Siromaštvo nateralo na krađu cipela ispred džamije u Turkmenistanu

Dečak nosi namirnice u Balkanabatu. Usred ekonomske krize i produbljivanja siromaštva u Turkmenistanu, širom zemlje je sve više anegdotskih izveštaja o provalama, pljačkama i krađama iz prodavnica.

Piše: Turkmenistanski servis RSE-a

Vernici i imami u Turkmenbašiju prijavili su uznemirujući incident u velikoj džamiji u tom gradu na Kaspijskom jezeru, gde su nekolicini ljudi ukradene cipele, novčanici i mobilni telefoni dok su se molili, prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Navodne krađe su se dogodile dok su vernici učestvovali u molitvi petkom posle koje je usledila propoved, rekao je jedan stariji čovek dopisniku Turkmenskog servisa RSE-a. Meštanin Turkmenbašija je rekao da je novac ukraden iz džepa njegovog kaputa u incidentu 6. januara.

Drugi posetilac džamije rekao je da su mu ukradene cipele. "To je bio jedini par koji sam imao", rekao je on.

Ovaj incident, koji je i dalje nerešen, deo je, kako kažu mnogi Turkmenistanci, trenda porasta broja krađa poslednjih meseci u toj autoritarnoj zemlji. Privatno, mnogi Turkmeni za rast stope kriminala krive krizu troškova života.

RSE je poslao upit za komentar regionalnoj policijskoj upravi u Pokrajini Balkan, gde se nalazi grad Turkmenbaši, ali nije dobio odgovor. Ipak, policajac iz te oblasti je za RSE, pod uslovom da mu se ne navodi ime, rekao da je policija registrovala slična krivična dela u nekoliko drugih džamija.

Turkmenistanske vlasti ne objavljuju informacije o stopama kriminala niti dozvoljavaju RSE-u zvaničan pristup, što znači da novinari, koji često rade u potaji, moraju da se oslone na snimke podataka i anegdotske dokaze. Pošto su nezavisni mediji uglavnom zabranjeni u toj zemlji, dok su blokirane sve glavne društvene mreže, teško je dobiti potpuno pouzdanu sliku tamošnjeg života.

Turkmenistanski državni mediji prate narativ Vlade o "prosperitetu" i "sreći" u zemlji.

Policajac, koji radi u glavnom gradu pokrajine Balkanabatu, rekao je da su se incidenti dogodili prve nedelje januara. On je takođe potvrdio tvrdnje mnogih građana da su krađe generalno u porastu.

Policajac je rekao da je u Balkanabatu "primetan porast" slučajeva u kojima su "ženama koje same šetaju ulicama lopovi otimali tašne i mobilne telefone". Mnogi takvi napadi dogodili su se usred bela dana, dodao je policajac.

Takođe je sve više anegdotskih izveštaja o provalama, pljačkama i krađama iz supermarketa širom zemlje, kažu mnogi stanovnici, očevici i žrtve koji su govorili za RSE. Uobičajena pritužba je da deca kradu hranu iz prodavnica i sa bazara, dok su u seoskim sredinama meštani prijavili porast krađe stoke.

Mnogi Turkmenistanci za taj trend krive krizu troškova života i produbljivanje siromaštva s kojim se ova centralnoazijska zemlja suočava uprkos njenim obilnim resursima prirodnog gasa. Drugi kažu da je raširena korupcija u policiji takođe doprinela porastu kriminala.

Turkmenistan se suočava s teškim ekonomskim uslovima u proteklih skoro deset godina. Niske plate, sve veća nezaposlenost, nestašica hrane i rastuće cene doveli su mnoge u očajnu ekonomsku situaciju.

Jedan vlasnik supermarketa u gradu Bajramali, u Pokrajini Meri, rekao je da je svestan teškog položaja dece pogođene siromaštvom koja pokušavaju da ukradu hranu iz njegove prodavnice.

Biznismen, koji nije želeo da kaže svoje ime RSE-u, prisetio se incidenta iz oktobra 2022. kada je "dečak u otrcanoj, staroj odeći" ušao u njegovu radnju neposredno pre zatvaranja, zgrabio pakovanje kolačića i pobegao.

On je rekao da je jurio dečaka, uhvatio ga, a zatim pitao zašto krade. "Dečak je rekao da ima dvoje mlađe braće i sestara kod kuće i da nemaju šta da jedu. Nosio je kolačiće svojoj braći i sestrama", rekao je vlasnik prodavnice.

Takođe je saznao da je otac dece otišao u inostranstvo kao migrantski radnik i da nije u kontaktu s porodicom nekoliko godina. Njihova majka je radila u večernjim smenama, ali nije zarađivala dovoljno novca da prehrani porodicu. Pošto zvanična statistika nije dostupna, procenjuje se da stotine hiljada Turkmenistanaca radi u inostranstvu, većinom u Turskoj.

Vlasnik prodavnice je rekao da je odlučio da ne prijavi incident. Umesto toga, zamolio je svog pomoćnika da odvede dečaka njegovoj majci i poslao hranu porodici.

Pročitajte i ovo: Grad od milijardu dolara za bivšeg predsjednika Turkmenistana

Mnogi Turkmenistanci se žale da vlada nema adekvatan sistem socijalne zaštite za pomoć ugroženima. Oni optužuju vlasti da nisu uspele da se izbore sa siromaštvom i hroničnom nezaposlenošću koji su primorali milione Turkmenistanaca da napuste zemlju u proteklih deset godina.

U istočnom gradu Turkmenabatu, administrativnom centru Pokrajine Lebap, građani se takođe žale na porast krađa stoke i kućnih aparata.

Samo 1. januara tri domaćinstva u Turkmenabatu prijavila su krađu stoke, rekla je jedna od žrtava za RSE. Nepoznati lopovi su ušli u kuće na obali reke Amudarje i ukrali krave, ovce i koze, dok su vlasnici bili odsutni.

Čovek je rekao da policija odbija da reaguje, navodeći da su previše zauzeti da bi se bavili takvim tužbama.

"Rekli su nam: 'Nemamo vremena da se bavimo takvim problemima. Već imamo mnogo posla'", rekao je stanovnik Turkmenabata za RSE. On je dodao da policija nije otvorila istragu sve dok im žrtve nisu platile mito.

RSE je tražio komentar od policijske uprave Turkmenabata, ali nije dobio nikakav odgovor.

Vlasti u Turkmenistanu javno ne priznaju postojanje većih problema u zemlji. Državni mediji ponavljaju Vladin narativ o prosperitetu, obilju i sreći u kojima uživa narod Turkmenistana.