Američki Kongres prati šta se dešava na Zapadnom Balkanu, jer ne želi još jedan konflikt u Evropi, dok bi administracija predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) trebalo da da veći prioritet rešavanju odnosa Kosova i Srbije i situaciji u Bosni i Hercegovini, rekao je u intervjuu za Glas Amerike kongresmen Majk Tarner (Mike Turner), predsedavajući Odbora Predstavničkog doma za obaveštajne poslove.
Tarner, republikanski kongresmen iz Ohaja, koji je nedavno boravio u regionu, rekao je da bi premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin) trebalo da ispuni preuzete obaveze kada je reč o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom, a da je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću uputio poruku da Vašington i Brisel žele da Beograd primenjuje sankcije protiv Rusije zbog njene agresije na Ukrajinu.
On je rekao da Vučić pokušava da balansira svoju poziciju u odnosu na Zapad i Rusiju.
"I jedno od pitanja koje mora da rešava jeste kako će napredovati kada je reč o ulasku u EU, prepoznajući njene investicije u Srbiji koje su izazvale takav ekonomski rast, a da ipak zacrta nezavisni kurs. Na kraju će morati da se opredeli", ocenio je Tarner.
Predsedavajući Odbora Predstavničkog doma za obaveštajne poslove rekao je da Balkan posećuje već oko 28 godina, pošto je od njega kao gradonačelnika Dejtona, tokom pregovora o Dejtonskom mirovnom sporazumu, tadašnji predsednik Bil Klinton (Bill Clinton) tražio da poseti region.
"Mislim da Kongres prati Balkan zato što razume da ako se tamo ne reše neka pitanja, da biste onda mogli da imate dva konflikta u Evropi. I ti konflikti bi bili rezultat gubitka diplomatskih opcija i rada na diplomatskim rešenjima, a ne samo zato što su neizbežni", rekao je Tarner.
'Nemar' po pitanju BiH i odnosa Kosova i Srbije
On je naveo da međunarodna zajednica, Evropska unija, SAD, ne obraćaju dovoljno pažnje na region "koji svakako zaslužuje da bude u našem fokusu da bi se osiguralo da postoji demokratija koja bi ga stabilizovala".
Kongresmen je ocenio da "postoji određeni nemar" SAD i po pitanju BiH i po pitanju Kosova i Srbije, kada je reč o pokušajima da se pronađe rešenje.
"Naši ambasadori u tom području obavljaju odličan posao i svakako rade sve što je u njihovoj moći. Mislim da bi Stejt department i svakako Bajdenova administracija mogli da tome daju veći prioritet. U svetlu ruske agresije i njenih brutalnih poteza u Ukrajini, ne želimo da imamo još jedno područje u Evropi koje je destabilizovano, u konfliktu, ili je nerešivo", rekao je Tarner.
Pročitajte i ovo: Ugrožavanje Dejtonskog sporazuma i bezbjednosti regiona 'nećemo dopustiti'Predsedavajući Odbora Predstavničkog doma za obaveštajne poslove rekao je da je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik "veoma destabilizujuća snaga u bilo kojim naporima Bosne da postane više funkcionalna država koja vidi u budućnost u EU i NATO".
"Biće potrebno da se SAD i EU udruže i da razmotre da okupe međunarodnu zajednicu za pronalaženje rešenja za Bosnu. Nažalost, sa agresijom na Ukrajinu, Rusija svakako nije partner u pokušajima da se reše problemi u regionu, ali su dodatni konflikti u Evropi svakako u (ruskog predsednika Vladimira) Putinovom interesu ", rekao je Tarner.
Obaveza koju Kurti mora da ispuni
Američki kongresmen je rekao da je na sastanku s predsednicom Kosova Vjosom Osmani jasno stavio do znanja da je potreban napredak u pogledu Zajednice opština sa srpskom većinom.
Tarner je dodao da vlada Kosova još nije iznela predlog za Zajednicu iako je to obaveza preuzeta u dijalogu uz evropsko posredovanje koji su SAD podržale.
Pročitajte i ovo: Da li Kurti zatvara vrata evropskom izaslaniku?"Ta obaveza je preuzeta i premijer (Kurti) mora da je ispuni i napravi predlog, kako bi ljudi barem uvideli da on nije neiskren, da ovi razgovori u stvari imaju kao cilj rešavanje konflikta", rekao je Tarner.
On je rekao da pre nametanja novih posledica Beogradu i Prištini ako ne primene dogovoreno treba još raditi na diplomatskom frontu, uz ocenu da bi tu "Bajdenova administracija zaista trebalo da intenzivira napore Stejt departmenta, iako naše ambasade rade punom parom na ovom pitanju".