Visković: Trampov odnos prema Zapadnom Balkanu zavisiće od epiloga sukoba u Ukrajini

Tadašnji predsednik SAD Donald Tramp i potpredsednik Majk Pens na potpisivanju Vašingtonskog sporazuma u Beloj kući, 4. septembar 2020.

Ivo Visković, bivši diplomata i profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji, ocenio je za RSE da će Donald Tramp po novom izboru za predsednika Sjedinjenih Američkih Država nastaviti politiku koju je vodio u prvom mandatu, te da se to odnosi i na region Zapadnog Balkana.

"To je za nas na neki način dobro, a na neki nije. Okolnosti su se promenile jer je došlo do agresije Rusije na Ukrajinu i sada se taj sukob, kao daleko najveći i najozbiljniji, najpre mora sanirati. U okviru toga će verovatno biti izražena odlučnija politika da se Srbija i ostale zemlje regiona jasno izjasne da su za zapadnu stranu, odnosno da se odreknu i distanciraju od Moskve i njene politike", rekao je Visković.

On smatra da se ne može pretpostaviti da će doći do neke radikalne promene američke politike prema regionu.

"Na osnovu Trampovih izjava, mislim da će naglasak biti prvenstveno na bezbednosnoj strani politike. I donekle na ekonomskoj, mada Amerika nema velike ekonomske interese u ovom regionu", naveo je Visković.

RSE: Šta Srbija može da očekuje od Trampa, na čemu će SAD insistirati?

Bivši diplomata Ivo Visković

Ivo Visković: Moguće je da će sve zavisiti od toga kako se bude razvijao sukob u Ukrajini čije okončanje mu je, kako je rekao, prioritet na planu spoljne politike. Ako uspe da postigne uspeh bićemo u mnogo povoljnijoj poziciji nego u slučaju da se rat nastavi. Tada bi Amerika tražila nove saveznike i finansijsko rasterećenje za pomoć koju šalje.

Može se čak očekivati da se i odnos sa NATO savezom dovede u pitanje, u smislu da Amerika ne želi da sama snosi glavninu troškova. Onda se može pretpostaviti da bi došlo i do određenog pritiska na Srbiju da se opredeli.

Verovatno će vršiti značajniji uticaj, možda čak i pritisak u nekim trenucima, na opredeljenje Srbije da strateški želi na Zapad ali da ne može da se odreknemo saradnje sa Rusijom zbog gasa i ruske podrške po pitanju Kosova u Ujedinjenim nacijama.

U slučaju Trampa to se lako može dogoditi jer on je plah čovek. Stav iznosi jasno i određeno, bez diplomatskog nijansiranja. Zna da bude vrlo direktan, kao što smo videli u slučaju potpisivanja Vašingtonskog sporazuma gde je gotovo naterao predstavnike dve strane da ga prihvate. Tako nešto može se dogoditi u narednom periodu.

Iz arhive RSE Šta jeste i šta nije sprovedeno? Godinu dana od Vašingtonskog sporazuma

RSE: Tokom prethodnog mandata Tramp je u fokus odnosa Srbije i Kosova postavio ekonomiju, da li sada očekujete drugačiji pristup?

Visković: Nastaviće tu politiku i verovatno na pojedinačnim slučajevima graditi ekonomsku politiku sa regionom, pa i sa Srbijom i Kosovom. Videli smo da pokušaj da se stvori investicioni punkt u Beogradu nije urodio posebnim rezultatima. Možda će se to aktuelizovati, ali ne očekujem da će doći do dramatične promene. Jednostavno nemaju ekonomske interese u ovom regionu. Suviše smo mali partner da bi nam pridavali veliku pažnju“.

RSE: Da li će Amerika insistirati na punoj realizaciji sporazuma iz Vašingtona 2020. o normalizaciji ekonomskih odnosa Srbije i Kosova kojim je predviđena i izgradnja autoputa i pruge od Prištine do Merdara ?

Visković: Mislim da pozicija Vašingtona prema nama neće biti definisana na tako visokom nivou kao što je predsednik SAD, već verovatnije na srednjem kao što su američko Ministarstvo spoljnih poslova, Pentagon i Ministarstvo finansija i ekonomije. To su tačke na kojima treba očekivati povlačenje konkretnih poteza. Mnogo će zavisiti od toga ko će biti na njihovom čelu. Ne vidim da će u vezi sa tim biti nekih značajnijih pritisaka jer postoje važnija pitanja nego što je put do Merdara.

RSE: Da li će Tramp i njegova administracija raditi na političkom rešenju pitanja Kosova i Srbije?

Visković: Smatram da će tražiti da se prema Kosovu odredimo kao prema nezavisnoj državi. Ali, sa druge strane, mislim da na to neće trošiti previše vremena i energije jer su svesni realnog stanja na terenu i da nije lako naći rešenje za kosovski problem.

Potpisivanje Vašingtonskog sporazuma u septembru '20. Tadašnji predsednik SAD Donald Tramp u sredini, levo presednik Srbije Aleksandar Vučić, desno tadašnji premijer Kosova Avdulah Hoti.

Moguće je da će neki delovi administracije na tome više raditi ali mislim da će se itekako posmatrati bezbednosni aspekt stanja na Balkanu. Drugim rečima, da se neće dozvoliti da bilo ko sa strane izazove eventualne nemire unutar pojedinih država ili u odnosima susednih zemalja.

RSE: Entitet Republika Srpska u BiH na čelu sa Miloradom Dodikom proslavio je Trampov povratak u Belu kuću, da li bi njegova administracija mogla da uvaži očekivanja Banjaluke i šta bi to u stvari značilo?

Visković: To nije lako odgonetnuti. Od onih sam koji smatraju da izbor Trampa nije toliko povoljan za nas kao što većina misli. Opterećeni smo politikom koju su vodili Klintonovi devedesetih ali nije Tramp taj koji će napraviti radikalan zaokret. To se teško radi u spoljnoj politici velikih sila kao što je Amerika.

Više verujem da će biti taktičkih izmena u načinu rada, što je u diplomatiji itekako bitno, nego što će politika biti drugačije definisana. Mislim da se neće dramatično promeniti ni odnos prema Republici Srpskoj, odnosno da se neće dozvoliti ono što na Zapadu smatraju da je cilj Dodikove politike - da se razbije Bosna i Hercegovina, odnosno da se Republika Srpska izdvoji.

RSE: Kako objašnjavate simpatije dela građana regiona prema Trampu?

Visković: Ne doživljavam to kao stvar pozitivnog odnosa prema Trampu. Više je to želja da se izbegne uticaj naslednika takozvane "klintonovske politike" u kojoj se interesi Albanaca uzimaju u obzir više nego interesi Srba. To je više stav protiv njih, nego što je stav u korist Trampa.

Sa druge strane vidim nešto što mi se ni malo ne sviđa. Da se oseća da je stav prema SAD toliko negativan da se očekuje da samo neki čudotvorac, u liku Trampa ili nekog drugog, promeni politiku i okrene se zadovoljavanju naših interesa. To je naivno gledanje i više je nivo naše političke kulture nego realnog sagledavanja stanja. Donald Tramp sigurno neće raditi u našu korist već će gledati interes SAD.

Pročitajte i ovo: Vučić 'oduševljen' planom zeta Donalda Trampa u Beogradu