Saslušano četvoro zaposlenih u Ministarstvu građevinarstva zbog nesreće u Novom Sadu

Železnička stanica mesec dana nakon pada nadstrešnice sa stanične zgrade, gde je život izgubilo 15 ljudi, 27.11.2024.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je 3. decembra da je u dosadašnjem toku istrage o uzrocima nesreće na Železničkoj stanici u tom gradu saslušalo četvoro zaposlenih u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u svojstvu svedoka.

Tužilaštvo je navelo da će tog dana biti saslušano petoro svedoka, zaposlenih u javnom preduzeću "Infrastruktura železnice Srbije".

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu navelo je i da je donelo naredbu da se izvrši građevinsko veštačenje kako bi se utvrdio uzrok rušenja nadstrešnice stanične zgrade Železničke stanice u tom gradu.

"Radi ispitivanja kvaliteta ugrađenih elemenata i materijala, u okviru predistražnog postupka, izvršeno je uzorkovanje materijala građevinskih ostataka srušene nadstrešnice i isti se adekvatno čuvaju", navodi se u saopštenju tužilaštva.

Izuzeti uzorci građevinskog materijala su bili predmet geometrijskog i mehaničkog veštačenja, koje je bilo povereno i izvršeno od strane Institutu za ispitivanje materijala – IMS iz Beograda, piše u saopštenju tužilaštva.

Pročitajte i ovo: Odbijena smena gradonačelnika Novog Sada, trojica privedenih pušteni iz policije

Nakon izvršenih svih ispitivanja materijala i završenog građevinskog veštačenja stvorili su se uslovi za narednu fazu krivičnog postupka i donošenje Naredbe o sprovođenju istrage, saopštilo je tužilaštvo.

U nesreći na Železničkoj stanici u kojoj se obrušila betonska nadstrešnica 1. novembra život je izgubilo 15 ljudi.

Stanica u Novom Sadu otvorena je svečano u julu nakon trogodišnje rekonstrukcije, a nekoliko meseci kasnije obrušila se betonska nadstrešnica.

Izvođač radova na stanici bio je konzorcijum kineskih firmi, dok je za stručni nadzor bilo angažovano šest kompanija iz Srbije, Mađarske i Francuske.

Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu uhapšeno je 13 osoba.

Uhapšenom ministru građevinarstva i saobraćaja Goranu Vesiću je nakon nekoliko dana ukinut pritvor. Vesić je ranije podneo ostavku na tu funkciju, ali nije prihvatio odgovornost za nesreću.

Od javnih funkcionera koji su uhapšeni zbog ovog slučaja, osim Vesića, je i članica njegovog kabineta zadužena za železnicu Anita Dimoski, dosadašnja direktorka "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković i njen prethodnik na čelu tog javnog preduzeća Nebojša Šurlan.

U javno dostupnim dokumentima državnih institucija u Srbiji nije moguće pronaći da Železnička stanica ima upotrebnu dozvolu koja se, prema zakonu, izdaje nakon što se obavi tehnički pregled i utvrdi da je objekat bezbedan za upotrebu.

Pročitajte i ovo: Tajni ugovori i nejasna odgovornost stranih kompanija za nesreću u Novom Sadu