Sukobi su izbili u imigrantskoj četvrti u trećem po veličini švedskom gradu Malmeu nakon što je antimuslimanski demonstrant zapalio primjerak islamske svete knjige Kur'ana, saopštila je 4. septembea lokalna policija, javlja AP.
Policija u Malmeu saopštila je da su ih demonstranti gađali kamenjem i da je zapaljeno na desetine automobila, a događaje koji su započeli u nedjelju i koji su trajali tokom noći opisala je kao "nasilne nerede".
Sukobi su izbili nakon što je antiislamski aktivista Salvan Momika u nedjelju, 3. septembra, spalio kopiju Kur'ana, a bjesna gomila pokušala je da ga zaustavi, saopštila je policija. Najmanje tri osobe su privedene.
Švedski premijer Ulf Kristerson rekao je na konferenciji za novinare komentarišući događaje: "Bez obzira na razloge iza ovih nereda, paljenje automobila, uznemiravanje, nasilje nad policajcima je potpuno neprihvatljivo".
Prethodni slučajevi spaljivanja Kur'ana izazvali su nasilne proteste u muslimanskim zemljama, napade na švedska diplomatska predstavništva i prijetnje islamskih ekstremista. Lideri muslimanske zajednice u Švedskoj pozvali su vladu da pronađe načine da zaustavi spaljivanje Kur'ana.
Švedska je ukinula svoje zakone o bogohuljenju 1970-ih i vlada je rekla da nema namjeru da ih ponovo uvodi.
Posljednji slučaj spaljivanja desio se 31. jula, kada su Momika i još jedan muškarac zapalili Kur'an ispred parlamenta u Štokholmu, na protestu sličnom prethodnim koji su izazvali napetosti između Švedske i zemalja Bliskog istoka,.
Salwan Momika i Salwan Najem nogama su udarali i gazili muslimansku svetu knjigu, zapalili njene stranice prije nego što su je zalupili, kao što je Momika učinio na protestu ispred glavne džamije u Štokolmu krajem juna.
Demonstranti su rekli medijima da žele da se u Švedskoj zabrani muslimanska sveta knjiga, prenosi AFP.
"Spaliću ga mnogo puta, dok ga ne zabranite", rekao je Salwan Najem za Expressen.
Švedska policija izdala je dozvolu i za ovaj, kao i za prethodne proteste. Švedska policija ranije je naglasila da dozvole izdaje samo ljudima za javna okupljanja, a ne za aktivnosti koje se provode tokom događaja.
Krajem juna tridesetsedmogodišnji Momika zapalio je stranice Kur'ana ispred glavne džamije u Štokholmu. Mjesec dana kasnije organizovao je sličan protest ispred Ambasade Iraka, zgazivši Kur'an, ali je otišao prije nego što ga je spalio.
Oba incidenta dovela su do općeg bijesa i osuda.
Demonstracije u Švedskoj i Danskoj uz paljenje ili drugo skrnavljenje svete muslimanske knjige podigle su diplomatske tenzije između te dvije zemlje i Bliskog istoka.
Pročitajte i ovo:
Policija u Iraku rasturila demonstrante protiv skrnjavljenja Kur'anaIrak osuđuje spaljivanje Kur'ana u DanskojŠvedske diplomate evakuisane iz IrakaIrak zapretio Švedskoj prekidom odnosa u slučaju spaljivanja Kur'anaU Pakistanu protesti protiv Švedske zbog spaljivanja Kur'anaPapa Franjo osudio čin spaljivanja Kur'ana u ŠvedskojOsude iz svijeta zbog spaljivanja Kur'ana u Švedskoj, Maroko povlači ambasadoraŠvedska i Danska razmatraju kako spriječiti incidente
U nedjelju 31. jula susjedna Danska je najavila da će istražiti pravna sredstva za zaustavljanje protesta koji uključuju spaljivanje svetih tekstova, navodeći zabrinutost zbog sigurnosti nakon reakcije zbog incidenata u kojima je Kur'an oskrnavljen u toh zemlji.
Danska vlada smatra da su protesti "dostigli nivo na kojem se Danska doživljava u mnogim dijelovima svijeta kao zemlja koja omogućava vrijeđanje i omalovažavanje kultura, religija i tradicija drugih zemalja". Dodaje se da je "glavna svrha" nekih od tih protesta bila provokacija koja bi mogla da ima "velike posljedice".
I švedski premijer Ulf Kristerson (Kristersson) je u saopštenju u nedjelju, 30. jula poručio da je sličan proces već u toku u Švedskoj i da je u kontaktu sa svojom danskom koleginicom Mete Frederiksen (Mette).
"I mi analiziramo pravnu situaciju da bismo razmotrili mjere za jačanje javne sigurnosti i sigurnosti Šveđana u Švedskoj i širom svijeta", napisao je Kristerson na Instagramu.