Čini se da Rusija nudi konzularne usluge u crnomorskom ljetovalištu Varni, usprkos tome što je Sofija protjerala diplomate 2022. i zatvorila konzulat godinu dana kasnije, pokazuje istraživanje Bugarskog servisa Radija Slobodna Evropa (RFE).
Dok bugarske vlasti kažu da nisu upoznate s bilo kakvom diplomatskom aktivnošću, Facebook i WhatsApp grupe na ruskom jeziku reklamiraju konzularne usluge u lokalnom sjedištu Bugarske socijalističke stranke (BSP) naklonjene Kremlju.
Marina Načeva, žena čije se ime spominje u raznim chat grupama kao kontakt za konzulat, potvrdila je za RSE da su konzularne usluge dostupne u uredu BSP-a u ulici Makedonija br. 33 u Varni.
Prelijepa zgrada nalazi se 400 metara od bivšeg ruskog konzulata u Ulici Makedonija broj 53.
Velik dio osoblja bivšeg ruskog konzulata u Varni, gradu popularnom među ruskim turistima, protjeran je iz Bugarske zajedno s diplomatama u ambasadi u glavnom gradu Sofiji u junu 2022. godine.
Vlada tadašnjeg premijera Kirila Petkova naredila je da 70 ruskih diplomata napusti zemlju, rekavši da rade protiv interesa Sofije.
U oktobru 2023. ruski konzulat u Varni konačno je zatvoren, nakon što mu je istekao zakup objekta.
Krivične mjere prozapadnog Kirila Petkova došle su usred vala sličnih poteza u drugim prijestolnicama EU kako bi se kaznila Rusija zbog pokretanja invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Novinar RSE nedavno je obišao vilu u Ulici Makedonija broj 33, koja se nalazi u naselju u gradu.
Žena koja je otvorila vrata i rekla da tamo radi, rekla je za RSE "da se ovdje ne nude konzularne usluge".
Međutim, pojedinci koji objavljuju na Facebook grupama koje prati RSE, proturječe toj tvrdnji.
Objave na tim Facebook stranicama pokazuju da su konzularne usluge i dalje dostupne u Varni, ali samo određenim danima i u određeno vrijeme.
Sljedeći takav datum naveden kao takav je 26. novembar.
'Kontaktirajte konzulat'
Upravo u jednoj od tih Facebook grupa pojavljuje se ime Marina Načeva kao osoba za kontakt u vezi s konzularnim službama.
Njeno ime također se spominje kao kontakt u WhatsApp grupi, Konzulatu Ruske Federacije u Varni, koji također navodi Ulicu Makedonija 33 kao adresu konzulata.
Kada je Bugarski servis RSE nazvao broj naveden u ovoj WhatsApp grupi, žena koja se predstavila kao Načeva kratko je potvrdila da se na adresi BSP-a nude konzularne usluge.
Na pitanje zašto se konzularne usluge nude u sjedištu BSP-a, Načeva je odmah poklopila slušalicu.
Možda vas zanima Najmoćniji oligarh Bugarske možda gubi moć i uticajLjevičarski BSP, nasljednik Bugarske komunističke partije, koja je Bugarskom vladala od 1946. do 1990., smatra se prokremaljskom strankom.
U prošloj predizbornoj kampanji stranka se hvalila kako je "Rusija naš prijatelj" na velikom plakatu u gradu Plovdivu na jugu Bugarske.
BSP trenutno ima 20 zastupnika u jednodomnom parlamentu zemlje koji broji 240 mjesta.
Dodatni dokazi koji povezuju Načevu s navodnim "tajnim" konzulatom mogu se pronaći na njenoj osobnoj Facebook stranici, uključujući grupne fotografije pod naslovom "Konzularni prijem u Varni".
RSE analiza fotografija sa sastanaka BSP-a održanih u njegovom uredu u Varni pokazuje da je pozadina ista kao na fotografijama "konzularnog prijema" koje je objavila Načeva.
O Načevoj se malo zna.
Prema podacima na internetu, prisustvovala je na nekoliko događaja u ruskom konzulatu u Varni prije nego što je ured službeno zatvoren.
Također, na nekoliko web-stranica ona se navodi kao predsjednica udruženja Rusi-21. stoljeće.
Međutim, takva grupa nije registrirana u komercijalnom registru Bugarske.
Pogoršani odnosi
Iako tradicionalno bliske saveznice, odnosi između Rusije i Bugarske pogoršali su se posljednjih godina.
Bugarska vlada je u septembru 2023. protjerala poglavara Ruske pravoslavne crkve u Sofiji i dvojicu bjeloruskih svećenika, optužujući ih da služe geopolitičkim interesima Moskve.
Sofija je u februaru zabranila ulazak dvojici ruskih državljana u Bugarsku i EU na pet godina zbog njihove navodne uloge u sigurnosnoj operaciji.
Sadašnja ruska ambasadorica u Bugarskoj, Eleonora Mitrofanova, optužena je da koristi svoj položaj za odbranu i širenje dezinformacija o ruskoj invaziji na Ukrajinu i blaćenje onih koji joj se protive.
To je potaknulo mnoge u Bugarskoj da zatraže njeno protjerivanje iz zemlje.
čitajte Bugarski desničari snažno guraju zakon o 'stranim agentima'Zbog poteza koje Rusija smatra neprijateljskim, Bugarska je dodana na službeni popis Kremlja "neprijateljskih zemalja" odmah nakon sveobuhvatne invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Vođenje tajnog konzulata u sjedištu političke stranke bilo bi, prema bugarskom zakonu, protuzakonito budući da se diplomatska služba vodi načelima nestranačke pripadnosti.
Bugarsko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je Bugarskom servisu RSE da nije upoznato s bilo kakvim ruskim diplomatskim aktivnostima koje se odvijaju na adresi u Varni.
RSE je poslao pitanja i ruskoj ambasadi u Bugarskoj i BSP-u, sa pitanjem o prijavljenim konzularnim uslugama.
Do trenutka objave ovog teksta odgovor nije uslijedio.