izvještaju se bilježi i pet smrtnih slučajeva novinara usred ovogodišnje političke krize u Pakistanu, te upozorava na nove prijetnje novinarima u Kolumbiji i kontinuiranu opasnost za novinare na Filipinima, uprkos tamošnjem novom rukovodstvu.

Dodaje se da je 375 novinara trenutno u zatvoru zbog svog posla, a najveći broj njih je u Kini, uključujući Hong Kong, u Mjanmaru i Turskoj. Prema prošlogodišnjem izvještaju bilo je 365 novinara iza rešetaka.

Pročitajte i ovo: Novinar Radija Slobodna Evropa osuđen na šest godina zatvora u Belorusiji

Takođe, podsjeća se da je pucano na novinarku Al Jazeere, Shireen Abu Akleh, dok je izvještavala iz palestinskog izbjegličkog kampa. Ta arapska mreža je ove sedmice i službeno zatražila od Međunarodnog krivičnog suda da istraži njenu smrt.

S obzirom da je broj ubijenih medijskih radnika u porastu, IFJ i druge medijske grupe su pozvale vlade da preduzmu konkretnije mjere za zaštitu novinara i slobodnog novinarstva.

"Nedjelovanje će samo ohrabriti one koji nastoje suzbiti slobodan protok informacija i potkopavati sposobnost ljudi da svoje vođe pozivaju na odgovornost", rekao je generalni sekretar IFJ Anthony Bellanger.

IFJ sa sjedištem u Briselu predstavlja oko 600.000 medijskih profesionalaca iz sindikata i udruženja u više od 140 zemalja.