Tešnjar - valjevski spomenik kulture koji propada

Tešnjar se prvi put pominje u dubrovačkim spisima iz 1393. godine.

Predstavlja staro jezgro grada smešteno na desnoj obali Kolubare.

Pola veka ima status spomenika kulture. Kao spomenika od izuzetnog značaja pod ingerencijom je Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije.

Na samom ulasku u staru čaršiju Tešnjar, koja datira još iz turskog perioda, nalazi se Konak kneza Jovice Milutinovića, velika spratna kuća koja je u veoma lošem stanju. Ovaj objekat se ubraja među najvrednije u Tešnjaru, prema postojećim studijama vrednovan kao "A" kategorija.

Knez Jovica Milutinović (1773-1846) pojavljuje se zajedno sa knezom Nikolom Grbovićem i drugim ustaničkim vođama Valjevske nahije. U drugoj polovini 19. veka u prizemlju konaka Kneza Jovice bili su smešteni stari zanati, saračka, grnčarska i tkačka radnja. Sada se tu nalazi popularni valjevski kafe „Kod Sarača“.

Kuća trgovca Milana S. Popovića, sazidana 1895. godine u duhu arhitekture pristigle iz Evrope, u arhitektonskom smislu ubraja se u vrednije tešnjarsko zdanje.

Ulična fasada projektovana je u duhu poznatog klasicizma, dok je dvorišna fasada urađena na tradicionalistički način. Posebna vrednost prizemnog dela objekta je u tome što je stolarija ostala neizmenjena.

Spratno zdanje sazidano u vremenskom periodu od 1861. do 1874. godine. Vlasnik, trgovac Živko Tadić bio je član čuvenog kluba „Dvanaestorice“ koji ima posebno mesto u razvoju grada na Kolubari. Zidana je od tvrdog materijala kao i sve tešnjarske kuće koje su građene pod uticajem srednjoevropske arhitekture. Obrada ulične fasade je vrlo dekorativna i jedinstvena u Tešnjaru. Glavni motivi su pilastri sa kapitelima i horizontalnim vencima.

Objekat koji Valjevci nazivaju „Kriva kuća“ jer je nagnuta nad ulicom. Spratni deo u vidu doksata izlazi van regulacione linije ulice natkrivajući ulaz u poslovni i magacinski prostor. U konstruktivnom smislu kuća je bondručara sa ispunom od pritesanih daščica i blatnog maltera izmešanog sa plevom.

Jedna od najkarakterističnijih zgrada starog Tešnjara i najtipičnija u svojoj vrsti. Kako se radi o  veoma staroj, sada napuštenoj kući bondručari, na kojoj nisu izvođeni nikakvi zaštitni radovi, podlegla je zubu vremena i urušila se.

Objekat je rekonstruisan, izmenjen tako da sada nema arhitektonsku vrednost niti je tipičan za Tešnjar. Tabla na licu zgrade svedoči da je u njoj bilo smešteno Sresko sindikalno veće Valjeva.

Ova zgrada zvana „Kovačev han“ je jedna od najnačajnijih građevina u Tešnjaru. Podignuta je pre 1879. godine jer se prema jednom sačuvanom dokumentu kaže: „Na licu čaršije je jedna meana po planu II klase u kojoj meani ima sedam odeljenja i jedna lebna furuna sve zidano od tvrdog materijala i vredi ova meana 5.000 dinara, vlasništvo Marka Božića, kovača iz Valjeva 12. novembar 1879. godina.“

Sudeći po originalnom sačuvanom projektu, ova kuća je sagrađena tridesetih godina dvadesetog veka. Enterijer i eksterijer ovog zdanja i do danas su ostali nepromenjeni tako da ona predstavlja dragoceni primer predratne arhitekture u Tešnjaru ali i u celom gradu.