Na haškom suđenju (ICTY) zapovjedniku Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratku Mladiću višednevni iskaz je nastavio Mile Došenović, koji je kao vještak obrane pokušao dovesti u pitanje – mogućnost presretanja razgovora oficira VRS-a u vrijeme pogubljenja dječaka i muškaraca iz Srebrenice u ljeto 1995.godine.
Nakon što je u glavnom iskazu ustvrdio da su veze oficira VRS-a bile šifrirane te da Armija BiH i policija (BiH) nisu imale uređaje za dešifriranje, čak i da su mogle presretati spornu komunikaciju, u unakrsnom ispitivanju Došenovića haška optužba je pokazivala dokumente koji ukazuju da su razgovori presretani. Čak i najvišeg vojnog vrha, poput načelnika Glavnog štaba VRS-a Manojla Milovanovića.
Iako je veliki dio unakrsnog ispitivanja protekao na sjednici zatvorenoj za javnost, budući da je većina vojnog i policijskog materijala vezanog uz prisluškivanje pod mjerama zaštite – moglo se čuti niz poveznica o izviđanju i presretanju veza, kao i različitih dokumenata Armije BiH i VRS-a – u kojima se potvrđuje da se to događalo.
Primjerice jedan od prikazanih dokumenata VRS-a potvrđivao je da se komunikacija njezinih oficira prisluškuje, a u njemu se i nabrajalo - na što sve prisluškivanje negativno djeluje (poput otkrivanja kretanja snaga te ratnih planova), kao i vrsta presretnute komunikacije.
Tužitelj Peter McCloskey je također citirao i izjave nekih oficira VRS-a u vezi (optičke) vidljivosti prema Crnom vrhu, kao i Vlasenici – odnosno sjecištima relejnih pravaca veze.
Došenović, koji je tijekom rata u BiH (1992-1995) bio načelnik veze u 2.krajiškom korpusu VRS, ostao je pak pri svom mišljenju – da su se presretnuti razgovori mogli razumijeti „samo ako su bili dešifrirani“, što prema njegovom mišljenju nije bilo moguće zbog nedostatne opreme Armije BiH.
Podsjetimo, u inkriminirajućim razgovorima oficira VRS-a zarobljenici iz Srebrenice su se spominjali - kao paketi koje još treba isporučiti, za što je optužba ustvrdila – da je značilo ubiti.
Presretnut razgovor, kao i dokument o konvojima UN-a
Među 280 presretnutih razgovora koje je optužba uvrstila u dokaze - spomenuto je i da su srpske snage imale u zarobljeništvu 6.000 bošnjačkih dječaka i muškaraca, prilikom čega su neki sugovornici opominjali druge da šute o brojkama, kao i operaciji ubijanja.
U jednom od presretnutih razgovora osuđeni general VRS-a Radislav Krstić naredio je, prema optužbi, oficiru sugovorniku – da ne smije ostaviti niti jednog živog zarobljenika.
Prema optužbi, razgovori su se mogli prisluškivati, a kao prilog tome svjedoku Došenoviću je pokazana karta prislušnih stanica Armije BiH, kao i dokumenti ARBiH – u kojima se prenose informacije o presretnutim razgovorima srpskih oficira o konvojima UN-a.
„Ako je to presretnuta komunikacija onda je to pokazatelj da se ta frekvencija mogla presretati?“, suočio je svjedoka tužitelj McCloskey.
„Sigurno su ga mogli čuti ako su ga presretali, a razumijeti samo ako su ga dešifrirali“, odvratio je Došenović.
Uz presretnuti razgovor pokazan je i dokument o kojem se sam razgovor i vodio, što je prema optužbi bio još jedan pokazatelj – da su presretači Armije BiH mogli ući u komunikacijski snop VRS-a i skinuti dokument.
Suđenje za dvostruki genocid, progone, teror nad Sarajlijama i uzimanje međunarodnih promatrača za taoce (1992-1995) nastavit će se u utorak.
VIDEO: Dio unakrsnog ispitivanja Došenovića