Potpisivanje sporazuma koji je trebalo da ponovo pokrene demokratsku tranziciju u Sudanu da bi se stanje vratilo na status kvo pre puča u oktobru 2021, odloženo je za 6. april, saopštio je jedan zvaničnik.
Odlaganje potpisivanja, prvobitno planiranog za 1. april, objavio je portparol političkog procesa koji okuplja vojnike i civile, Kaled Omar Jusef.
On je i jedan od civilnih zvaničnika otpuštenih i uhapšenih tokom državnog udara generala Abdela Fataha al-Burhanea.
Spor oko "tehničkih tačaka u vezi sa reformom snaga bezbednosti" primorao je protagoniste da pristanu na pet dodatnih dana pregovora, do 6. aprila, objasnio je on.
Pročitajte i ovo: Istorijska poseta šefa diplomatije Izraela SudanuZavršni dokument sporazuma treba da iscrta glavne linije prelaska s vojne na civilnu vlast i potom održavanje izbora demokratskih institucija.
Već nedeljama vojnici, paravojne formacije i civili raspravljaju o teškim temama, posebno o "tranzicionoj pravdi" i reformi snaga bezbednosti.
Izgleda da je najproblematičnije pitanje kako u vladine trupe integrisati Snage za brzu podršku (RSF) koje se uglavnom sastoje od bivših milicionera.
U pozadini je borba za vlast koja deli najviše lidere: generala Burhanea i njegovog zamenika Mohameda Hamdanea Dagloa, poznatog kao "Hemeti", šefa FSR-a.
FSR kojeg čine pripadnici milicije Džandžavida, optuženi za zločine tokom dugog i smrtonosnog rata započetog 2003. u Darfuru, na zapadu Sudana, optužen je i da je bio umešan u suzbijanje pobune protiv diktatora Omara el Bešira krajem 2018. koja je kulminirala njegovim zbacivanjem s vlasti aprila 2019.