Pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za operacije Tomas Gofus (Thomas Goffus) pozvao je Kosovo i Srbiju da preduzmu korake za deeskalaciju situacije na severu Kosova.
Dok se KFOR pokazao ključnim u trenutnom stanju, rešenje za trajnu stabilnost je političko, poručio je Gofus koji je 5. jula u Prištini razgovarao sa predsednicom i premijerom Kosova.
"Od ključne je važnosti da se i Kosovo i Srbija konstruktivno angažuju u dijalogu uz posredovanje EU. Pozivamo obe strane da što pre i u potpunosti implementiraju Osnovni sporazum i aneks za njegovu implementaciju dogovorene u Ohridu", rekao je Gofus, kako je saopštio NATO.
Kurti o stavu KFOR oko hapšenja policajaca
Vlada Kosova je saopštila da je kosovski premijer Aljbin Kurti (Albin Kurti) u razgovoru sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a izrazio zabrinutost jer KFOR nije bio dovoljno jasan u vezi sa hapšenjem trojice kosovskih policajaca 14. juna "uprkos obilju dokaza koje su pružile institucije Kosova".
Kosovske vlasti su više puta govorile da su policajci kidnapovani na teritoriji zemlje, dok su u Srbiji rekli da su bili "duboko" na svojoj teritoriji kada su uhapšeni.
Misija NATO-a na Kosovu, KFOR, saopštila je 16. juna da nije jasno gde su se nalazila trojica kosovskih policajaca u trenutku kada su ih srpske snage uhapsile.
"Posle hapšenja trojice pripadnika kosovske policije, 14. juna, misija Kfora, predvođena NATO-om, pregledala je lokaciju incidenta i razgovarala sa predstavnicima institucija na Kosovu i sa srpskim vlastima. Na osnovu dostupnih podataka ostaje nejasno gde su se nalazili pripadnici kosovske policije u vreme hapšenja", navedeno je u saopštenju KFOR-a.
Pročitajte i ovo:
KFOR: Nejasno gde su se nalazili kosovski policajci KFOR saopštio da nije bio u području gde su uhapšeni kosovski policajciKosovski policajaci koje je sud u Srbiji pustio da se brane sa slobode vratili se na KosovoDan nakon što su kosovski policajci završili u srpskom zatvoru: Šta se zna?Kako se navodi u saopštenju Vlade, premijer je izrazio zabrinutost i zbog izveštaja da se oružje u srpske pravoslavne crkve krijumčari vozilima hitne pomoći.
Navode u vezi sa švercom oružja putem ambulantnih vozila i njegovim skladištenjem u crkvama na Kosovu dan pre je u javnost iznela britanska poslanica Ališa Kerns, što je dovelo do debate u britanskom parlamentu.
Kerns je rekla da su britanski vojnici, koji su deo misije NATO-a na Kosovu, KFOR, "otkrili da se oružje švercuje preko granice iz Srbije u pravoslavne crkve na Kosovu, koristeći vozila hitne pomoći".
Misija KFOR-a saopštila je da se događaji koje pominje britanska poslanica odnose na 2022. godinu kada je "bataljon britanske vojske angažovan na severu Kosova kao podrška misiji NATO-a".
Pročitajte i ovo: Priština istražuje navode oko šverca oružja iz Srbije na Kosovo i ulozi SPC-aOva misija je saopštila da je navodno prisustvo ilegalnog oružja prijavljeno štabu KFOR-a, ali da tokom istrage nisu pronađeni dokazi o krijumčarenju.
Tokom sastanka sa visokim zvaničnikom NATO-a, premijer Kurti je pomenuo i kaznene mere Evropske unije (EU) uvedene Kosovu, rekavši da su one stvorile asimetriju u dijalogu.
"Vladavina prava, odsustvo nasilnih protesta i kriminalnih aktivnosti i prevremeni izbori su put ka deeskalaciji, a za to je Vlada maksimalno posvećena", navodi se u saopštenju iz kabineta premijera.
Osmani rekla da je Kosovo pokazalo volju za deeskalaciju
U saopštenju za javnost Predsedništva Kosova rečeno je da je predsednica Kosova Vjosa Osmani razgovarala sa pomoćnikom NATO sekretara o bezbednosnoj situaciji na severu zemlje i koracima za poboljšanje situacije u ovom delu zemlje.
Ona je istakle da su kosovske institucije posvećene prevazilaženju trenutnih izazova i jačanju vladavine prava zajedno sa međunarodnim partnerima. Naglasila je da je Kosovo pokazalo volju za deeskalacijom, nudeći organizovanje novih izbora na severu zemlje, u skladu sa pravnim okvirom Kosova, navodi se u saopštenju.
Takođe, navodi se da je Osmani rekla da institucije Kosova ostaju "posvećene svojim odgovornostima [koje imaju] kao pouzdan partner NATO-a, aktivno doprinoseći regionalnoj bezbednosti".
Goffusova poseta Kosovu dolazi u trenutku kada su tenzije na severu Kosova, naseljenom većinom Srbima, visoke i međunarodna zajednica stalno poziva na smirivanje ove situacije.
Srbi od kraja maja protestuju u Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, protiveći se novim albanskim predsednicima opština i tome da rade iz opštinskih zgrada. Srbi traže i povlačenje specijalnih jedinica kosovske policije iz opštinskih zgrada.
Lokalni Srbi sukobili su se sa pripadnicima KFOR-a u Zvečanu 29. maja. U sukobima je povređeno više desetina ljudi sa obe strane.
Međunarodna zajednica je zatražila od Kosova i Srbije da preduzmu korake za hitno smanjenje tenzija i održavanje novih lokalnih izbora na severu.