Epidemija korona virusa u Srbiji razbuktala se toliko da počinje da ugrožava ekonomiju, izjavio je Branislav Tiodorović, član Kriznog štaba Vlade Srbije za borbu protiv bolesti COVID-19, za Radio Slobodna Evropa (RSE).
On je rekao da veliki porast broja zaraženih i preminulih od posledica korona virusa ostavlja posledice na ekonomiju.
„Bez ekonomije nema zdravlja jer se ne mogu obezbediti vakcine, lekovi i medicinska oprema. Sa druge strane, bez zdravih ljudi koji će raditi nema ekonomije”, naveo je Tiodorović.
Pročitajte i ovo: Izveštaj o trošenju u Srbiji 'kada pandemija prođe'On je dodao da je epidemiološka situacija u Srbiji u ovom trenutku katastrofalna.
„Pre svega zbog toga što je nedeljama broj novozaraženih između pet i osam hiljada svakog dana, kao i zato što svakog dana umre između 50 i 60 ljudi”, naglasio je Tiodorović.
On je dodao da aktuelna situacija zahteva mnogo oštrije epidemiološke mere i da je sveobuhvatna kontrola njihovog poštovanja i kažnjavanje stanovništva zakasnelo.
„Kovid propusnice ne vidim kao rešenje, već kao najavu oštrijih i efikasnijih mera za suzbijanje epidemije. Moramo naći snage da bar dve sedmice napravimo presek kako bismo sadašnju situaciju stavili pod kontrolu”, rekao je Tiodorović.
Pročitajte i ovo: Prvi dan COVID propusnica u Srbiji. Šta bi trebalo znati?On je podsetio da je vakcinisano samo 55 odsto punoletnog stanovništva i da se o kolektivnom imunitetu ne govoriti sve dok na koronu ne bude cepljeno još najmanje 20 odsto.
„Apelujem na građane da se vakcinišu kako bismo što pre dostigli nivo vakcinacije kao u Evropi. Pokažimo da i mi možemo da budemo tako odgovorni”, rekao je Branislav Tiodorović za RSE.
Ministarstvo zdravlja Srbije saopštilo je 24. oktobra u dnevnom preseku epidemiološke situacije u 14 časova da je u prethodna 24 sata u Srbiji od posledica infekcije korona virusom preminula 61 osoba, kao i da je registrovano 5.733 novozaraženih. Na bolničkom lečenju su 6.724 pacijenta.
Pročitajte i ovo: Srbija: Od 1. novembra isplata 30 evra svim punoletnim građanima