Vojnici Eritreje viđeni kako napuštaju Tigraj, SAD pozdravljaju povlačenje

Žena prolazi pored ruševina zgrade oštećene u borbama u gradu Šir, region Tigraj. mart 2021.

Eritrejske trupe napuštaju gradove u severnom etiopskom regionu Tigraj gde su se borili kao podrška vladinim snagama tokom dvogodišnjeg građanskog rata, objavio je AFP na osnovu izjava lokalnih stanovnika 22. januara.

Kontinuirano prisustvo eritrejskih snaga u Tigraju, uprkos novembarskom sporazumu o prekidu vatre između vlade Etiopije i regionalnih snaga Tigraja, koji zahteva povlačenje stranih vojnika, smatra se ključnom preprekom trajnom miru.

Mirovni sporazum potpisan je u Pretoriji, glavnog gradu Južnoafričke Republike.

Veruje se da je rat u Tigraju doveo do desetina, ako ne i stotina hiljada mrtvih i primorao milione da napuste svoje domove. Međunarodna krizna grupa i Amnesti internešenel (Amnesty International) nazvali su ovaj sukob "jednim od najsmrtonosnijih na svetu".

Pročitajte i ovo: U pobunjenom regionu Etiopije 'djeca umiru od gladi'

Ministar informisanja Eritreje Jemane Gebremeskel nije bio dostupan za komentar na pitanja Rojtersa.

Redvan Husijen, savetnik etiopskog premijera za nacionalnu bezbednost i član vladinog pregovaračkog tima, nije odgovorio na zahtev Rojtersa za komentar. To nije učinio ni portparol Narodnooslobodilačkog fronta Tigraja Getachev Reda.

Američki državni sekretar Antoni Blinken (Antony Blinken) razgovarao je 21. januara sa etiopskim premijerom Abijem Ahmedom o povlačenju eritrejskih trupa i "pozdravio ovaj razvoj događaja, napominjući da je ključan za obezbeđivanje održivog mira u severnoj Etiopiji", navodi na Tviteru portparol američkog Stejt Dipartmenta (State Department) Ned Prajs (Ned Price).

Pošto je pristup Tigraju ograničen, nemoguće je nezavisno proveriti situaciju na terenu.

Potpisnici mirovnog sporazuma ili posmatračka misija sporazuma još nisu potvrdili povlačenje.

Rat je izbio u novembru 2020. kada je Narodnooslobodilački front Tigraja napao etiopske savezne vojne objekte u Tigraju.

Smeštena na granici sa Tigrajem, Eritreja je na početku sukoba poslala trupe da podrže etiopske snage.

Pročitajte i ovo: Kompanija Meta na sudu zbog nasilja u Etiopiji

Tokom rata, stanovnici i grupe za ljudska prava optužili su eritrejske trupe, između ostalog, za ubistvo stotina civila u gradu Aksumu u novembru 2020. Eritreja je odbacila optužbe.

Eritreja smatra Narodnooslobodilački front Tigraja, koji predvodi Tigrajanske snage, svojim neprijateljem.

Eritreja i Etiopija vodile su granični rat između 1998. i 2000. godine, kada je Narodnooslobodilački front Tigraja dominirao saveznom vladom.

Izvor: Reuters, AFP