Policija u Tuzli je u utorak, 28. maja izuzela dokumentaciju i dokazni materijali u vezi s nabavkom uređaja za radioterapiju i prateće opreme za liječenje onkoloških pacijenata u tuzlanskom Univerzitetskom kliničkom centru i drugim lokacijama, saopćilo je kantonalno Tužilaštvo u Tuzli.
Nisu naveli o kojim drugim lokacijama se radi.
Radi se o nastavku provjera s ciljem utvrđivanja da li se pri nabavci uređaja za radioterapiju u toj medicinskoj ustanovi pogoduje nekome od dobavljača, dodaje se u saopćenju.
Uređaji za radioterapiju u UKC-u Tuzla nisu u funkciji od 17. februara 2023. od kada se oboljeli od raka iz tog dijela Bosne i Hercegovine (BiH) nalaze na listama čekanja za liječenje u bolnicama u Sarajevu, Zenici i Mostaru.
Bolnica od tada ne uspijeva kupiti novi uređaj zbog poništenih tendera za nabavku lineranog akceleartora i prateće opreme. Tenderi su poništavani zbog žalbe jedne kompanije koja je optuživala bolnicu da pokušava posao "namjestiti" drugom proizvođaču.
Pročitajte i ovo:
Direktor bolnice u Tuzli traži od Šmita da omogući nabavku aparata za radioterapijuAparat za oboljele od raka u Tuzli 'zaglavljen' na tenderima Građani i influenceri pomažu oboljelima u Tuzli: 'Kraj drvenim stolicama za kemoterapije'Tendere je nekoliko je puta poništavao Ured za razmatranje žalbi BiH, zbog sumnje u nezakonitost tenderske dokumentacije.
Prema jednom od rješenja toga ureda, u koji je ranije uvid imao Radio Slobodna Evropa, tender je poništen na temelju navoda žalbe koja se odnosila na "ograničavanje konkurencije i mijenjanje tehničkih specifikacija kako bi se pogodavalo samo jednoj kompaniji".
U tuzlanskom kliničkom centru demanirali su ranije te optužbe, tvrdeći da im je cilj nabaviti uređaj koji će biti prikladan za što veći broj pacijenata.
Nabavku aparata za radioterapiju, sa 7,75 miliona maraka (oko 3,8 miliona eura) financira Vlada Tuzlanskog kantona, dok je predviđeno da tuzlanski klinički centar osigura 2,2 miliona maraka (oko 1,1 milion eura).
Vaš browser nepodržava HTML5