Tužilaštvo BiH istražuje više osoba sa američke 'crne liste'

Zgrada Suda i Tužilaštva BiH (arhivska fotografija)

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine istražuje više osoba sa američke crne liste, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa iz ove pravosudne institucije 20. decembra.

Kako su rekli u radu su predmeti koji su formirani nakon stavljanja određenih osoba i dužnosnika na crnu listu Vlade Sjedinjenih američkih država.

"U radu na predmetima, tužiteljstvo surađuje s partnerskim institucijama u BiH i inozemstvu, a predmetima je obuhvaćeno više osoba, koje su na listi OFAC-a" navode u odgovoru za Radio Slobodna Evropa iz Tužilaštva BiH.

Iz Tužilaštva nisu dali konkretne detalje o tome koje su osobe u pitanju, ni šta je predmet istrage.

Inače, RSE je i u junu dobio sličan odgovor iz Tužilaštva BiH, nakon što je sankcionisan niz kompanija povezanih sa Igorom Dodikom, sinom proruski orijentisanog predsjednika bh. entiteta Republika Srpska, Miloradom Dodikom.

Milorad Dodik je od ranije pod američkim sankcijama, kao i njegova djeca, Igor i Gorica.

Posljednje proširenje liste sankcija je bilo u srijedu, 18. decembra, kada je na listu sankcija između ostalih stavljen je i Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.

Pročitajte i ovo: SAD uvele sankcije Staši Košarcu, osobama i firmama povezanim sa porodicom Dodik

Košarac je na listu dodat zajedno sa još tri osobe i četiri preduzeća. Za njega OFAC navodi da često od Dodika dobija zadatak da "zloupotrebljava svoju zvaničnu poziciju za Dodikovu korist".

Navode da je Košarac, kao državni ministar i zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara BiH, imao autoritet da utiče na političke i budžetske procese.

Sem Košarca, tada su na listu su dodati i Aleksandar Dobrić i njegov otac Mirko Dobrić, kao i Vlatko Vukotić, za koje OFAC navodi da su sarađivali sa djecom Milorada Dodika. Sankcionisane su i kompanije u njihovom vlasništvu, "Best Service", "Fruit Eco" i "Vorto".

Sankcionisan je i "Nimbus Innovations", kompanija nastala na osnovama ranije sankcionisanog "Siriusa".

Prema izvršnoj uredbi američkog predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden) iz 2021. godine, o sankcijama osobama sa Zapadnog Balkana, do sada je u Bosni i Hercegovini sankcionisano 40-ak osoba.

Radi se o osobama koje su, kako je navedeno u uredbi, umiješane u prijetnje miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, opstrukciju implementacije mirovnih sporazuma, ili koruptivno djelovanje.

Sankcije koje su im izrečene, između ostalog znače zamrzavanje imovine u SAD-u, te zabranu američkim državljanima i kompanijama da posluju s njima, dok banke takođe mogu biti meta sankcija ukoliko sarađuju sa njima.

Pročitajte i ovo: Stejt department upozorava na sankcije za one koji posluju sa firmama sa 'crne liste'