Trump i Kosovo

Fotografija Donalda Trampa na fasadi hotela u Prištini, novembar, 2024.

Donald Trump, 47. predsjednik Sjedinjenih Država, stupa na dužnost.

Nakon pobjede na izborima 5. novembra 2024., Trump se vraća u Bijelu kuću, gdje je takođe služio od 2017. do 2021. godine.

Tokom svog prvog mandata, Tramp je bio svjedok potpisivanja Sporazuma o normalizaciji ekonomskih odnosa između Kosova i Srbije, 4. septembra 2020.

Među glavnim tačkama ovog sporazuma koje su u potpunosti sprovedene bilo je međusobno priznanje između Kosova i Izraela.

Iako mnoge druge tačke ostaju nesprovedene i strane za to krive jedna drugu, Trump je to opisao kao "veliki pomak" u odnosima dvije zemlje.

Tada je rekao da je "ponosan na dvojicu lidera" - tadašnjeg premijera Kosova Avdulaha Hotija i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Potpisivanje Sporazuma o normalizaciji ekonomskih odnosa između Kosova i Srbije u Bijeloj kući, 4. septembra 2020.

Richard Grenell, koji je u to vrijeme bio specijalni izaslanik SAD za dijalog Kosova i Srbije, odigrao je važnu ulogu u postizanju ovog sporazuma.

Za ovo postignuće Grenell je u decembru 2020. odlikovan i medaljom nacionalne sigurnosti.

Osim njega, bilo je i drugih zvaničnika iz prve Trampove administracije koji su podržavali ideje za rješavanje sporova između Kosova i Srbije.

Jedan od njih je bio John Bolton, tadašnji savjetnik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, koji nije isključio mogućnost "teritorijalnih prilagođavanja" između dvije zemlje.

"Nećemo biti prepreka, i mislim da niko u Evropi neće stati na put, ako obje strane u sukobu postignu zadovoljavajući sporazum", rekao je Bolton u avgustu 2018. godine.

U novoj administraciji Trump je odabrao republikanca Mikea Waltza za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost.

Posteri sa natpisom "Učinimo Kosovo ponovo velikim" i portretima Donalda Trumpa i Richarda Grenella u Prištini, novembar 2024.

Nijedna od njegovih izjava o Kosovu nije javna, ali Trumpov izabrani novi američki državni sekretar, Marco Rubio, više puta se tokom svoje karijere fokusirao na region Balkana.

Godine 2022. pridružio se grupi senatora koji su poslali pismo tadašnjem američkom predsjedniku Joeu Bidenu kako bi ga ohrabrili da drži Balkan na vidiku.

"Balkan je ranjivo područje Evrope i, iako sada moramo držati pažnju na Ukrajini, ne možemo izgubiti iz vida ovaj region, gdje je NATO dugo igrao važnu ulogu u održavanju mira", navodi se u pismu.

Posmatrači političkih dešavanja sa rezervom govore o pristupu koji se očekuje da će Tramp zauzeti prema Kosovu u naredne četiri godine.

Pročitajte i ovo: Bivši američki diplomata Munter: SAD više neće imati tradicionalni pristup Kosovu i Srbiji

Kosovo je trenutno u jeku kampanje za parlamentarne izbore 9. februara; u napetim odnosima sa Srbijom nije bilo napretka, a napredak Kosova ka članstvu u evroatlantskim strukturama je na sličan način zastao.

Bivši američki diplomata Cameron Munter je u prethodnom intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao da će Trumpov povratak u Bijelu kuću definitivno nametnuti promjenu strategije u dijalogu Kosova i Srbije, budući da, prema njegovim riječima, Trump želi sporazum.

"Njegov cilj nije da uvede Srbe i Kosovare u Evropsku uniju. Njegov cilj je da uradi ono što je najbolje za Sjedinjene Države, da Ameriku ponovo učini velikom", rekao je Munter, bivši američki ambasador u Srbiji.

Frank Wisner, bivši američki izaslanik za status Kosova, ranije je rekao za RSE da ne isključuje mogućnost da bi Tramp mogao da istraži podjelu Kosova kao brzo rješenje za njegov tekući sukob sa Srbijom.

"Ako on vidi neki dogovor sa [predsjednikom Srbije, Aleksandrom] Vučićem koji mu odgovara, neće čekati da se Kosovo ubijedi. Biće transakcionalan, u potrazi za sporazumom, u potrazi za napretkom, u potrazi za nečim što ga čini da izgleda dobro. Kosovo mora biti spretno, osigurati da ima snažnu podršku Evropljana, ali taj put može biti težak", rekao je Wisner.

Pročitajte i ovo: Wisner: Trampovu administraciju ne bi trebalo dovoditi u iskušenje teritorijalnim rešenjima na Balkanu

Za Davida Kanina, profesora evropskih studija na Univerzitetu Johns Hopkins u Vašingtonu, Trumpova prva administracija bila je prosrpska i srpski zvaničnici su se osjećali poštovani od njega.

"Gubitnici su, kao i uvijek, američki klijenti: Bošnjaci i Kosovari. Ali za ovo ne treba kriviti samo Trumpa. Mi smo Bošnjake i Kosovare tjerali na ustupke svojim protivnicima već 30 godina - od Dejtonskog sporazuma", rekao je Kanin, ali je dodao da je Trump, međutim, nepredvidiv.

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani i premijer Aljbin Kurti čestitali su Trampu na pobjedi, opisujući SAD kao važnog saveznika, prijatelja i partnera Kosova.

Deset dana prije Trumpovog preuzimanja dužnosti, Osmani je najavila da će Kosovo i SAD uskoro finalizirati sporazum o strateškom dijalogu, s ciljem unapređenja saradnje u različitim oblastima.