Svinjskom gripom zarazit će se 2 milijarde ljudi

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) očekuje kako će, prema okvirnoj procjeni, prije kraja pandemije tzv. svinjske gripe virusom H1N1 biti zaraženo oko dvije milijarde ljudi.

Stručnjaci napominju kako se radi o okvirnoj procjeni, jer nitko nema pouzdanu informaciju o broju ljudi koji je dosad već zaražen ovim virusom.

WHO je već upozorio kako se novi oblik gripe širi mnogo brže nego što je to bio slučaj s ranijim pandemijama ove bolesti.

Očekuje se kako će dolaskom hladnijih mjeseci na sjevernoj hemisferi doći do velikog povećanja broja zaraženih osoba, a situaciju će dodatno zakomplicirati i očekivana sezonska gripa.

Tamiflu se ne bi smio propisivati djeci


Lijekovi protiv gripe poput Tamiflua ne bi se smjeli prepisivati djeci jer donose više neželjenih nego korisnih učinaka, navode britanski liječnici.


Autori istraživanja koje je na internetu objavio British Medical Journal (BMJ) poziva britansko zdravstvo da hitno razmotri sadašnju politiku u sklopu pandemije novog virusa A (H1N1).

Dr. Carl Henegan, liječnik opće prakse i stručnjak iz bolnice John Radcliffe u Oxfordu, jedan od autora tog istraživanja, drži neprikladnom sadašnju politiku propisivanja preparata Tamiflu za relativno benignu bolest.
Istraživanje naglašava da Tamiflu može kod neke djece izazvati povraćanje, dehidraciju i komplikacije

U Velikoj Britaniji Tamiflu se može jednostavno nabaviti bez recepta. Istraživanje naglašava da Tamiflu može kod neke djece izazvati povraćanje, dehidraciju i komplikacije te da taj lijek ima malo učinaka ili uopće ne djeluje na napade astme i pogoršanje njezinih simptoma, upalu uha ili potrebe upotrebe antibiotika kod djece.

Ti su rezultati objavljeni tjedan dana nakon što je u drugim istraživanjima otkriveno da su djeca koja su preventivno dobivala Tamiflu imala mučnine i noćne more.

Naučnici napravili "molekularni kondom"


Naučnici Univerzitet u Utahu su razvili novu vrstu "molekularnog kondoma" koji treba zaštititi afričke i druge siromašne žene od AIDS-a.

Prije seksualnog odnosa, žene će u vaginu staviti specijalni vaginalni gel, koji se u dodiru sa spermom pretvara u polučvrstu supstancu i na taj način "zarobljava" virus AIDS-a, onemogućavajući inficiranje vaginalnih ćelija.


"Prvi korak u komplikovanom procesu inficiranja HIV-om je da se virus širi iz sperme na vaginalno tkivo. Mi na ovaj način želimo onemogućiti taj prvi korak", kaže Patrick Kiser, profesor Univerziteta u Utahu.

"Mi smo osmislili prvi vaginalni gel koji je napravljen da zaustavi kretanje virusa AIDS-a. To je jedinstveno. Ne postoji ništa slično ovom gelu. Napravili smo to kako bismo razvili tehnologiju koja će omogućiti ženama da se zaštite od HIV-a bez pristanka njihovog partnera", dodao je profesor.

"Ovo je vrlo važno, posebno za žene u Africi i južnoj Aziji gdje u nekim skupinama razvrstanim po godinama ima čak 60 posto žena zaraženih HIV-om. U ovim područjima, žene se ne potiču da tjeraju svog partnera da koristi kondom", zaključio je Kiser.

Rezultati utjecaja novog gela na sprečavanje širenja AIDS-a bit će objavljeni krajem ove sedmice u časopisu Advanced Functional Materials.