Potporni zid na Koridoru 10 na jugu Srbije kod Grdeličke klisure obrušio se po treći put u proteklih pet meseci. U nedelju ujutru, klizište je uništilo deo betonske galerije iznad mesta gde se gradi desna traka novog autoputa, dok se u ponedeljak potporni zid u potpunosti obrušio. Iz preduzeća “Koridori Srbije” navode da rade na utvrđivanju uzroka, dok stručnjaci upozoravaju da bi projekt sanacije klizišta trebalo još jednom proveriti.
Dok je zamenik šefa projekta Jug "Koridori Srbije" Leonid Vuković na licu mesta davao izjavu novinarima, iza njega su se preko ostataka potpornog zida i dalje obrušavali zemlja i kamenje.
“Na deonici od Grdelice do Caričine doline ispred tunela Predejane u dužini od 100 metara došlo je do oštećenja potporne konstrukcije i destabilizacije dela zaštitne kosine, čija je ukupna dužina 725 metara”, rekao je Vuković.
- Demostat: Koridori 10 i 11 kasne zbog nerealnih obećanja
- U Grdeličkoj klisuri pala zaštitna kosina novog autoputa
On je naveo da će “Koridori Srbije” u saradnji sa konsultantima i svim nadležnim učesnicima u projektu u narednih deset dana utvrditi razlog koji je doveo do urušavanja. U trenutku incidenta u blizni nije bilo radnika.
„Na ovom delu gradilišta je uveden poseban protokol o bezbednosti na radu, s obzirom na sva dešavanja koja su prethodila, i nijedan radnik nije povređen, niti je bilo štete na mehanizaciji ili prema trećim licima“, rekao je Vuković.
Nakon što se zid u nedelju delimično obrušio, iz preduzeća „Koridori Srbije“ saopštili da je građevinska inspekcija obišla teren i održala hitan sastanak izvođača, nadzornog organa, investitora i projektanta, kako bi se utvrdili tačni uzroci obrušavanja.
Potporni zid u Grdeličkoj klisuri se od marta ove godine delimično obrušavao već dva puta. Zato Goran Rodić, potpredsednik Privredne komore građevinske industrije kaže da projekt sanacije klizišta treba još jednom proveriti.
“Klizište koje se aktiviralo na Koridoru 10 nije jedino. Za klizišta mora da se uradi kvalitetan program saniranja i to ne trpi nikakve improvizacije. Ovo je dubinsko klizište koje se mora dubinski i sanirati. Na tom mestu se pobadaju šipovi prečnika 1,20 metara. Sve kako bi se saniralo klizište, a u protivnom bi se ono i dalje aktiviralo kao što je upravo. Znači, potreban je duboki, kvalitetni zahvat na saniranju tako problematičnih klizišta. Pitanje je da li firma koja izvodi radove, kao i podizvođači koje je angažovala imaju kapaciteta i mogućnosti da takvu stvar završe”, navodi Rodić.
Izvođač radova na ovoj deonici Koridora 10 je španska kompanija "Azvi", a radovi se finansiraju iz kredita Evropske investicione banke.
“Projekat koji je rađen za sanaciju klizišta treba još jednom pretresti i videti šta treba da se dopuni i da li je sve rađeno po projektu. Tu ništa ne sme da se žuri, zato što primer ovoga može da se dogodi na drugim klizištima koji su površinski sanirani, a dubinski nisu. Tako da je to vrlo opipljiva i delikatna stvar koja traži jako stručni, ne samo nadzor nego i izvođača koji zna to uradi i da sanira”, rekao je Rodić.
Potporni zid uz budući autoput između Motela "Predejane" i Caričine doline u Grdeličkoj klisuri prvi put se obrušio u martu, kada su nadležni poručili da su obrušavanja na tako zahtevnim projektima uobičajena pojava.
Međutim, kada se zid, takođe kod Predejana, ponovo srušio u aprilu, nadležni su poručili da će angažovati svetske stručnjake. U maju je zabeležen još jedan slučaj na Koridoru 10 nedaleko od Pirota, kada je klizište zatrpalo potporni zid, ali ga nije oštetilo.
“Nikada ne znate kada klizište može da krene. To može da se desi ali rizik treba svesti na minimum. Ali ako je geomehanika urađena kako treba onda se zna kakvo je klizište i kakve radnje treba da se preduzmu. Ne sme da se desi da se jedno klizište koje je već par puta i sanirano ponovo pokrene. Da može da se dogodi – može. Zemlja je jako čudna. Ali, očigledno to u ovom slučaju nije urađeno kako treba”, zaključuje Goran Rodić.