U policijskoj akciji u Istanbulu i Izmiru uhapšeno je više osoba koje se dovode u vezi sa militantnom grupom Islamska država Iraka i Levanta (IDIL) koju turske vlasti sumnjiče za teroristički napad na istanbulsku zračnu luku "Ataturk" u kojem je poginulo 42, a ranjeno više od 230 ljudi.
Turska se suočila sa desetim terorističkim napadom u manje od godinu dana, a izbor upravo izračne luke u gradu na Bosforu nije slučajan, upozoravaju stručnjaci. Njime godišnje prođe više od 42 milijuna putnika i oko 314.000 komercijalnih letova.
Među poginulima uz Turke, su i građani Kine, Iraka, Irana, Jordana, Saudijske Arabije, Tunisa, Ukrajine i Uzbekistana.
Iako militantni IDIL nije preuzeo odgovornost, turske vlasti nemaju dvojbe o tome ko stoji iza zločina.
Napad je izvršen u maniru onoga sa zračne luke u Bruxellesu u ožujku, ili kod Plave džamije u siječnju kada su meta bili turisti, ili prošlogodišnjeg napada na muzej Bardo u Tunisu.
Očito da su teroristi imali višestruki cilj, upozorava Wall Street Journal.
"Ubiti što više ljudi različitih nacionalnosti, uzdrmati povjerenje u snage sigurnosti, naštetiti ekonomiji i pokazati dokle može stići militantna Islamska država. No, može biti da zbog poraza koje doživljavaju u Iraku I Siriji, odlučuju udariti upravo po civilima", navodi Wall Street Journal.
Uz to, kako piše New York Times, nije iznenađenje izbor Turske.
"Vlada u Ankari je dugo potcjenjivala prijetnje IDIL-a. Dopuštali su transfer oružja i ekstremističkih boraca preko granice prema Siriji. Neki od njih su novi dom našli u Turskoj. U međuvremenu je predsjednik Erdogan je dopustio radikaliziranje islama u zemlji. Tek nakon pritiska SAD, Turska je počela izvoditi zračne udare protiv militanata, a zrakoplovi međunarodne koalicije polijetali su iz turskih vojnih baza. Granica prema Siriji postala je neprohodnija, pa u izabrane očito lakše mete – trgovački centri ili zračne luke", piše New York Times.
Iako je međunarodna zajednica osudila teroristički napad, a čelnik NATO saveza Jens Stoltenberg jasno rekao da Alijansa stoji uz svoju članicu, u četvrtak je u Bruxellesu turski šef diplomacije Mevlut Čavušolu (Cavusoglu) rekao "nije dovoljno samo pokazati solidarnost kao odgovor na terorističke prijetnje".
Istodobno, turske vlasti uhapsile su 13 osoba tokom akcijena više mjesta u Istanbulu i Izmiru. Pokušava se utvrditi identitet trojice napadača.
Dnevnik "Hurijet" piše kako bi jedan od njih mogao biti Čečen. Posljednje službene informacije kažu da su napadači iz Rusije, Uzbekistana i Kirgistana.