Turska se pridružila sve većem broju zemalja u osudi pokušaja Rusije da ilegalno pripoji još četiri ukrajinske regije, dok tri zemlje Baltika pozivaju NATO da omogući Ukrajini brži pristup pridruživanju Alijansi.
Ministarstvo vanjskih poslova Turske je 1. oktobra nazvalo ruski potez "teškim kršenjem" međunarodnog prava, napominjući da je Ankara također odbila priznati rusko ilegalno zauzimanje ukrajinske regije Krim 2014. godine.
"Ponavljamo našu podršku rješenju ovog rata, čija težina raste, na osnovu pravednog mira koji će biti postignut pregovorima", navodi se u saopćenju.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je 30. septembra potpisao dokumente kojima se formalizira pokušaj Rusije da pripoji ukrajinske oblasti Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporižje, čiji je dijelove okupirala ruska vojska.
Vaš browser nepodržava HTML5
Ranije je Moskva održala montirane referendume u četiri regije koje je međunarodna zajednica uglavnom odbacila.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je da "ovi postupci nemaju legitimitet", dok su zemlje uključujući Njemačku, Veliku Britaniju, Švedsku i Poljsku također brzo osudile akciju Moskve.
Rusija je stavila veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se zahtijeva hitno zaustavljanje moskovske "pune, nezakonite invazije na Ukrajinu".
Kasno 30. septembra, tri baltičke države Estonija, Litvanija i Letonija izdale su zajedničku izjavu u kojoj podržavaju zahtjev Kijeva da Ukrajini bude odobreno ubrzano članstvo u NATO-u.
"Ukrajinski baltički prijatelji u potpunosti podržavaju dobrodošlicu Ukrajini u NATO-u što je prije moguće", navodi se u saopćenju. "Inspirativne hrabrosti Ukrajine može samo ojačati naš savez."
- Zašto je za Putina rat u Ukrajini 'egzistencijalni' sukob za Rusiju?
- NATO pripajanje ukrajinske teritorije okarakterisao kao nezakonito i nelegitimno
- SAD uvele nove sankcije Rusiji
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski najavio je da će Kijev nastojati da se pridruži Alijansi odmah. Međutim, izjava je naišla na oprezan odgovor iz Washingtona i sjedišta NATO-a.
"Trenutno, naše mišljenje je da je najbolji način da podržimo Ukrajinu kroz praktičnu podršku na terenu u Ukrajini i da bi proces u Briselu trebao biti pokrenut u neko drugo vrijeme", rekao je američki savjetnik za nacionalnu sigurnost rekao, Jake Sullivan.
Analitičari kažu da je malo vjerovatno da će NATO prihvatiti zemlju koja je u ratu.
Rusija je započela invaziju na Ukrajinu 24. februara, čime je započeo najveći rat u Evropi od Drugog svjetskog rata.