Svetska zdravstvena organizacija je saopštila 29. novembra da je prekid vatre između Izraela i Hamasa moguć, ali oni koji imaju uticaj ne čine dovoljno da ga obezbede.
U SZO su izrazili zabrinutost i zbog "osakaćenog" zdravstvenog sistema Gaze.
Šef Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreiesus rekao je da postoje velike šanse za nastavak borbi, s tim da bi primirje trebalo da istekne rano u četvrtak nakon šestodnevne pauze u sukobu.
Zdravstvena agencija UN-a poziva na oslobađanje talaca u Pojasu Gaze i na trajni prekid vatre.
"Stvarno verujem da je humanitarna pauza, ili čak prekid vatre, moguća ako oni koji imaju uticaj mogu da to shvate ozbiljno", rekao je Tedros na konferenciji za novinare.
Vaš browser nepodržava HTML5
Tedros je rekao da je pauza u neprijateljstvima omogućila SZO da poveća isporuke medicinskog materijala u Gazu i prebaci pacijente iz bolnice Al Šifa, najveće na teritoriji, u druge bolnice na jugu pojasa.
Tokom prva tri dana primirja, SZO je primila 121 paletu zaliha u svoje skladište u Gazi, uključujući intravenske tečnosti, lekove, laboratorijske potrepštine i hirurške potrepštine.
"Najveća briga SZO ostaje podrška zdravstvenom sistemu Gaze i zdravstvenim radnicima da funkcionišu", rekao je Tedros.
Samo 15 od 36 bolnica u Gazi i dalje funkcioniše sa bilo kakvim kapacitetom, ali su "potpuno preplavljene", rekao je on.
Od 25 bolnica na severu, samo tri još uvek rade na najosnovnijem nivou, bez vode, goriva i hrane, dodao je on.
Pročitajte i ovo: Posrednici rade na produžetku primirja u Gazi, Hamas izrazio spremnostSporazum o primirju je privremeno zaustavio borbe koje su počele 7. oktobra kada su militanti Hamasa ubili 1.200 ljudi u Izraelu, uglavnom civila, i kidnapovali oko 240.
Poslednja izraelska vazdušna i kopnena kampanja u Gazi ubila je skoro 15.000 ljudi, takođe uglavnom civila, prema navodima zvaničnika Hamasa.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija označile su ranije Hamas kao terorističku organizaciju.