Predsednici Turske i Azerbejdžana Redžep Tajip Erdogan i Ilham Alijev uputili su 19. decembra čestitke predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću povodom pobede koalicije Srpske napredne stranke na parlamentarnim izborima 17. decembra.
Predsednik Turske je u pismu naveo da su izborni rezultati još jednom potvrdili da "narod ceni" sve što Vučić "u kontinuitetu čini za blagostanje i razvoj zemlje".
"Uveren sam da će u ovom teškom i osetljivom periodu kroz koji prolazi ceo svet naša bliska saradnja nastaviti da doprinosi regionalnom miru i stabilnosti", naveo je Erdogan, a saopštilo Predsedništvo Srbije.
Vaš browser nepodržava HTML5
Predsednik Azerbejdžana je u pismu Vučiću preneo "iskrene čestitke na uspešnom održavanju vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji i na sigurnoj pobedi koalicije čiji ste lider".
"Rezultati glasanja jasno odražavaju visoko uvažavanje i podršku vašeg naroda politici koju sprovodite za razvoj i prosperitet Srbije", naveo je Alijev, a prenela služba za medije predsednika Srbije.
Azerbejdžanu su, kako je dodao Alijev, odnosi sa Srbijom, "prijateljskom zemljom i pouzdanim partnerom, od posebnog značaja".
Prema preliminarnim rezultatima Republičke izborne komisije, koalicija oko vladajuće Srpske napredne stranke osvojila je 128 od 250 mandata u Skupštini Srbije.
Druga je opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" sa 65 mandata, a treća lista oko socijalista sa 18 mandata.
U parlament ulaze i desna koalicija NADA (13 mandata) i po prvi put desničarska, proruska lista Branimira Nestorovića poznatog po teorijama zavere (13 mandata).
Cenzus je prešlo i pet manjinskih stranaka, među njima i Ruska stranka.
Visoki predstavnik EU Žozep Borelj (Josep Borrell) i komesar za proširenje Oliver Varhelji (Varhelyi) pozvali su 19. decembra Srbiju da "opipljivo unapredi" izborni proces pošto su međunarodni posmatrači kritikovali način na koji su održani izbori 17. decembra.
Pročitajte i ovo: EU traži od Srbije da 'opipljivo' poboljša izborni procesOni su naveli da su uzeli u obzir preliminarne nalaze i zaključke posmatrača OEBS-ove Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) koja je ocenila da su izbore u Srbiji obeležile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države, negativna kampanja i širenje straha.