U sedište Evropske unije (EU) u Briselu u utorak, 7. septembra, nastavlja se dijalog na nivou šefova pregovaračkih ekipa Srbije i Kosova.
Šefovi srpske i kosovske delegacije, odnosno Petar Petrović i Besnik Bislimi će se prema najavi odvojeno sastati sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog, Miroslavom Lajčakom a u sredu, 8. septembra se očekuje trilateralni sastanak, gde će učestvovati obe strane i Lajčak.
Šef beogradske pregovaračke ekipe Petar Petković je nagovestio da će od ovog susreta zavisiti da li će doći do nove runde dijaloga na najvišem političkom nivou.
On je uoči bilateralnog susreta sa Lajčakom ocenio da će se novi sastanak između predsednika Srbije, Aleksnadra Vučića i premijera Kosova Albina Kurtija zakazati ako Priština pokaže spremnost da ide dalje.
Petković je ocenio da je svaki put u Briselu atmosfera neprijatna, ali da je srpska delegacija tu da se bori za srpske interese na Kosovu, kao i za poštovanje i implementaciju svih dogovorenih sporazuma.
"Srbija je ta koja insistira na dijalogu i ima konstruktivan pristup, kao i da je uvek spreman za njega", izjavio je novinarima Petković.
Kako je rekao, u naredna dva dana Beograd će insistirati na pet važnih tema - formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO), nestalima, pravosuđu, energetici i slobodi kretanja
Specijalni izaslanik EU za dijalog je na Twitteru napisao da mnoga urgentna pitanja čekaju na diskusiju i da očekuje obostrano razumevanje koje bi vodilo napred.
Peter Stano, portparol EU je za novinare ponovio da briselske institucije očekuju da se ispoštuju i sprovedu svi sporazumi postignuti u okviru dijaloga uz posredovanje EU.
Očekuje se da se na sastanku raspravlja o sporazumima koji su postignuti u okviru procesa i stepena implementacije. Prema izvorima EU, ovaj sastanak bi trebao takođe da služi kao priprema za predstojeći susret lidera.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova, Albin Kurti trebali bi se ponovo sastati u kontekstu dijaloga do kraja ovog meseca.
Poslednji sastanak Vučića i Kurtija u Briselu održan je 19. jula, bez konkretnih dogovora o nastavku normalizacije odnosa Srbije i Kosova.
Uz posredovanje Evropske unije, dijalog se vodi od 2011. godine, sa zastojem od novembra 2018. do juna 2020. zbog krize izazvane uvođenjem kosovskih taksi na proizvode iz Srbije, a potom zbog turbulentnih političkih prilika na Kosovu.
Pročitajte i ovo: Stejt department ohrabruje Kosovo i Srbiju da nastave moratorijum na pitanja priznavanjaOd marta 2021.godine, pregovarač sa kosovske strane je Vlada Albina Kurtija, čime je započela i nova faza u dijalogu.
Evropska unija je obema stranama postavila normalizaciju odnosa kao najznačajniji uslov za njihov dalji put ka evrointegracijama.
EU o zabrani ulaska Petkoviću na Kosovo
Inače, prošle nedelje je vlada u Prištini zabranila ulazak na Kosovo direktoru Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Petru Petkoviću.
Ministarstvo spoljnih poslova Kosova je za Radio Slobodna Evropa (RSE) navelo da su razlog zabrane "provokativne izjave" Petkovića tokom ranijih poseta.
Kako je saopšteno iz Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije, to je treća po redu zabrana Petkoviću da poseti Kosovo.
U vezi s tim, Peter Stano portparol EU je naglasio da su se strane blagovremeno dogovorile o jasnim modalitetima za rukovanje i obavljanje službenih poseta, te je pozvao da se ovaj sporazum "ne politizuje”.
“Posete obe strane treba da budu sprovedene na način koji unapređuje proces normalizacije odnosa i doprinosi ukupnom radu u kontekstu dijaloga. Pozivamo strane da u dijalogu reše sva neslaganja, uključujući i službene posete, i da promovišu atmosferu pogodnu za pomirenje, regionalnu stabilnost i saradnju, i u korist građana”, poručio je Stano.
Greška servera
Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.
Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj