Tešanj primjer za cijelu BiH u rješavanju problema otpadnih voda

Tešanj

U Tešnju je pušteno u rad postrojenje za preradu otpadnih voda. Sistem je instaliran u krugu preduzeća za proizvodnju autodijelova Mann Hummel. Ambasadorica SR Njemačke Ulrike Maria Knotz kazala je na prigodnoj svečanosti da je ovo prvo takvo postrojenje u BiH, te izrazila nadu da će se u narednim godinama zaštiti okoliša i u BiH poklanjati sve više pažnje.

Puštanjem u rad prvog savremenog sistema za filtriranje otpadnih voda u krugu preduzeća Mann Hummel u Tešnju u potpunosti je riješeno prečišćavanje fekalnih, oborinskih i masnih voda koje su ranije završavale u prirodi, kaže radnik na održavanju ovog postrojenja Šemsudin Mandžukić.

„Išlo je sve u rijeku, kao i čitav Tešanj što je istresao. Prekoputa nas pogledajte, pogledajte i ove gore u gradu – sve fekalne vode. Evo, ovo je primjer koji treba slijediti ne samo Tešanj, nego čitava Bosna i Hercegovina ako želimo zaštititi ovu rijeku i ovu našu sredinu.“

Sistem je proizveden u Češkoj i zadovoljava sve evropske standarde u ovoj oblasti.

Njemačka grupacija Mann Hummel preuzela je tešanjsko preduzeće za proizvodnju filtera za motorna vozila prije sedam godina. Prethodno su riješeni zaštita fabrike od požara i zaštita zaposlenih na radu, tako da je sada na red došla briga o okolišu, kaže generalni direktor Mann Hummela u Tešnju Smail Ramović.

„Morali smo riješiti prvo neke druge stvari koje se tiču opšte bezbjednosti fabrike. Morali smo cijelu fabriku da pokrijemo sa sprinklerskim sistemima, s obzirom da smo mi fabrika koja je podložna požarima zbog sredstava od kojih se rade filter papir, ljepila i lakovi, ne samo radi fabrike nego i radi okoline – mi se nalazimo u industrijskoj zoni, tako da je to bio prvi priotitet. Drugi prioritet bila je zaštita radnika u fabrici, na radnim mjestima. Sam podatak da već imamo preko milion radnih sati bez povreda na radu pokazuje i taj projekat. Sada su se stvorili uslovi i za ovaj projekat. Dok smo pronašli adekvatnu kuću, adekvatnu opremu – nismo željeli kao neke firme u Bosni i Hercegovini koje su ugradile neke reaktore, uslovno rečeno, sumnjivog porijekla, koji danas ne rade.“

Načelnik Opštine Tešanj Suad Huskić nada se i da će ostali prozvodni pogoni na ovom području slijediti ovaj primjer.

„Mi smo nedavno imali jedan sastanak sa svim poslovnim subjektima u ovoj poslovnoj zoni gdje je Mann Hummel, a oni su prvo preduzeće koje je uspjelo završiti ovaj proces, ali smo zadovoljni povratnim informacijama o spremnosti preduzeća i koracima koje su već poduzeli da bi dostigli ono što je Mann Hummel već napravio. Imamo već konkretne korake, potpisane ugovore za pripremu, za projektnu dokumentaciju itd., tako da vjerujemo da će ovaj primjer slijediti i druge kompanije na području opštine Tešanj.“

A da je oblast prečišćavanja otpadnih voda u industriji na području Federacije BiH još uvijek zakonski neuređena potvrdila je i entitetska ministrica okoliša i turizma Branka Đurić.

„Kod nas bi trebao zakon o zbrinjavanju otpada – sve ono što se proizvodi treba da se i zbrine – ona produžena odgovornost proizvođača, onih koji stavljaju u promet otpad.“

Federalna ministrica Branka Đurić nije mogla da precizira kada će potrebna zakonska rješenja o prečišćvanju otpadnih voda biti usvojena.

Kada je riječ o industrijskim pogonima i zaštiti okoliša preduzeća u BiH nekoliko decenija kasne za razvijenim evropskim zemljama. Ambasadorica SR Njemačke u BiH Ulrike Maria Knotz kaže da je u njenoj državi osamdesetih godina prošlog vijeka ova tema postala jako važna i da joj se od tada poklanja velika pažnja.

„Moram da kažem da je u Njemačkoj svijest o okolišu kod građanstva veoma visoka. Imamo čak političku stranku, to su Zeleni, koja ima veliki broj birača, koja je čak i porasla i dobila na značaju upravo na osnovu ovih projekata koji su vezani za zaštitu okoliša.“

Ambasadorica Knotz izrazila je zadovoljtsvo što je prvi sistem za filtriranje otpadnih voda instaliran u fabrici koja je u vlasništvu njemačke grupacije Mann Hummel, te dodala:

„Ovaj događaj, ova svečanost dokazuje da je sama tema okoliša i u Bosni i Hercegovini sve značajnija. Ja sam sigurna da narednih godina biti posebno od značaja, prije svega mislim kod ove mlade generacije, mladih ljudi koja se njih posebno tiče. Bosna i Hercegovina je tako lijepa zemlja, ona ima tako mnogo prirodnih bogatstava – ta bogatstva treba zaštititi.“