Sjeverna Koreja je izvijestila da je američki vojnik Travis King prošlog mjeseca prešao na njenu teritoriju zbog "nečovječnog maltretiranja i rasne diskriminacije" u vojsci.
Ovaj 23-godišnji vojnik je prošlog mjeseca prešao granicu i ušao u Sjevernu Koreju priznao je da je "nezakonito upao na teritoriju te države", objavila je državna novinska agencija KCNA, pozivajući se na izvore iz istrage.
Washington je rekao da ne može provjeriti te tvrdnje.
Izvještaj je prvi javni komentar Sjeverne Koreje o slučaju Travisa Kinga, koji se vraćao u SAD poslije sukoba sa južnokorejskom policijom kada se iskrao kako bi otišao na turističko putovanje u Demilitarizovanu zonu.
"Prema istrazi relevantnog organa DNRK, Travis King je priznao da je ilegalno upao na teritoriju DNRK", izvijestila je KCNA, koristeći skraćenicu za zvaničan naziv Sjeverne Koreje.
"Tokom istrage, King je priznao da je odlučio da dođe u DNRK jer je imao negativan stav o maltretiranju i rasnoj diskriminaciji u američkoj vojsci", dodaje se u izvještaju KCNA.
Poslije tuče u baru u alkoholisanom stanju, incidenta sa policijom i boravka u južnokorejskom zatvoru, King je prošlog mjeseca odveden na aerodrom kako bi odletio u Teksas.
Ali umjesto da otputuje u Fort Bliss na disciplinsko saslušanje, King se iskrao, pridružio se obilasku Demilitarizovane zone i otišao preko granice.
Kinga su "držali pod kontrolom vojnici Korejske narodne armije na dužnosti dok je namjerno upao u područje DNRK između sobe za vojne kontakte DNRK i SAD i sobe za odmor oficira bezbjednosti duž vojne demarkacione linije", saopštila je KCNA u srijedu, prvi put potvrđujući da je King pritvoren u Sjevernoj Koreji.
"Izrazio je i spremnost da traži izbjeglički status u DNRK ili trećoj zemlji, rekavši da je razočaran neravnopravnošću u američkom društvom", saopštila je KCNA, dodajući da je vladina istraga u toku.
Do incident u julu došlo je u periodu kada su odnosi između dvije Koreje na jednoj od najnižih tačaka u istoriji.
Diplomatski napori su u zapećku, a sjevernokorejski lider Kim Jong Un najavljuje ubrzan razvoj oružja, među kojim su i taktičke nuklearne bojeve glave.
Ranije ovog mjeseca, Komanda Ujedinjenih nacija je rekla da je Sjeverna Koreja "reagovala" na napore da se razgovara o tom slučaju.
Američki državni sekretar Antony Blinken potvrdio je tada da je ostvaren kontakt sa predstavnicima Sjeverne Koreje, dodajući da još ne zna gdje se King nalazi i u kakvom je stanju.
možda vas zanima Čudnovato pogranično selo između dvije KorejeDvije Koreje ostaju tehnički u ratu jer se sukob iz perioda 1950. do 1953. završio primirjem, a ne sporazumom i na većem dijelu granice je pojačano prisustvo oružanih snaga.
Međutim, na južnokorejskoj strani postoji niža betonska ograda i relativno lako može da se preskoči, uprkos prisustvu vojnika sa obje strane.
Pjongjang ima dugu istoriju pritvaranja Amerikanaca i njihovog korištenja kao ulog u bilateralnim pregovorima.