Vrhovni vođa avganistanskih talibana Haibatulah Akundžada, koji se retko pojavljuje u javnosti, pozdravio je u petak, 1. jula, preuzimanje vlasti u Avganistanu od islamista 2021.
On je pozvao na jačanje nacionalnog jedinstva na skupu kome su prisustvovali verski lideri iz cele zemlje.
Portparoli talibana potvrdili su da je Akundžada, koji se nalazi u južnom gradu Kandaharu, došao u glavni grad Kabul na skup na kome učestvuje oko 3.000 muškaraca, bez prisustva žena i predstavnika etničkih i verskih manjina.
To je prvo Akundzadino javno pojavljivanje u Kabulu. Pre oktobra prošle, Akundžada uopšte nije viđen u javnosti otkako je postao vođa talibana 2016.
Nakon što je primio zakletve odanosti od učesnika koji su podigli ruke, Akundzada je pohvalio pobedu talibana prošlog avgusta, koja je označila kraj 20-godišnje borbe za zbacivanje vlade koju je podržavao Zapad i proterivanje iz zemlje snaga predvođenih SAD.
"Uspeh avganistanskog džihada nije samo izvor ponosa za Avganistance već i za muslimane širom sveta," rekao je on prema državnoj novinskoj agenciji Bahtar, koristeći arapsku reč koja označava duhovnu borbu.
Kada je islamistički pokret u septembru predstavio svoju privremenu vladu, misteriozni Akundzada je zadržao ulogu vrhovnog vođe, najvišeg autoriteta grupe, koju je imao od 2016, ali se retko pojavljuje u javnosti.
Njegovo obraćanje na skupu verskih vođa usledilo je nedelju dana nakon što je smrtonosni zemljotres pogodio istočni Avganistan, u kome je poginulo više od 1.000 ljudi, i razotkrio nedostatak podrške na koju Talibani mogu da računaju od međunarodne zajednice.
Pročitajte i ovo: Izolacija talibana otežava pomoć stradalima u zemljotresu u AvganistanuZamenik premijera Abdul Salam Hanafi rekao je ove nedelje da će učesnici skupštine razgovarati o islamskoj upravi, nacionalnom jedinstvu i bezbednosti, kao io ekonomskim i socijalnim pitanjima, a da će prisustvovati političari, biznismeni i trgovci.
Uključivanje nekih od tih grupa sugeriše da talibani pokušavaju da ovaj skup liči na dugo obećanu Loja džirgu (veliko veće) --- vekovima staru instituciju koja predstavnicima različitih etničkih, verskih i plemenskih zajednica u Avganistanu pruža priliku da iskažu stav kako treba vladati zemljom.
Sjedinjene Države i većina međunarodne zajednice distanciraju se od talibana i njihove nepriznate vlade, zahtevajući veću inkluzivnost i poštovanje prava manjina i žena.
Pročitajte i ovo: Talibanska ubistva iz odmazdeAvganistanska ekonomija je upala u krizu, pošto su zapadne vlade povukle sredstva i striktno sprovele sankcije, rekavši da talibanska vlada treba da promeni pristup ljudskim i ženskim pravima.
U govoru u četvrtak, Akundžada je zatražio od trgovaca da se vrate i investiraju u zemlju, rekavši da pomoć iz inostranstva ne može da izgradi ekonomiju i da bi Avganistance učinila zavisnijim od stranog novca.
"Hvala Bogu, sada smo nezavisna zemlja. (Stranci) ne bi trebalo da nam izdaju naređenja, to je naš sistem i mi imamo svoje odluke", prenosi Bahtar njegove reči.
"Odani smo jednom Bogu, ne možemo da prihvatamo naređenja drugih koje Bog ne voli," rekao je Akundžada.
Doduše, on je prošle sedmice pozvao međunarodnu zajednicu da pošalje pomoć nakon zemljotresa 22. juna.
Akundžada je rekao da grupa želi mir i sigurnost i da susedni narodi nemaju čega da se plaše.
Predstavnici avganistanske vlade predvođene talibanima navodno se sastaju sa američkim zvaničnicima u Kataru kako bi razgovarali o ekonomskim pitanjima i pomoći nakon zemljotresa.
Vašington post je prvi put objavio 28. juna da visoki zvaničnici Bajdenove administracije rade sa talibanskim rukovodstvom na mehanizmu koji bi Kabulu omogućio da koristi rezerve centralne banke sklonjene u inostranstvu, istovremeno postavljajući zaštitne mere kako bi se osiguralo da sredstva ne budu zloupotrebljena.
Okupljanje u Kabulu počelo je u četvrtak pod strogim obezbeđenjem.
U jednom trenutku u blizini mesta okkupljanja izbila je vatra, za koju su portparoli talibana rekli da je rezultat pucanja pripadnika obezbeđenja na „sumnjivu lokaciju“, te da je situacija pod kontrolom.
Najmanje jedan učesnik je pozvao na otvaranje srednjih škola za devojke, ali nije jasno koliko je široka podrška tom predlogu.
Zamenik šefa talibana i vršilac dužnosti ministra unutrašnjih poslova Sirajudin Hakani obratio se u petak na sastanku, rekavši da svet zahteva inkluzivnu vladu i obrazovanje, a da je za pitanja potrebno vreme.
"Ovaj skup govori o poverenju, interakciji, mi smo tu da svoju budućnost stvaramo u skladu sa islamom i nacionalnim interesima," rekao je on.
Talibani nisu ispunili obećanje da će sve škole biti otvorene u martu, ostavljajući mnoge devojke koje su se pojavile u svojim srednjim školama u suzama i izazivajući kritike zapadnih vlada.
Portparol talibana Zabihulah Mudžahid rekao je da će se poštovati odluka prisutnih na sastanku, ali da je konačna reč o obrazovanju devojčica na vrhovnom vođi.
Tvrdolinijski sveštenik čiji je sin bio bombaš samoubica, Akundžada, većinu svog liderstva proveo je u senci, puštajući drugima da preuzmu vođstvo u pregovorima koji su na kraju doveli do odlaska iz zemlje Sjedinjenih Država i njihovih saveznika prošlog avgusta nakon 20 godina borbe protiv pobunjenika.
Pročitajte i ovo: Talibani imenovali novog lidera, mirovni pregovori na čekanjuIzvor: Program RSE za Avganistan Radio Azadi, Reuters