Kriza između Ankare i Washingtona se nastavlja. Kolaps lire će se pretvoriti u finansijski i ekonomski krah Turske, a to će vjerovatno potkopati Erdoanovu omiljenost u Turskoj, ocjena je svjetskih portala koji pišu kako je trenutna kriza, rezultat višegodišnje labave fiskalne i monetarne politike, gotovo u potpunosti Erdoanov vlastiti uradak. No, posljednje što EU u ovom trenutku treba je destabilizirana Turska, iako manjka političke volje za uključenje Brisela u cijeli slučaj.
Paranoični pad turske lire
Veći dio ekonomske krize, s kojom se sada suočavamo u Turskoj, je djelo jednog čovjeka: Redžepa Tajiipa Erdoana (Recep Tayyip Erdogan), piše portal Haaret (Haaretz) i podsjeća da je on na vlasti već 16 godina, tokom koje je gomilao sve više moći i uspostavio neodgovornu i ekonomsku politiku koja se zasniva na kapricu, a koja je odgovorna za pljačku turske lire.
"Ne postoji lak izlaz iz ovoga za Vladu, ali bi neposredno rješenje bilo da centralna banka podigne kamatne stope na nivo daleko veći nego što je sada, kako bi bar stabilizovala devizni kurs", kategoričan je portal, koji prvi krug Erdoanove ekonomske politike naziva fantazijom, a drugi jednako opasnom paranojom.
"Turska ekonomija je osuđena na propast, ali da li će s njom povući ostatak svijeta? Od kada je Tramp saopćio da je udvostručio tarife za uvozni čelik i aluminijum iz Turske, ne samo da je lira oborena, već i svjetske berze i mnoge tržišne valute... Postoje dva dobra razloga da budete oprezni. Jedno je činjenica da međusobno povezivanje tržišta otežava odmjeravanje rizika, što je finansijska kriza iz 2008. potvrdila. Drugo je američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump)."
Portal ocjenjuje da je predsjednik Tramp spreman da krene u ekonomski rat protiv svojih neprijatelja, bez obzira na šire implikacije, kao i da je lista zemalja koje se suočavaju s novim sankcijama ili pojačanim sankcijama ili višim tarifama sve duža.
Evropa gleda kako Turska gori
Prošlo je skoro sedmicu dana od kada je bijesni Erdoan u pravcu Vošingtona zagrmio: "Oni imaju dolare, mi imamo Boga". Do sada, Svemogući ne pomaže. I dok evropski zvaničnici kažu da bi voljeli da pomognu (posljednje što EU u ovom trenutku treba je destabilizirana Turska), malo ih može bilo šta učiniti osim sjediti i posmatrati, piše Politiko (Politico).
Jedan od razloga jeste što nema političke volje da se EU uključi. Agresivni stav Erdoana prema evropskim susjedima u posljednjih nekoliko godina, a posebno Njemačkoj, potkopao je njegov politički kapital na kontinentu.
Ekonomisti predviđaju da će, ako Turska ostane na svojoj trenutnoj putanji, to zahtijevati neku vrstu spašavanja. Međutim, evropski mehanizmi za spašavanje su samo za članice. Čak i ako bi EU mogla pomoći Turskoj, Erdoan će vjerovatno odbiti prihvatiti uslove vezane za takvu pomoć, kao što je duboko smanjenje potrošnje.
Trenutna kriza, rezultat višegodišnje labave fiskalne i monetarne politike, gotovo je u potpunosti Erdoanov vlastiti uradak. I veliki dio onoga što čini situaciju toliko opasnom za Tursku jeste to što je Erdoan jedini koji ima moć da popravi stvari. No, malo je vjerovatno da će to učiniti u bliskoj budućnosti, ocjena je briselskog portala.
S obzirom na takav pritisak i teške izglede Turske, neki posmatrači smatraju da je samo pitanje vremena prije nego što Erdoan promijeni kurs. Predviđaju da će na kraju zatražiti pomoć od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Prihvatanje pomoći MMF-a bi ga prisililo da napusti svoje tvrdnje da Turska može sama i da će to dovesti do priznanja nesposobnosti.
Ugroženo Erdoanovo vladanje Turskom?
Fajnenšl Tajms (Financial Times) ocjenjuje da je očigledno šta Erdoan treba da uradi kako bi Tursku izvukao iz valutne krize koja bi mogla da potopi njenu ekonomiju.
"Ipak, dok se zalihe lira smanjuju, a predsjednik Erdoan širi katastrofu koja je u dobrom dijelu najviše štete nanijela na unutrašnjem planu, njegova nespremnost da uradi ono što je potrebno je očigledna - osim ako on misli da bi izgubio svoje neosporivo političko vladanje Turskom zbog bilo kakve ekonomske krize", navodi list.
FT smatra i da je Erdoanov ekonomski model izgradnje i potrošnje, zasnovan na velikim prilivima jeftinih inostranih kredita, već bio ranjiv i prije nego što je došlo do tačke ključanja.
"Rezultati su: inflacija, protiv koje on odbija da se bori sa visokim kamatnim stopama; nagli pad vrijednosti valute, zabrinutost konglomerata i banaka zbog blizu 300 milijardi dolara u inostranim kreditima, od kojih skoro polovina dospije na naplatu u narednih 12 mjeseci; i rastući deficit u budžetu koji povećava spektar krize platnog bilansa".
U tekstu se dodaje da se za sada Erdoan udara u grudi i navodi da će naći "nove prijatelje i saveznike".
"Pretpostavlja se da će njegovi 'novi prijatelji' pomoći. Ipak, Erdoan treba da se prisjeti da nasilnički finansijski potresi u Turskoj često otkrivaju svoje političko središte...Postoji puno toga za igru."
Zapad ne može priuštiti gubljenje Turske
Prema svemu sudeći, Turska će izgubiti svaku borbu koja izbije sa Njujorkom, Londonom, Singapurom i drugim bastionima finansija - ukoliko se ne proglasi prekid vatre. Kolaps lire će se pretvoriti u finansijski i ekonomski krah Turske, smatra CNN.
"Dok se taj proces odvija, to će vjerovatno potkopati Erdoanovu omiljenost u Turskoj...Turska vjerovatno više neće gledati SAD kao pouzdanog partnera i strateškog saveznika", piše američka televizijska mreža.
Ko god da završi vodeći zemlju, ranjena Turska bi najverovatnije pokušala da prebaci centar gravitacije dalje od Zapada, odnosno prema Rusiji, Iranu i Euroaziji. To bi učinilo da Turska ne bude u skladu s ciljevima Sjedinjenih Država i Evrope na Bliskom Istoku, što znači da će Turska nastojati da usvoji nezavisnu sigurnosnu i odbrambenu politiku.
U ekstremnim okolnostima, moglo bi se čak razmišljati o povlačenju iz NATO-a i okončanju - ili radikalnoj izmijeni – carinske unije s EU.
S obzirom na potencijalni katastrofalni ishod, bilo bi veoma razumno da Zapad priprema ambiciozni paket za ublažavanje posljedica finansijskog cunamija i da osigura da Turska ne odlazi iz zapadnih normi i institucija.
Potrebno je hitno obnoviti ambicije Turske za prijem u EU kako bi se podstakla liberalizacija reformi. U suprotnom, Zapad će platiti veliku cijenu za gubitak tako važne zemlje kao saveznika.
VIDEO: "Da li je 'sultan' na Bosforu ekonomski uzdrman?" možete preuzeti preko opcije 'Direktan link' ili 'Embed'