Tužioci ušli u Klinički centar u Sarajevu 

Građani ispred KCUS-a, Sarajevo

Tužioci Tužilaštva Kantona Sarajevo (KS) ušli su u ponedjeljak 5. aprila u popodnevnim časovima u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), nakon što je odlučeno da će ovo Tužilaštvo preuzeti istragu o navodima koji su se u javnosti pojavili proteklih dana o stanju u ovoj bolnici, posebno o liječenju teških COVID pacijenata i respiratorima.

Kako je saopšteno iz Tužilaštva KS, u ovom trenutku ne mogu davati bilo kakave informacije, niti govoriti o detaljima.

Ranije danas je Tužilaštvo Kantona Sarajevo formiralo predmet koji se odnosi na pismo doktora sa KCUS-a o upotrebi uvezenih kineskih respiratora u ovoj zdravstvenoj ustanovi i šteti njihovog korištenja po pacijente.

Pročitajte i ovo: Tužioci i SIPA u Kliničkom centru Sarajevo zbog respiratora

Sedamnaest anesteziologa potpisalo je pismo i u njemu su ukazali na to da su respiratori ACM 812A koje je iz Kine uvezla firma "Srebrena malina" korišteni u KUCS neispravni.

Da je ovo pismo koje su prethodno u nedjelju 4. aprila, objavili neki mediji autentično, potvrdio je premijer KS Edin Forto u ponedjeljak, navodeći kako respiratore „treba skloniti".

Mediji su objavili još jedno anonimno pismo na istu temu, čija autentičnost nije potvrđena, pa je direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović najavila je da će ta zdravstvena ustanova tražiti istragu o tom pismu i tužiti medije koji su ga objavili.

„Govori se o nekim stvarima koje su nama nepoznate, tužićemo sve portale i televiziju koji su objavili to pismo“, najavila je Izetbegović.

Prema riječima Sebije Izetbegović, drugo pismo koje je potpisalo 17 anesteziologa, nije adresirano na njenu adresu, a o njemu je saznala od "kolega".

Krizni štab KCUS-a prethodno je u nedjelju saopštio kako nije umro nijedan pacijent koji je na bilo kojoj vrsti podrške respiratora koje je iz Kine uvezla "Srebrena malina", a zbog kojih se vodi krivični postupak.

Za respiratore koji su iz Kine stigli u aprilu 2020. godine, vještačenjem za Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u maju te godine utvrdilo da nisu upotrebljivi u jedinicama intenzivne njege. Respiratore je uvezla firma "F.H. Srebrena malina" u vlasništvu Fikreta Hodžića, a za potrebe Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).

Tužilaštvo KS je formiralo predmet "o upotrebljivost respiratora u liječenju pacijenata u KCUS-u, teške posljedice po zdravlje i život pacijenata, kao i druge probleme u funkcioniranju COVID odjela, u kojem će postupati u narednom periodu", saopšteno je nakon sastanka glavne tužiteljice Tužilaštava BiH Gordane Tadić sa kantonalnom tužiteljicom Sabinom Sarajlija.

Kako se o uvozu ovih respiratora iz Kine pred Sudom BiH već vodi postupak u slučaju "Respiratori", oba tužilaštva objavila su da će u okviru oba ova predmeta hitno i koordinisano djelovati.

Pred Sudom Bosne i Hercegovine (BiH) trenutno se vodi krivični postupak “Fadil Novalić (premijer Federacije BiH) i drugi” u vezi s nabavkom 100 respiratora iz Kine preko firme "Srebrena malina“, vrijednosti od 10,5 miliona konvertibilnih maraka (oko 5,3 miliona eura).

TužilaštvoBiH je 4. decembra 2020. podiglo optužnicu u predmetu "Respiratori" protiv Fadila Novalića, premijera Federacije BiH, Fahrudina Solaka, suspendovanog direktora Federalne uprave civilne zaštite, Fikreta Hodžića, vlasnika i direktora kompanije "F.H. Srebrena malina", i Jelke Milićević, ministrice financija FBiH.