Tešanj, grad sa certifikatom za povoljno poslovno okruženje

Tešanj

Da bi Tešanj dobio certifikat grada sa povoljnim poslovnim okruženjem opštinska administracija mora ispuniti zahtjeve koji su podijeljeni u 12 oblasti, objašnjava Ljiljana Stanković iz konsultantske kuće DCG iz Beograda.

„Postoji jedan čitav set procesa koji se gledaju – na koji način se pružaju usluge privatnom sektoru, koliko je razvijen uslužni centar, jedinstveni šalter za izdavanje dozvola, zatim, gleda se na koji način se definišu raznorazne takse i naknade, na koji način su to nameti za privredni sektor, da li su na participativan način usvojeni, gleda se na koji način Opština elektronski posluje, da li je website ažuriran, koja vrsta informacija može da se nađe za privatni sektor i za investitore, a gleda se i infrastruktura.“

U ovaj projekat uključena je i njemačka organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, koja s opštinom Tešanj sarađuje i u drugim programima jačanja lokalne uprave i ekonomskog razvoja. Predstavnik GIZ-a Bojan Vojvodić kaže da Opština Tešanj mnogim lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini može biti primjer u oblasti javno – privatnog partnerstva, ali i da ima prostora za poboljšanje u ovoj oblasti.

„Radi se o neka 83 kriterija koja Tešanj treba ispuniti. Već sada ih ispunjava u velikom procentu, ali mi se ne zadovoljavamo minimalnom prolaznom ocjenom. Siguran sam da Tešanj ne želi da se zadovolji time, već da bude primer u BiH, kao što je i do sad primer u mnogim oblastima.“

Certifikat grada sa povoljnim poslovnim okruženjem Tešanj bi trebalo da dobije tokom naredne godine. U ovaj projekat iz Bosne i Hercegovine još su uključeni Banjaluka, Sanski Most, Prijedor i Ljubuški. Ove aktivnosti Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju provodi i u lokalnim zajednicama na području Srbije, Hrvatske i Makedonije, kaže predstavnik GIZ-a Bojan Vojvodić, uz napomenu da će iduće godine i drugi gradovi iz BiH imati priliku da dobiju ovaj certifikat.

„Taj proces će biti otvoren za gradove i opštine u Bosni i Hercegovini, ja računam negde od proleća sledeće godine za sve. To će sigurno da košta, a u Srbiji je to cena negde 6.500 eura, s tim da u BiH, koliko je meni poznato, cene nisu određene, ali će biti slične. Biće između pet i deset hiljada eura.“

U Opštini Tešanj su tokom ranijih godina uvedeni ISO standardi u lokalnoj administraciji i oblasti zaštite životne sredine. Tešanjski načelnik Suad Huskić kaže da je zbog toga lokalna vlast morala izdvojiti novac, te da ova ulaganja posmatra kao investiciju u sopstveni razvoj.

„Redovno to posmatramo da li je to certifikat radi certifikata ili će on donijeti nešto novo. Mi smo do sad izvršili, kao jedna od prve tri općine, standardizaciju prema ISO standardu sistema upravljanja kvalitetom. Kasnije smo i potvrdili to sistemom upravljanja okolišem, a prošli smo zajedno sa članicom Svjetske banke, sa IFC-om, i tzv. giljotinu propisa i uspostavili administrativni registar. Sada, kad analiziramo to u svjetlu novih ili budućih certificiranja, vidimo da je to ipak doprinosilo razvoju Općine i promjeni nekih ustaljenih načina rada i doprinosilo efikasnosti organa uprave. Naravno, to mogu suditi ljudi koji dolaze sa strane, ali mi smo, kao Općina, na osnovu 'giljotine propisa' skratili trajanje izdavanja urbanističkih dozvola nekih dvanaestak dana. I to su konkretni rezultati.“

Predstavnik Agencije za razvoj Opštine Tešanj Ismar Alagić kaže:

„Na našim prostorima, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego u čitavom regionu, smatra se da su opštine kao jedinice lokalne samouprave isključivo servis građana, a da odnosi prema poslovnom svijetu i pružanje usluga ne spada u njihovu nadležnost. Naravno da to nije istina, to ne treba da rade drugi nivoi, nego, bez obzira na svoje skromne nadležnosti, i opštine treba da se uhvate u koštac s tim pitanjem. Ono što mi kao Opština Tešanj želimo da promoviramo jeste koncept da svaki posao, posebno aktivnosti servisa kojeg pružamo poslovnom svijetu, uradimo dobro prvi puta, uradimo dobro svaki puta i uradimo na vrijeme. Upravo na taj način želimo da istaknemo tu svojevrsnu poslovnu izvršnost koju promoviramo i kroz GIZ-ov projekat zajedno s našim partnerom iz Opština Teslić i Žepče, pravimo jedan potpuno novi koncept kojim ćemo biti bliže prema investitorima.“