Direktorica američke Tajne službe Kimberly Cheatle priznala je u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država(SAD) da su ona i njena agencija napravili propust kada je atentator ranio republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa na skupu u Pennsylvaniji 13. jula.
"Nismo uspjeli", rekla je Cheatle. "Pokušaj atentata na bivšeg predsjednika Donalda Trumpa 13. jula je najznačajniji operativni neuspjeh Tajne službe u posljednjih nekoliko decenija."
"Napravili smo propust. Kao direktorica američke Tajne službe, preuzimam punu odgovornost za bilo kakav sigurnosni propust", rekla je Cheatle, svjedočeći pred Komitetom za nadzor Zastupničkog doma Kongresa.
Ona je suočena sa pozivima republikanaca koji traže njenu smjenu.
Cheatle je dodala da pokušaj ubistva bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa predstavlja najznačajniji operativni neuspjeh tokom više decenija rada Tajne službe, piše Reuters.
Suočena s tvrdnjama republikanaca da je Tajna služba uskratila resurse za zaštitu Trumpa, Cheatle je rekla da je sigurnost bivšeg predsjednika bila pojačana uoči pucnjave.
Ona je odbila da odgovori na konkretna pitanja republikanaca i demokrata o dnevnom bezbjednosnom planu, rekavši da se stvar interno istražuje.
U pucnjavi na mitingu u Butleru, Trump je povrijeđen u uho, jedan učesnik skupa je ubijen, a dva su povrijeđena. Osumnjičenog napadača, 20-godišnjeg Thomasa Crooksa koji je radio u jedno staračkom domu, ubili su agenti Tajne službe. Još nije poznato šta je bio motiv napada.
Incident je izazvao veliko nezadovoljstvo članova Kongresa, koji navode da je napadač uspio da se popne na krov zgrade blizu Trumpovog mitinga zbog bezbjednosnih propusta u Tajnoj službi.
Služba je zadužena da štiti aktuelne i bivše predsjednika. Odbor za pravosuđe saopštio je prošle nedelje da ima dokaze da Tajna služba nije adekvatno obezbjeđivala Trampov miting.
Vaš browser nepodržava HTML5
Svjedočenje označava prvi krug kongresne istrage o propustima u vezi atentata.
Direktor FBI-ja Christopher Wray trebao bi se u srijedu pojaviti pred Pravosudnim komitetom Predstavničkog Zastupničkog doma Kongresa.
Predsjedavajući Zastupničkog doma Mike Johnson trebao bi također objaviti formiranje dvostranačke radne grupe koja bi dala polaznu tačku za istragu ove institucije.