Turski sud odbacio je u sredu, 13. septembra, pokušaje tužioca da se zatvori vodeća grupa za borbu protiv femicida po optužbi za kršenje zakona i "morala".
Retka sudska pobeda neke turske organizacije za ljudska prava usledila je u vreme kada Ankara obećava popravljanje veza sa zapadnim saveznicima posle majskih izbora na kojima je predsednik Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan) produžio svoju dominaciju turskom politikom na treću deceniju.
Nakon što je predsedavajući suda odustao od slučaja posle više od godinu dana saslušanja, u glavnoj zgradi suda u Istanbulu čulo se odobravanje članova i pristalica Platforme zaustavićemo femicid.
"Nećete moći da nas zaustavite, ali mi ćemo zaustaviti femicid", objavila je ta organizacija na društvenim mrežama posle presude.
Tužioci su na saslušanjima koja su trajala više od godinu dana tražili od suda da zatvori tu organizaciju zbog "postupanja protiv zakona i morala".
Platforma zaustavićemo femicid optužbe je nazvala političkim i navela da joj nikada nije dato objašnjenje o tome koje zakone je navodno prekršila.
Organizacija vodi kampanju protiv ubistava i zlostavljanja žena od 2010. godine u pretežno muslimanskoj, ali zvanično sekularnoj zemlji.
Grupa je bila na meti islamskih konzervativaca nakon što je kritikovala Erdoanovu odluku iz 2021. da povuče Tursku iz Evropske konvencije koja ima za cilj borbu protiv nasilja nad ženama.
Konzervativniji članovi Erdoanove vladajuće Partije pravde i razvoja takođe su optužili organizaciju da ugrožava tradicionalne porodične vrednosti braneći prava pripadnika LGBTQ+ zajednice.
Sam Erdoan je za LGBTQ+ zajednicu rekao da je "perverzna" i više puta je govorio protiv njenih pristalica tokom predizborne kampanje za majske izbore.
Platforma zaustavićemo femicid navodi da su 403 žene ubijene u Turskoj prošle godine, a 423 u 2021.
Pročitajte i ovo: 'Normalizovali smo nasilje nad ženama'Proces protiv te organizacije uzbunio je grupe za ljudska prava i usledio je posle niza drugih kontroverznih zatvaranja Erdoanovih protivnika i novinara.
Neki analitičari, međutim, smatraju da je došlo do promene tona u Turskoj posle majskih izbora.
Turska je ove godine ponovo potvrdila svoju posvećenost nastavku dugotrajnih pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji koji su u zastoju od 2018.