Šta slanje trupa Sjeverne Koreje u Rusiju može da znači za ruski rat protiv Ukrajine?

Marš sjevernokorejskih vojnika na vojnoj paradi u Pjongjangu (foto arhiv)

NATO je potvrdio da su sjevernokorejski vojnici poslati u Rusiju da joj pomognu u njenom ratu protiv Ukrajine i da su neki od njih već raspoređeni u ruskoj oblasti Kursk, gdje se Rusija bori protiv upada ukrajinskih snaga.

"Mogu da potvrdim da su sjevernokorejski vojnici poslati u Rusiji i da su sjevernokorejske vojne jedinice raspoređene u Kurskoj oblasti", rekao je 28. oktobra u kratkoj izjavi novinarima generalni sekretar NATO-a, Mark Rutte.

Istakao je da ovaj potez predstavlja "znatnu eskalaciju" u sjevernokorejskoj uključenosti u sukob i označava "opasno širenje ruskog rata".

Ocijenio da to "jačanje vojne saradnje između Rusije i Sjeverne Koreje predstavlja prijetnju", ali da u tome vidi i znak "rastuće uznemirenosti" ruskog predsjednika Vladimira Putina, nakon što je izgubio više od 600.000 vojnika u ratu.

Američki i južnokorejski zvaničnici ranije su upozorili da navodi o slanju sjevernokorejskih trupa u Rusiju predstavlja potencijalnu eskalaciju skoro trogodišnjeg rata sa Ukrajinom.

Ako je cilj vojnika da se bore uz Rusiju u Ukrajini, to bi bio prvi put da vojnici treće zemlje stupaju u rat.

Druge zemlje su objema stranama u ratu slale vojnu pomoć, uključujući oružje i obuku: Iran je isporučivao Rusiji bespilotne letjelice, a zapadne zemlje su Ukrajini pružile moderno oružje i finansijsku i humanitarnu pomoć.

Šef južnokorejskih špijuna ranije je rekao parlamentarcima da se 3.000 sjevernokorejskih vojnika obučava da koriste opremu, uključujući dronove, prije nego što budu poslati da se bore u Ukrajini.

Sekretar odbrane Sjedinjenih Država Lloyd Austin nedavno je izjavio da "vidimo dokaze da postoje sjevernokorejske trupe" koje su otišle u Rusiju.

"Šta tačno rade — ostaje da se vidi", rekao je on.

Ni Austin, ni direktor Nacionalne obavještajne službe Južne Koreje Cho Tae Yong nisu iznijeli detalje o tome kako su znali za sjevernokorejske trupe.

Šta se zna o sjevernokorejskim trupama?

Sjevernokorejske trupe stigle su u rusku Kursku oblast 23. oktobra, kako bi pomogle ruskim trupama da se bore protiv ukrajinskog prekograničnog upada, rekao je 22. oktobra šef ukrajinske vojne obavještajne uprave, Kirilo Budanov.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorio je da Rusija namjerava rasporediti trupe iz Sjeverne Koreje u borbena područja već 27. oktobra.

On je pozvao na "opipljiv" međunarodni pritisak na dvije zemlje kako bi se natjerale da poštuju zakone Ujedinjenih nacija.

"Svijet može jasno vidjeti prave namjere Rusije: da nastavi rat," rekao je on. "Zato je principijelan i snažan odgovor globalnih lidera od suštinskog značaja."

Zelenski je ranije upozorio da bi učešće treće zemlje moglo da sukob eskalira u svjetski rat.

Austin je naveo da bi bilo "veoma, veoma ozbiljno pitanje" da se Pjongjang zaista pridruži ratu na strani Rusije.

Šta radi Ukrajina?

Ukrajina se sprema kao da je borba protiv Sjeverne Koreje na njenoj teritoriji neizbježna.

Injekcija od 10.000 sjevernokorejskih vojnika, prema tvrdnjama ukrajinskih i južnokorejskih obavještajaca, "mogla bi značajno da destabilizuje odbranu Ukrajine i u velikoj mjeri ubrza napredak ruskih snaga", ocjenjuje analitičar iz ukrajinskog think tanka Come Back Alive Initiatives Center, Glib Voloskij.

Ukrajinski projekat "Želim da živim", telefonska linija koja podstiče ruske vojnike da se predaju, nedavno je objavio video na korejskom u kojem poziva sjevernokorejske vojnike da odustanu.

"Pozivamo vojnike Korejske narodne armije, koji su poslati da pomognu Putinovom [Vladimir, ruski predsjednik] režimu. Ne treba umirati besmisleno na tuđoj zemlji. Nema potrebe da se ponavlja sudbina stotina hiljada ruskih vojnika koji se nikada neće vratiti kući", navodi se u poruci u videu.

čitajte Kim Jong Un obišao raketne baze, nuklearne sposobnosti SAD-a ocijenio kao prijetnju

Kako reaguje Zapad?

Zelenski je nedavno izjavio da su Evropska unija i Sjedinjene Države oprezne u javnom obraćanju o sjevernokorejskim trupama i njihovoj borbi uz Rusiju — opisujući njihove reakcije kao "veoma uzdržane".

Njemački i britanski zvaničnici takođe su se izjasnili, a Južna Koreja je nagovijestila da bi mogla da podrži Ukrajinu vojnim oružjem u slučaju da se potvrdi umiješanost Sjeverne Koreje.

"Ne znamo ni da li je riječ o 1.500 ili 12.000, ili o tome koja vrsta vojnika dolazi u Rusiju i da se bore, gdje i protiv koga", rekao je njemački ministar odbrane, Boris Pistorius.

"To je neka vrsta eskalacije i to nam pokazuje veoma važan aspekt, da se međunarodni sukob približava i to veoma brzo", ocijenio je Pistorius.

Ministar odbrane Ujedinjenog Kraljevstva John Healey rekao je da "ne postoji samo zabrinutost zbog potencijala za eskalaciju sukoba u Evropi".

"Postoji nedjeljiva veza sa bezbjednosnim problemima i u Indo-Pacifiku", kazao je Healey.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Zašto je Rusiji potrebna Sjeverna Koreja?

Sjeverna Koreja i Rusija, obje u odvojenim konfrontacijama sa Zapadom, u posljednje dvije godine su produbile vojnu saradnju.

U junu su potpisale sporazum o odbrani kojim se od obje zemlje zahtijeva da pruže vojnu pomoć ako druga bude napadnuta.

Za analitičare bi uvođenje trupa bilo znak da rat ne ide onako kako je Rusija planirala.

"Mislim da Ukrajina iscrpljuje rusku vojsku dok razgovaramo. Ne dobijate hiljade vojnika iz Sjeverne Koreje ako vam rat ide dobro", rekao je Justin Crump, bivši komandant britanskog tenka koji je na čelu kompanije za strateško savjetovanje Sibylline.

"Ne trebaju vam", dodaje.

Sjeverna Koreja je već poslala više od 13.000 kontejnera artiljerije, raketa i drugog konvencionalnog naoružanja Rusiji od avgusta 2023. godine kako bi popunila ruske zalihe oružja koje su sve manje.

Te rakete se aktivno koriste protiv ukrajinskih ciljeva, navodi Kijev.