Pišu: Ahmed Hanayesh i Mansoor Khosrow
Grupa djevojaka s crnim velom na licu tiho ulazi u medresu u centralnoj afganistanskoj provinciji Gor.
Unutar vjerske škole desetine tinejdžerki sjede na podu, ljuljaju se naprijed-natrag, dok naglas uče islamsku svetu knjigu Kuran, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Među njima je Zuhra Džalali, koja je bila na posljednjoj godini škole kada su talibani preuzeli vlast 2021. godine. Militantna grupa ubrzo je zabranila djevojčicama starijim od šestog razreda da pohađaju školu, srušivši joj san da postane doktorica.
Pročitajte i ovo: Talibani pretvaraju sekularne škole u vjerskeDžalali je sada među hiljadama tinejdžerki koje su se upisale u medrese koje vode talibani kao posljednje utočište za nastavak školovanja. Militanti su dopustili djevojkama svih dobi da pohađaju vjerske srednje škole u Afganistanu, većinski muslimanskoj zemlji s oko 40 miliona stanovnika.
"Želimo da naše redovne škole budu otvorene", rekla je 18-godišnjakinja za Radio Azadi RSE-a. "Uz vjeronauku želimo učiti i druge predmete."
Talibani su obećali iskorijeniti sve oblike modernog sekularnog obrazovanja koje je napredovalo u Afganistanu nakon što je invazija pod vodstvom SAD srušila prvi talibanski režim 2001. godine.
Otkako su povratili vlast, militanti su mnoštvo sekularnih škola, javnih univerziteta i centara za stručnu obuku pretvorili u islamske vjerske škole, što je dovelo do porasta broja medresa u zemlji.
Islamistička grupa također je obećala da će reorganizovati državni nastavni plan i program i izgraditi veliku mrežu medresa u 34 provincije u zemlji.
Tamina Kudusi, bivša studentica, izjavila je za Radio Azadi da je talibanski stav prema modernom obrazovanju samodestruktivan.
"Kako mi (Afganistanci) možemo stajati na vlastitim nogama ako nemamo (moderno) obrazovanje?" pitala je. "Neobrazovane žene neće moći ništa da postignu."
Kudusi se upisala u medresu u sjevernoj provinciji Parvan nakon što su talibani u decembru zabranili ženama studiranje na univerzitetima. Rekla je da će joj pohađanje vjerske srednje škole omogućiti barem neki vid obrazovanja.
Pročitajte i ovo: Pravo na obrazovanje žena u Afganistanu kao jasan slučaj diskriminacijeU medresama koje vode talibani učenici uče da čitaju i zapamte Kuran, koji je napisan na arapskom jeziku koji malo Afganistanaca razumije. Također proučavaju učenja i izreke poslanika Muhameda.
Neda Rahmani, bivša studentica univerziteta iz jugozapadne provincije Nimroz, rekla je da je ograničavanje obrazovanja samo na vjeronauku šteta za Afganistan, gdje su muškarci i žene potrebni na svim poljima, uključujući obrazovanje, zdravstvo, pa čak i sigurnosni sektor.
"Talibani trebaju uložiti vrijeme u promišljanje i razumijevanje uloge žena u ovoj zemlji", rekla je 21-godišnjakinja, koja također pohađa medresu.
Talibani su branili svoja nastojanja da iskorijene moderno sekularno obrazovanje.
Mavlavi Abdul Džabar Sakib, šef talibanskog odjeljenja za obrazovanje u Goru, rekao je da "moderno obrazovanje nije obvezno za žene".
"Oni moraju steći ispravno znanje o vjeri za sebe i svoje porodice", rekao je za Radio Azadi.
Ali mnoge afganistanske vjerske ličnosti i učitelji se ne slažu s tim. Optužili su talibane da koriste medrese za ispiranje mozgova mlade generacije svojom ekstremističkom ideologijom i za brisanje modernih oblika obrazovanja.
"Potrebno nam je moderno obrazovanje onoliko koliko su nam potrebni hljeb i voda", rekao je islamski učenjak u Nimrozu koji je zbog straha od odmazde govorio pod uslovom da ostane anoniman. "Moramo imati doktorice. Također su nam potrebne inženjerke i učiteljice."
Vaš browser nepodržava HTML5
Osim ograničavanja obrazovanja djevojčica i žena, talibani su također nametnuli stroga ograničenja na izgled žena, slobodu kretanja i njihovo pravo na rad.
Razija Hakšanas, učenica devetog razreda u Parvanu, svjedoči postepenom smanjenju pristupa obrazovanja djevojčica i žena. Ona se plaši da bi talibani čak mogli zabraniti djevojkama da pohađaju medrese.
"Moja budućnost ovdje je mračna", rekla je za Radio Azadi.