U Srbiju je u sredu uveče, 10. februara, stigao novi kontingent od pola miliona vakcina kineske kompanije Sinofarm.
Avion Er Srbije kojim su dopremljene vakcine sleteo je oko 21 sat na beogradski aerodrom Nikola Tesla.
Novim kontigentom broj vakcina kineske kompanije Sinofarm koje su stigle u Srbiju povećao se na million i 500 hiljada.
"Ono što je važno je da smo zahvaljujući ovoj količini vakcina uspeli i uspećemo da spasimo hiljade i hiljade života", rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić koja je sa kineskom ambasadorkom Čen Bo dočekala kontigent vakcina na aerodromu.
Ona je navela da je količina kineskih vakcina uz "odličnu organizaciju vakcinacije pomogla da budemo druga zemlja u Evropi po broju vakcinisanih i sedma zemlja u svetu".
Brnabić je zahvalila Kini i predsedniku Si Đinpingu, na podršci Srbiji i narodu u Srbiji tokom borbe protiv korona virusa.
"Ovde se ne radi o ugovorima i novcu, radi se o partnerstvu i prijateljstvu jer mi imamo i dodatne ugovore, mi smo imali novac i platili dodatne vakcine, ali milion i 500 hiljada vakcina dobili smo samo iz Kine", navela je Brnabić.
Vaš browser nepodržava HTML5
Ona je izrazila zahvalnost i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću jer je, kako je rekla, zahvaljujući njegovim naporima i njegovom partnerstvu sa predsednikom Kine Srbija uspela da dođe do ovih vakcina.
Kinesku „Sinofarm“ vakcinu nije odobrila ni Svetska zdravstvena organizacija ni Evropska agencija za lekove.
Osim Srbije kinesku vakcinu Sinofarm odobrila je i Mađarska, zemlja članica EU.
Ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo izrazila je “visoko divljenje” organizacijom vakcinacije u Srbiji.
“I kineska vakcina je dala doprinos tom velikom poslu”, dodala je Čen Bo.
Navodeći da se za dva dana slavi Kineska lunarna nova godina, Čen Bo je poručila da je avion iz Kine osim vakcina doneo i novogodišnji pozdrav kineskog naroda srpskom narodu.
Premijerka Srbije uzvratila je čestitkom za Kinesku lunarnu novu godinu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, u utorak 9. februara, da će u Srbiju, pored 50.000 Sputnjika V za prvu dozu koje su stigle tog dana, u naredih 15 dana stići još 50.000 za drugu dozu te vakcine.
"Obezbedili smo da 15. i 22. februara stigne još 88.000 Fajzerovih vakcina, 42.000 plus 46.000. Potpisali smo ugovor i sasvim je izvesno da ćemo do 20. februara dobiti i Astrazeneka vakcine, i to između 125 i 150 hiljada“, rekao je Vučić posle video Samita Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope.
Pročitajte i ovo: Babiš sa Vučićem: Srbija dala primer Evropi u borbi sa pandemijomPrve vakcine protiv korona virusa koje su stigle u Srbiju bile su američke kompanije Fajzer (Pfizer) i nemačkog Bionteka (BioNtech). 22. decembra 2020. stiglo je 4.700 doza ove vakcine. Zatim je 30. decembra stiglo 2.400 doza ruske vakcine Sputnik V. Vakcine kineskog Sinofarma, milion doza, stigle su 16. januara.
Vakcina Fajzer/Biontek za sada jedina ima dozvolu Evropske agencije za lekove, američke Uprave za hranu i lekove i Svetske zdravstvene organizacije.
U Srbiji je do sada dato 575.000 doza vakcina protiv zarazne bolesti COVID-19, izjavio je Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu.
Jovanović je za Radio televiziju Srbije (RTS) rekao da je od ukupnog broja vakcinisanih oko 13.000 građana primilo drugu dozu vakcine, dok je prvom dozom vakcinisano više od 535.000 ljudi.
Rekao je takođe da se Srbija bliži brojci od milion građana koji su iskazali interesovanje za imunizaciju.
Ministarstvo zdravlja je objavilo 10. februara u 15 sati da je u prethodna 24 sata od posledica korona virusa u Srbiji preminulo još 14 osoba čime se broj umrlih povećao na 4.168.
U istom periodu je registrovano 2.088 novozaraženih.