Američki predsjednik Donald Trump otpustio je vršiteljicu dužnosti ministra pravosuđa Sally Yates pošto je odbila na sudovima braniti zabranu ulaska u zemlju državljana sedam zemalja s muslimanskom većinom.
Trump je također zamijenio i direktora državne Agencije za imigraciju i carinu. Privremena zabrana ulaska građanima zemalja iz sedam zemalja, pa čak i onima koji imaju i zelenu kartu, odnosno trajni boravak u SAD, ili važeće vize, izazvala je brojne proteste u Sjedinjenim Državama, ali i širom svijeta.
Bijela kuća je optužila Sally Yates da je “izdala ministarstvo odbijajući primjeniti zakonsku naredbu koje je donesena kako bi se zaštitili građani Sjedinjenih Američkih Država.“
U saopćenju se ukazuje na njenu slabost po pitanju granica, te izuzetnu slabost po pitanju ilegalne imigracije.
Prethodno je Yates izjavila kako je dala instrukcije odvjetnicima u Ministarstvu pravosuđa da na sudovima ne brane izvšnu naredbu predsjednika.
"Odgovorna sam da na sudovima zastupamo našu obavezu – da poštujemo pravdu i pravičnost. Nisam uvjerena da je braniti izvršnu naredbu u skladu s tim obavezama, niti smatram da je ta uredba zakonita”, napisala je u pismu.
Na njeno mjesto je postavljen Dana Boente, iz Virginije, koji je odmah saopćio da će braniti “zakonite naredbe predsjednika”.
Yates, je na mjesto ministrice pravosuđa imenovao Trumpov prethodnik Barack Obama, a na mjestu vršiteljice dužnosti trebala je ostati dok Senat ne potvrdi njenog naslijednika Jeffa Sessionsa. Potvrda Sessionsa imenovanja se očekuje vrlo skoro.
Sedam zemalja na koje se predsjednička naredba odnosi su: Iran, Irak, Libija, Somalija, Sirija, Sudan i Jemen.
Ovaj korak američkog predsjednika doveo je do uličnih protesta, ali i propitivanje legalnosti te odluke, ta na brojne kritike diljem svijeta.
Pred Vrhovnim sudom SAD u Washingtonu 30. januara su prosvjedovali predstavnici demokrata u Zastupničkom domu i Senatu. Oni se protive zabrani ulaska građana sedam zemalja islamskog svijeta, kao i suspenziji dolaska migranata u SAD u idućih 120 dana.
“Ovo što je predsjednik uradio nije u interesu sigurnosti. To je nepromišljeno. Da bi se štitio naš Ustav i naši građani, moramo biti jaki i pametni", kazala je šefica demokratske manjine u Kongersu Nansy Pelosi.
Reagirao je i nezavisni senator, nekadašnji demokrat koji je izgubio nominaciju svoje stranke za predsjednika SAD, Bernie Sanders:
“Ovim što je učinio Trump je samo dao municiju džihadistima iz cijelog svijeta koji su rekli svojim ljudima da ih mi u SAD-u mrzimo. Mi ne mrzimo muslimane i želimo da oni to znaju. Dakle, recimo predsjedniku Trumpu - opozovite tu zabranu!"
Iako je do sada bilo neubičajeno da se bivši predsjednik osvrće na odluke aktualnog predsjednika, glasnogovornik Baracka Obame je kazao da se predsjednik "u osnovi ne slaže" s bilo kojom politikom koja diskriminira na temelju religije, dodajući da su "američke vrijednosti u opasnosti."
On je također rekao da je Obama "ohrabren" angažiranjem američkih građana koji su prosvjedovali zbog ovakve politike.
Trump je zamijenio i vršitelja dužnosti direktora državne Agencije za imigraciju i carinu Daniela Ragsdalea. Na njegovo mjesto je postavio Thomasa Homana, koji je bio izvršni direktor u odjelu za provedbu odluka o iseljavanju ilegalnih imigranata u istoj agenciji.
U toj ulozi, Homan je bio zadužen za "za identifikaciju, hvatanje, pritvaranje i uklanjanje ilegalnih stranaca, uključujući i one koji predstavljaju opasnost za nacionalnu sigurnost ili su opasnost za javnu sigurnost", navodi se u saopćenju Ministarstva domovinske sigurnosti.