Ministrica Turković smatra da je BiH obavezna pridružiti se EU u sankcioniranju Rusije

Ministri vanjskih poslova BiH i Rusije Bisera Turković i Sergej Lavrov na sastanku u Sočiju 21. decembra 2021.

Ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (BiH) Bisera Turković dala je u srijedu, 2. marta nalog da se ispitaju i provjere sve obaveze BiH iz međunarodnih ugovora i članstava u međunarodnim institucijama, a na koje bi se mogle odnositi sankcije koje su uvedene protiv Ruske Federacije.

"BiH se mora pridržavati međunarodnog prava i ugovora koje smo potpisali. I tu, jasno je, neke institucije moraju djelovati po automatizmu. Vidimo da su sankcije koje se protiv Ruske Federacije donose sveobuhvatne te se dotiču mnogih oblasti. Tamo gdje budemo imali osnov ići ćemo da odmah provodimo svoje obaveze u pogledu restriktivnih mjera, uključujući i pitanje zabrane letova", saopćila je Turković.

Pročitajte i ovo: Ministar nema potvrdu da je u BiH stigao dopis iz EU o zabrani leta za ruske avione

U tom pogledu, dodala je, informirana je da BiH ima vrlo precizne zakonske odredbe zbog čega je pozvala nadležnu instituciju da djeluje u skladu sa zakonom.

"BiH je prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SAA), ali i prema važećoj Strategiji za vanjsku politiku koju je usvojilo Predsjedništvo BiH obavezna da se pridružuje stavovima Evropske unije, pa i restriktivnim mjerama", smatra Turković.

Pročitajte i ovo: Dodik napustio sjednicu Predsjedništva BiH zbog stava o Ukrajini


Visoki predstavnik Evropske unije za zajedničku vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell je potvrdio da se i Bosna i Hercegovina uskladila sa odlukom o uvođenju sankcija protiv Rusije.

Pročitajte i ovo: BiH se uskladila sa sankcijama EU protiv Rusije, navodi Borrell

Također, BiH se uskladila i sa odlukom EU od 25. februara.
Te sankcije obuhvataju finansijski sektor, sektor energetike i transporta, robu dvostruke namene, kao i kontrolu i finansiranje izvoza, viznu politiku i dodatne liste ruskih pojedinaca.

Inače, prvi paket sankcija stupio je na snagu 23. februara, nakon što je Rusija priznala separatističke teritorije, Donjeck i Lugansk kao nezavisne, a pre početka invazije na Ukrajinu.

Srbija je jedina zemlja kandidat EU koja nije uskladila njenu politiku sa politikama EU što se tiče sankcija protiv Rusije.

Pročitajte i ovo: Ukrajinci tvrde da je oslobođena cijela kijevska regija, evakuisano 4.200 ljudi na istoku zemlje