Piše: Kuđasta Kabiri
Ubrzo nakon što su ponovo došli na vlast, talibani su napravili čistku na afganistanskim univerzitetima kako bi promovisali svoje radikalne islamske vrijednosti.
Sada, suočeni sa ozbiljnim nedostatkom kvalifikovanog profesorskog kadra, tvrdolinijaška islamistička grupa pokušava da ubijedi akademske radnike u egzilu da se vrate u domovinu, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Ministar obrazovanja, talibana, Neda Mohamad Nadim, najavio je u zadnjoj sedmici septembra da je grupa poslala različite delegacije u mnoge države kako bi se razgovaralo o povratku profesora koji žive u inostranstvu.
Ali profesori koji su napustili Afganistan kada su talibani došli na vlast prije dvije godine kažu da ima malo toga zbog čega bi se vratili.
"Biti profesor na univerzitetu, tu se ne radi samo o novcu i karijeri, ono što je važno je nezavisnost, kritičko mišljenje i sloboda izražavanja", rekao je za Radio Azadi Radija Slobodna Evropa Sami Rasah, profesor koji je napustio Afganistan i sada je u inostranstvu.
"Mi ta prava nemamo pod vladavinom talibana", rekao je Rasah, zaključujući da "profesori koji su otišli u razvijene zemlje, neće se vratiti".
Uprkos naporima talibana da se angažuju ljudi na poslove edukatora, ova profesija i dalje ostaje pod značajnim restrikcijama u odnosu na to koga mogu da obrazuju i šta mogu da predaju. Uskraćivanje visokog obrazovanja za djevojke i žene, koje je mnoge profesorice prisililo da napiste posao i odu iz zemlje, ključni je problem.
Obaidullah Vardak, bivši profesor matematike na Univerzitetu u Kabulu rekao je da talibani prvo moraju djevojkama i ženama da daju pravo da pohađaju univerzitete prije nego što profesori odluče da se vrate.
"Od profesora se ne treba očekivati da podučavaju kao mašine", rekao je Vardak za Radio Azadi, navodeći da pravo na obrazovanje za sve mora biti zaštićeno.
Pročitajte i ovo: Islam ne brani obrazovanje devojčicama - zašto onda talibani zabranjuju?"Profesori žele da vide da li ima napretka", rekao je Vardak, koji je dao stavku i otišao u inostranstvo. "Kao prvi korak, tražimo da se vrata univerziteta ponovo otvore za djevojke."
Talibani su otpustili mnogo univerzitetskih profesora, posebno žena, zamijenivši ih talibanskim vjerskim učiteljima. Desetine drugih profesora podnijeli su ostavke na svoja radna mjesta u znak protesta protiv strogih ograničenja obrazovanja koje je postavila ova grupa.
Još jedna smetnja u pokušaju ponovnog zapošljavanja je to što talibani konstantno pročešljavaju univerzitete kako bi nametnuli svoje tvrdokorne vrijednosti u svim aspektima života u Afganistanu.
Talibani su obećali da će iskorijeniti sve oblike modernog sekularnog obrazovanja koje je napredovalo u Afganistanu nakon što je invazija pod vodstvom Sjedinjenih Država 2001. godine srušila prvi talibanski režim. Otkako su ponovo došli na vlast, militanti su pretvorili sekularne škole, javne univerzitete i centara za strukovno obrazovanje u islamske vjerske škole, što je dovelo do porasta broja medresa u zemlji.
Više profesora je za Radio Azadi reklo da je isto ministarstvo obrazovanja koje od njih traži da se vrate u učionice, izdalo naređenje institucijama kako da ih zamijeni nekvalifikovanim pripadnicima talibanske uprave.
"S jedne strane, naređeno je da me sklone, a s druge, pozvaće me da se vratim?", rekao je Nurullah Šad, bivši profesor pašto literature na kabulskom univerzitetu za Radio Azadi.
"Ako se profesor vrati, kakve su garancije da nikoga ponovo neće strpati u zatvor, da će moja ljudska prava biti zaštićena, da če biti zaštićeno moje dostojanstvo?", pita se Šad.
Ko vjeruje obećanjima talibana?
Nakon osvajanja vlasti u avgustu 2021., talibani su davali uvjerenja da se neće vratiti na ozloglašenu i brutalnu vladavinu iz perioda 1996-2001.
U naporima da umanje štetu od gubitka vladinih birokrata, vojnog osoblja, ljekara i drugih profesionalaca, talibani su pozvali Afganistance da se vrate na svoje prijašnje položaje kako bi pomogli u izgradnji zemlje.
Kao mamac, talibani su se zarekli da će poštovati prava žena na obrazovanje i ponudili su amnestiju za vojnike i policajce koji su radili u prethodnoj afganistanskoj vlasi.
Ali, grupe za prava su zabilježile niz slučajeva u kojima su bivši pripadnici vojske i policije ubijani, dok je opšta javnost ogorčena jer talibani odbijaju da ispune obećanja koja su dali u vezi prava žena i djevojčica.
U međuvremenu, neki univerzitetski profesori su zatvoreni jer su kritikovali talibanske restrikcije za djevojčice i žene koje ne mogu da idu na univerzitet. Talibani su još više ograničili obrazovanje za djevojke i žene kada su u decembru potpuno ukunuli pristup na kampuse.
Kao krajnji rezultat, prema navodima misije Ujedinjenih nacija (UN) u Afganistanu, je to da su talibani uspostavili "državi sa najviše ograničenja za žene na svijetu".
Ministar obrazovanja talibana, Nadim, bez obzira na to je tvrdio da su se neki profesori vratili kako bi nastavili da predaju u Afganistanu.
Rasakh, univerzitetski profesor u egzilu, u svoj intervjuu za Radio Azadi je zaključio da "profesori koji su na izmaku strpljenja u Iranu ili Pakistanu, možda budu prihvatili poziv talibana da se vrate zbog nmanja drugog izbora."
Mnogi profesori koji su se vratili i govorili za Radio Azadi slažu se sa ovim što je rekao Rasakh, navodeći da su morali da se vrate nakon što su upali u finansijske probleme i poteškoće u vezi dobijanja dokumenata kako bi ostali u inostranstvu.