Uklonjena tabla s natpisom o 'Srbima koji su morali napustiti Sarajevo'

Uklanjanje table na ulazu u Sarajevo, 13. juli

Jedna od šest tabli s natpisom "Istočno Sarajevo Grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo" uklonjena je u četvrtak ujutro, saopćila je Vlada Kantona Sarajevo.

Riječ je o tabli koja je postavljena na teritoriji Kantona Sarajevo, ostalih pet je na teritoriji Istočnog Sarajeva. Table je postavio gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.

Radnici Kantonalne javne ustanove za zaštićena prirodna područja Sarajevo, u koordinaciji s Ministarstvom komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS-a, pri kojem djeluje, uklonili su tablu na ulazu u Sarajevo.

Odnošenje table koja je bila na teritoriji Kantona Sarajevo, 13. juli 2023.

Kako je objasnio ministar Almir Bečarević, ustanovljeno je da je tabla nelegalno postavljena na teritoriji Kantona Sarajevo, odnosno zaštićenih područja.

"U posljednji sedam dana smo sve provjerili, skinute su koordinate i ustanovljeno je da se tabla nalazi unutar teritorije Kantona Sarajevo, odnosno Federacije BiH", naveo je ministar Bečarević.

Zbog table je ranije gradonačalenica Sarajeva Benjamina Karić podnijela krivičnu prijavu Tužiteljstvu BiH protiv gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića zbog širenja javnog izazivanja ili raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje.

Karić je na svojim društvenim mrežama, 30. juna, poručila Čosiću da se "uzalud trudi, došla su takva vremena da i hiljadu puta ponovljena laž NIKADA neće postati istina!".

Postavljanje predmetne sporne table je odgovor na tablu postavljenu na području Federacije BiH, na ulazu u Grad Sarajevo, a na kojoj je navedeno da je grad Sarajevo bio pod opsadom 1.425 dana, rekla je tada Karić i naglasila da je opsada Sarajeva historijska činjenica nesporno dokazana nizom presuda Međunarodnog krivičnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije - Haški tribunal.

Ne postoje zvanični podaci o broju građana srpske nacionalnosti koji su nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995. godine, kojim je zaustavljen rat u BiH, izašli iz Sarajeva.

Sporazumom su nekadašnje prijeratne sarajevske općine Ilijaš, Vogošća, Hadžići, Ilidža, Rajlovac i Grbavica ušle u sastav Federacije BiH, a periferne općine su postale dio drugog entiteta, Republike Srpske.

Pročitajte i ovo:

'Sarajevo je multietničko': Komentar na ploču o Srbima otišlim iz gradaGradonačelnica Sarajeva prijavila gradonačelnika Istočnog Sarajeva za širenje mržnje