Sjedinjene Američke Države trebale bi osigurati militantima tzv. Islamske države, koji su u zatvorima i kampovima kojima upravljaju saveznici SAD-a u Siriji, najviše i sjevernom dijelu, da budu sigurno prebačeni u zemlje u kojima će imati pravedno suđenje i gdje neće biti maltretirani, navodi Human Rights Watch.
Kako pišu libanske novine Al-Akbar, SAD je predao osam libanskih državljana, koji su bili u zatvoru na sjeveru Sirije, vojno-obavještajnoj službi Libana koja ih je držala više od mjesec dana bez ikakvog kontakta s porodicama ili pravnim službama.
Libanska vojska potvrdila je 1. augusta da je vojno-obavještajna služba držala muškarce te da su nakon podizanja optužnice predati pravnim službama. Ovo je prvi slučaj da je SAD sudjelovao u prebacivanju zatvorenika, bivših militanata, iz sjeverne Sirije u zemlje porijekla.
"Prebacivanje zatvorenika u totalnoj tajnosti bez pravne zaštite je recept za zlostavljanje", upozorava ova organizacija.
Human Rights Watch nema informacije o tretmanu osam Libanaca, ali od ranije je zabilježeno više slučajeva mučenja i maltretiranja u Libanu, najčešće je torturu provodila vojno-obavještajna služba, u nekim slučajevima i sa smrtnim posljedicama. Zvaničnici nikad nisu detaljno ispitali navode o mučenjima i lošem tretmanu.
Sjedinjene Američke Države pomažu Sirijske demokratske snage u sjevernoj Siriji da u zatvorima drže stotine stranih boraca tzv. Islamske države. Nijedna zemlja još nije tražila da preuzme svoje državljane i SAD je, zabrinut zbog nestabilnosti u sjevernoj Siriji, počeo s vraćanjem osumnjičenih boraca u zemlje porijekla, javio je Wall Street Journal 19. jula.
Journal je citirao zvaničnika iz Ministarstva za odbranu SAD-a koji je naveo da je 20-ak muškaraca vraćeno, dok je "još oko stotinu njih u procesu povratka u svoje zemlje". Zvaničnik nije jasno naveo o kojim zemljama je riječ.
Sirijske demokratske snage, uz pomoć SAD-a, drže 593 muškarca iz 47 zemalja za koje vjeruju da su bili borci IDIL-a – mnogi od njih su iz Egipta, Maroka, Saudijske Arabije, Tunisa, Turske i Rusije, naveo je New York Times.
Libanske novine Al-Akbar su objavile da je, prije transfera u zemlju, najmanje 13 Libanaca bilo zatvoreno u sjevernoj Siriji. Oko 80 muškaraca u zatvorima je iz evropskih zemalja, uključujući deset do 15 njih iz Francuske i Njemačke.
Kad je riječ o bh. državljanima u Siriji i Iraku, poznato je da je 12 žena s 35djece registrirano u kampovima na sjeveru Sirije. U zatvorima za strane borce nalazi se i nekoliko muškaraca iz BiH i Albanije.
Kako je RSE ranije pisao, postupak povratka bh. državljana iz kampova i zatvora u Siriji vodi Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.
"Ministarstvo civilnih poslova BiH će u okviru svojih nadležnosti preko svojih predstavnika aktivno participirati u radu Koordinacionog tijela Vijeća ministara Bosne i Hercegovine koje se uskoro treba formirati", informacija je koju je objavilo Vijeće ministara BiH u vezi s povratkom žena i djece, ali i militanata iz Sirije.
Sjedinjene Države igraju ključnu ulogu u zadržavanju ovih muškaraca, pomažući SDF-u da vodi ustanove, navodi HRW.
New York Times je izvijestio kako specijalne snage SAD-a posjećuju zatvore više puta sedmično i nude stručnu pomoć, obučavaju stražare i pomažu u obradi zatvorenika koristeći biometriju i ispitivanje. Tokom posjete jednoj ustanovi, novinaru New York Timesa nije dozvoljeno da razgovara s nekim od zatvorenika.
Konvencija Ujedinjenih naroda protiv torture, čiji je SAD član, kao i međunarodno pravo zabranjuju transfer zatvorenika u zemlje "gdje se osnovano vjeruje" da će biti u opasnosti od torture ili da će se suočiti s drugim oblikom zlostavljanja.
"Bilo ko u pritvoru u Siriji treba imati minimum mogućnosti da ispita osnove zatvaranja pred neovisnim organom pravde i treba imati pomoć advokata. Također, svi zatvoreni trebaju imati pravo da zatraže transfer u drugu zemlju zbog rizika od torture ili nepravednog suđenja", piše HRW.
Autonomna administracija u sjevernoj Siriji, koja nije suverena vlada, uspostavila je lokalne ad hoc sudove kad je riječ o terorizmu, ali tamo se sudi samo Iračanima i Sirijcima. Lokalni zvaničnici su kazali za HRW kako ne mogu procesuirati strane državljane i kako se nadaju da će zemlje uzeti svoje državljane i "smanjiti teret" koji je na njima. Ali strane vlade izrazile su nevoljkost da uzmu nazad militante IDIL-a, naglašavajući strah da bi mogli predstavljati sigurnosnu prijetnju.
Neke zemlje su također izrazile zabrinutost zbog evidentnih pravnih izazova koji bi doveli do toga da militantima možda ne bude suđeno.
Budućnost stranih boraca IDIL-a koji su zatvoreni u sjevernoj Siriji bila je tema sastanka ključnih ministara za odbranu Internacionalne koalicije za borbu protiv IDIL-a u Rimu, u februaru 2018. godine, ali nije postignut nikakav dogovor.
Osim oko 600 muškaraca, SDF također u kampovima zadržava i oko 2.000 žena i djece koji su povezani s IDIL-om, i to u tri kampa na sjeveru Sirije. Žene i djeca potječu iz čak 40 zemalja širom svijeta. SDF kaže da ih zadržava privremeno dok zemlje porijekla ne odluče da ih uzmu nazad, ali zasad su to učinile samo Rusija i Indonezija. Tek nedavno je objavljeno i da je SAD preuzeo svoje državljane iz ovih kampova.
HRW je nekoliko puta ukazivao da je potrebna bolja međunarodna saradnja kako bi bilo osigurano da militanti IDIL-a pravedno odgovaraju za strašne zločine koje su počinili.
S obzirom na nestabilnosti u sjevernoj Siriji i nedostatak mogućnosti da se procesuiraju lokalno, HRW podržava da budu procesuirani u drugim zemljama koje to mogu osigurati.
Ovo je u suprotnosti s bilo kakvom mogućnosti da budu prebačeni u Guantanamo, gdje bi bili podvrgnuti vojnim povjerenstvima koja ne udovoljavaju međunarodnim standardima za pravično suđenje ili u matične zemlje koje provode torturu ili ne mogu pružiti pošteno suđenje.
Nedavni transfer u Liban izazvao je zabrinutost organizacija za ljudska prava, navodi HRW. Militanti su predani vojnoj-obavještajnoj službi i sedmicama nisu imali pristup pravnim zvaničnicima, niti su se mogli javiti porodicama, naveo je libanski list Al-Akbar. Libanska vojska informaciju je objavila sedmicama kasnije, navodeći da su bivši militanti predani pravnim organima. Navedeno je da su optuženi da su borili u Siriji i Iraku na strani tzv. Islamske države, te da ih je "obavještajnoj službi predala prijateljska agencija za sigurnost... u koordinaciji s libanskim agencijama za provođenje zakona. Vojska nije precizirala koliko dugo su bili u pritvoru nakon izručenja.