1. Epidemije od Troje i Španske groznice do korona virusa
Zarazne bolesti su kroz istoriju ne samo sejale masovnu smrt, već i u velikoj meri uticale na tokove istorije i ljudski identitet. Tako je “Justinijanova kuga” u 6. veku sprečila ovog vizantijskog imperatora u nameri da prisajedini ostatke nekadašnjeg Zapadnog rimskog carstva koje se raspalo 476. godine...
Pročitajte i ovo: Epidemije od Troje i španske groznice do korona virusa
2. Prištinski studenti volonteri u karantinu
U martu smo zabilježili priču o više od dvadeset studenata Medicinskog fakulteta u Prištini rade kao volonteri u prištinskom studentskom centru, koji je pretvoren u karantin. Oni pružaju medicinsku pomoć stotinama građana koji su izolovani kako bi se zaštitili od korona virusa.
Vaš browser nepodržava HTML5
3. Nada Ostojić, 'nepoznata' junakinja koja je 1992. ubijena štiteći Bošnjake u Zvorniku
Malo ko danas u Zvorniku kaže da zna ko je Nada Ostojić, junakinja koja je život izgubila pokušavajući zaštititi prijatelje Bošnjake 9. aprila 1992. godine.
Pročitajte i ovo: Nada Ostojić, 'nepoznata' junakinja koja je 1992. ubijena štiteći Bošnjake u Zvorniku
4. Žičana ograda već do graničnog prelaza Srbije i Severne Makedonije, detalji ’strogo poverljivi’
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije odbilo je da Radiju Slobodna Evropa pruži detalje o žičanoj ogradi koju Srbija podiže na granici sa Severnom Makedonijom i navelo da su te informacije "strogo poverljive". Više pročitajte ovde
6. Srebrenica: Genocid u tri čina
Ramiza Gurdić 25 godina živi od sjećanja na dva sina i muža koji su streljeni na različitim lokacijama tokom genocida u Srebrenici i pronađeni u tri masovne grobnice. Sudbina Ramizine porodice pokazuje razmjere udruženog zločinačkog poduhvata na prostoru istočne Bosne, organizovanost i napore da se tragovi zločina sakriju i značaj dokumenata i svjedočenja pohranjenih u Haškom tribunalu.
Vaš browser nepodržava HTML5
7. Puč ili pobeda? Dvadeset godina od 5. oktobra
Na dvadesetu godišnjicu događaja od 5. oktobra u kojima je zbačen sa vlasti Slobodan Milošević, Srbija se suočava sa sličnim ili čak istim problemima kao i tada: krhke demokratske institucije, netolerantni javni govor, nepomirljive političke podele, nerešeni nacionalni sporovi iz 1990-ih.
Pročitajte i ovo: Peti oktobar - puč ili pobeda?8. Mostarska hronika: 12 godina u 2 minute
Zašto Mostar, grad na jugu BiH, dvanaest godina nije imao lokalne izbore? Evo pregleda tog perioda - od sudske presude kojom je naložena izmjena Statuta grada do jednog potpisa, više od deceniju kasnije, kojim su izbori omogućeni.
Vaš browser nepodržava HTML5
9. Ostrog: Pričešće istom kašikom na skupu Srpske pravoslavne crkve
Povodom Dana Svetog Vasilija Ostroškog, više stotina vjernika okupilo se u manastiru Ostrog, između Danilovgrada i Nikšića. Prvi dozvoljeni vjerski skup, nakon popuštanja mjera protiv epidemije, protekao je mirno. Mitropolit Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Amfilohije poručio je da je božija sila lijek za COVID-19, ali i druge viruse.
Vaš browser nepodržava HTML5
10. RSE istraga: QAnon javno širi ‘tajanstvene priče’ na Zapadnom Balkanu
Iako društvene mreže već mjesecima uklanjaju sadržaje, grupe, stranice i profile koji se dovode u vezu sa teorijom zavjere QAanon, na prostoru Zapadnog Balkana i dalje se mogu naći pojedinci, ali i stranice koje i dalje šire ove teorije.
Pročitajte i ovo: RSE istraga: QAnon javno širi ‘tajanstvene priče’ na Zapadnom Balkanu